گزارش مشروح اوّلین نشست «مجمع حقوقدانان حقوق اساسی» با حضور نخبگان حقوقی کشور

اوّلین نشست مجمع حقوقدانان حقوق اساسی با ابتکار و با حضور معاون حقوقی رئیس جمهور و با حضور چهره‌های برجسته فقهی و حقوقی کشور روز دوشنبه در سالن مجتمع فرهنگی – ورزشی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

شناسه خبر: 74058 -

سه شنبه 24 دی 1392 - 12:03

در این نشست که با موضوع «نسبت بین حقوق شهروندی و قانون اساسی» برگزار گردید، دکتر ناصر کاتوزیان استاد دانشگاه تهران، آیت‌الله دکتر سید مصطفی محقق‌‌داماد استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و آیت‌الله دکتر سیدمحمد موسوی بجنوردی رئیس گروه فقه و حقوق دانشگاه خوارزمی به عنوان سخنرانان ویژه این نشست به ایراد سخنرانی پرداختند.
معاون حقوقی رئیس جمهور در ابتدای این جلسه ضمن تبریک به مناسبت حلول ماه ربیع‌الاوّل و میلاد رسول اکرم (ص) و امام صادق (ع) گفت : بدنبال واگذاری وظیفة «معاونت قانون اساسی رئیس‌جمهور» و «دبیرخانه هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی» به معاونت حقوقی ریاست جمهوری، معاونت جدیدی در تشکیلات این معاونت به عنوان «معاونت اجرای قانون اساسی و توسعه حقوق شهروندی» ایجاد شده است.
دکتر الهام امین‌زاده افزود: یکی از اهدافی که این معاونت دنبال می‌کند تبیین شیوه‌های اجرای قانون اساسی توسط رئیس جمهور براساس اصل (113) قانون اساسی است. به همین منظور این جلسه تحت عنوان «مجمع حقوقدانان حقوق اساسی» متشکل از اساتید صاحب‌نظران، مؤلفین و مدرسین حقوق اساسی در دانشگاههای سراسر کشور دعوت به عمل آمده تا به عنوان بازوی مشورتی و علمی این معاونت راهکارهای تحقق وظیفه سنگین اجرای قانون اساسی توسط رئیس جمهور را باتوجه به خط‌مشی اعتدالی دولت تدبیر و امید تبیین کنند.
وی با تأکید بر استمرار جلسات مجمع و ضرورت تدوین آئین‌نامه برگزاری این جلسات و درخواست مشارکت از سوی اساتید برای تعیین موضوعات و دستور کار جلسات بعدی، عنوان که نتایج این جلسات به صورت گزارش هایی مدوّن شده و به رئیس جمهور محترم ارائه خواهد شد.
معاون حقوقی رئیس‌جمهور اضافه نمود، رئیس جمهور که خود دانش آموختة حقوق و حقوقدان است به ارزش والای این جلسات و نظرات برآمده از آن واقفند و بر برگزاری مداوم و مرتب این جلسات تأکید دارند.
دکتر امین‌زاده با اشاره به تدوین منشور حقوق شهروندی در یکصد روزة اوّل دولت توسط معاونت حقوقی و الهام گرفتن منشور از اصول قانون اساسی از جمله فصل سوم آن درخصوص حقوق ملت، تدوین منشور حقوق شهروندی را گامی به سوی اجرای قانون اساسی برشمرد و افزود: از همین رو نسبت بین حقوق شهروندی و قانون اساسی موضوع نخستین نشست مجمع حقوقدانان حقوق اساسی قرار گرفته است.
دکتر ناصر کاتوزیان استاد حقوق و صاحب بیش از 50کتاب ارزشمند و 300 مقاله در علم حقوق به عنوان یکی از پیشکسوتان حقوق موضوعه در کشور و از اعضای شورای تدوین اولین پیش نویس قانون اساسی نخستین سخنران جلسه بود که سخنان خود را در دو بخش ارائه نمود.
وی در بخش نخست به شیوه های اجرای قانون اساسی و نظارت بر اجرای آن توسط رئیس جمهور پرداخت و به ظرفیت های موجود در قانون اساسی برای اجرای این وظایف توسط رئیس جمهور اشاره نمود. دکتر کاتوزیان افزود: جایگاه قانون اساسی برتر از قوانین عادی بوده و قانون اساسی را نمی توان با قوانین عادی تغییر داد.
دکتر کاتوزیان در قسمت دوم سخنان خود ضمن استقبال از اقدام دولت در زمینه تدوین منشور حقوق شهروندی به ضرورت توجه به حقوقی که عملاً جامعه از فقدان و یا عدم رعایت آن رنج برده در منشور تأکید نموده و مصادیقی از آن همانند «حق نقد دولت» توسط مردم و برقراری حق تحصیل برای تمامی سکنه ایران را برشمرد.
محقق داماد، استاد دانشکده حقوق دانشگاه بهشتی نیز در این مراسم بر ضرورت توجه به برخی از اقدامات مغایر با حقوق شهروندی درون قوه مجریه اشاره کرد و تأکید کرد: مسئولیت این امور و جلوگیری از آن برعهده رئیس جمهور است.
همچنین آیت الله موسوی بجنوردی رئیس گروه فقه و حقوق دانشگاه خوارزمی و از اعضای سابق شورایعالی قضایی در این مراسم با ذکر فرازهایی تاریخی از بیانات و فتاوی حضرت امام خمینی (ره) به نظرات راهگشای ایشان در رعایت حقوق مردم و حقوق شهروندی به ویژه در موضوعات قضایی اشاره نمود.
در ادامه جلسه دکتر حسین مهرپور رئیس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی به نقل تجربیات هیئت پیگیری و نظارت بر اجرای قانون اساسی پرداخت و بر ضرورت استفاده از این تجربیات در تدوین منشور حقوق شهروندی و جهت گیری برای اجرای قانون اساسی توسط رئیس جمهور تأکید کرد.
آقایان دکتر حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور و رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، دکتر حسین میر محمد صادقی استاد و رئیس کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی، دکتر غلامی رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق، دکتر علومی رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر حبیب زاده عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق، دکتر موسی زاده عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، دکتر هداوند عضو هیئت علمی مؤسسه آموزش عالی ارشاد دماوند از جمله کسانی بودند که در ادامه جلسه نظارت خود را درخصوص موضوعات مطروحه بیان داشتند.
در خاتمه دکتر امین زاده ضمن تشکر از مدعوین و اظهارنظرهای انجام شده که می تواند زمینه تصمیم سازی مناسب برای اجرای قانون اساسی توسط رئیس جمهور باشد، از برگزاری دومین نشست مجمع با موضوع «اجرا و نظارت بر اجرای قانون اساسی توسط رئیس جمهور» خبر داد و تشکیل کارگروههای تخصصی مجمع را راهکارمناسبی برای بررسی عمیق تر و دقیق تر موضوعات مطروحه دانست.

شناسه خبر: 74058

- دیدارهای داخلی

- معاونت حقوقی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده