در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم استان خوزستان صورت گرفت:

تشریح برنامه‌های دولت برای حل مسایل و مشکلات خوزستان توسط رییس جمهوری

رییس جمهوری چهارشنبه شب در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم استان خوزستان ضمن بیان اهداف و دستاوردهای سفر کاروان تدبیر و امید به این استان، برنامه‌های دولت برای حل مسایل و مشکلاتی که از سوی مردم در نقاط مختلف خوزستان در این برنامه مطرح شد را تشریح کرد.

شناسه خبر: 73903 -

پنحشنبه 26 دی 1392 - 10:00

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این گفتگوی تلویزیونی، ضمن تقدیر و تشکر از صدا و سیمای خوزستان به دلیل ایفای نقش مهم و اثرگذار در دوران جنگ تحمیلی که اجازه ندادند زیر باران بمب و موشک و خمپاره صدای این دیار خاموش شود، گفت: از این فرصت استفاده می‌کنم و به همه شهیدان صدا و سیما و همه شهیدان انقلاب و دفاع مقدس از دیار شهدا سلام و درود می‌فرستم.
رییس جمهوری همچنین گفت: از صدا و سیمای استان تشکر می‌کنم که وقتی مجال حضور بنده در همه شهرستان‌ها فراهم نشد فرصتی برای دریافت صدا و شنیدن مشکلات مردم فراهم کرد.
دکتر روحانی در آغاز سخنان خود در پاسخ به این سوال که چرا خوزستان را به عنوان مقصد اولین سفر خود به استانهای کشور برگزیده است، اظهار داشت: انتخابات 24 خرداد پیشاپیش از سوی مقام معظم رهبری به عنوان یک حماسه سیاسی معرفی و توصیف شده بود و الحق مردم کشورمان از این فرصت یک حماسه آفریدند؛ به طور طبیعی وقتی یک انتخابات حماسه می‌شود، باید همه پیامدهای آن نیز با حماسه ارتباط برقرار کند و خوزستان استان حماسه‌هاست.
رییس جمهوری با اشاره به سفر خود در روزهای آغازین جنگ تحمیلی به اهواز، تصریح کرد: آن روزها اهواز خیلی خلوت بود و هیچ خیابانی از گلوله‌های توپ دشمن که تا پشت دیوارهای شهر پیش آمده بود در امان نبود و از همین‌رو خوزستان و اهواز سهم سنگینی در دفاع از ایران دارند.
دکتر روحانی با بیان اینکه خرمشهر، آبادان، سوسنگرد، دزفول، بستان و همه شهرهای خوزستان سمبل مقاومت ملت ایران هستند، خاطر نشان کرد: بخش‌های زیادی از خوزستان در اثر جنگ ویران شدند، اما مردم استان و ایران با همت بلند خود در برابر دشمن ایستادگی کردند و یکی از شیرین‌ترین روزهای تاریخ مردم ایران را در زمان آزادسازی خرمشهر خلق کردند که شیرینی آن کم از شیرینی پیروزی انقلاب اسلامی نبود.
رییس جمهوری با مهم‌ توصیف کردن استان خوزستان، گفت: رییس دستگاه اجرایی باید به بخش‌های مختلف کشور سرکشی کند و از نزدیک بر نحوه امور اجرایی نظارت داشته باشد. اگر چه مسئولان اجرایی و نمایندگان دولت در همه استان‌ها حضور دارند، اما رییس دستگاه اجرایی نمی‌تواند در این زمینه کاملاً آسوده‌ خاطر باشد و لازم است خود به دیدار مردم رفته و از نزدیک نظرات و حتی گلایه‌ها و انتقادات مردم را بشنود.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه اساساً سفر رییس‌جمهور به بخش‌های مختلف کشور بیشتر برای شنیدن و استفاده از نظرات مردم است، اضافه کرد: رییس‌جمهور شأنی جز خدمتگزاری به ملت ندارد و لازم است در هر زمان که فرصت فراهم می‌شود به محضر مردم شتافته و از آراء آنان بهره‌مند شده و با حمایت‌های مردم برای ادامه راه، توان دوباره کسب کند.
رییس جمهوری اظهار داشت: لازم بود بعد از استقرار دولت و اجرای برنامه‌های فوری، سفرهای رییس‌جمهور به نقاط مختلف کشور آغاز شود و البته این سفرها صرفاً برای دیدار با مردم و در قالب سفرهای استانی نیست و هر زمان و هر جا که اقتضا نماید باید انجام شود. چنانکه پس از زلزله بوشهر بر اساس ضرورتی که احساس شد به مناطق زلزله‌زده سفر کردیم.
دکتر روحانی در ادامه در پاسخ به سوالی که از سوی یکی از شهروندان مسجد سلیمانی در مورد مشکل بیکاری در این شهر مطرح شده بود، تصریح کرد: اشتغال مشکلی عمومی در سراسر کشور است که دولت برنامه‌هایی برای رفع آن دارد، اما مسجد سلیمان مشکلات دیگری در عرصه زیست‌محیطی دارد که توجه ویژه‌ای از سوی دولت نسبت به رفع آن معطوف خواهد بود.
رییس جمهوری خوزستان را سرزمین تنوع استعدادها و فرصت‌ها توصیف کرد که ظرفیت‌های زیادی برای ایجاد اشتغال فراهم می‌کند و خاطر نشان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی دولت در اقتصاد، ایجاد اشتغال است که به طور طبیعی در کنار توسعه رونق خواهد گرفت.
وی تأکید کرد: بخشی از مشکل اشتغال در کشور باید با احیاء فرهنگ کار در کشور حل شود تا همه کسانی که کارشان در راستای توسعه و خدمت به مردم و کشور است، کار خود را شریک پنداشته و به آن افتخار کنند و البته دولت نیز سهم خود را در سرمایه‌گذاری و فراهم کردن زیربناها ایفا نماید.
دکتر روحانی ادامه داد: به گواهی آمار در 5 ماهه سپری شده از دولت یازدهم گام کوچکی برای رفع بیکاری برداشته شده و آمار بیکاری 2.1 دهم درصد کاهش یافته که قابل ملاحظه است.
رییس جمهوری همچنین در پاسخ به سوالی که معضلات جاده‌ای استان خوزستان را مورد اشاره قرار می‌داد، گفت: براساس آخرین گزارشی که امروز وزیر راه و شهرسازی به بنده داد، همه مشکلات جاده‌ای استان شناسایی شده و با تخصیص 6 میلیارد تومان اعتبار در سال 93 رفع بخشی از آنها در اولویت اقدام قرار گرفته است.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال دیگری درباره فعال کردن ظرفیت‌های گردشگری استان تصریح کرد: گردشگری ظرفیت‌های فراوانی برای ایجاد اشتغال و گسترش ارتباطات فرهنگی در عرصه داخلی و فراملی دارد که باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد. البته نباید فقط به فکر جذب گردشگر خارجی باشیم و افزایش گردشگری داخلی هم مورد توجه جدی دولت یازدهم است.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره راهکارهای دولت برای بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت‌های کشاورزی خوزستان خاطر نشان کرد: در سفر 17 سال پیش مقام معظم رهبری به استان تصمیم بزرگی برای توسعه کشاورزی اتخاذ شد که با وجود اقدامات خیلی خوب دولت‌های گذشته همچنان تا نقطه مطلوب در این زمینه راه زیادی باقی مانده است. اگر دولت بخواهد با تکیه بر بودجه‌های سنواتی این طرح را به اجرا برساند شاید بیش از 17 سال دیگر زمان نیاز باشد. لذا دولت تصمیم گرفته است در اقدامی ضربتی اقدامات و سرمایه‌گذاری‌های خوب صورت گرفته دولت‌های قبل در زمینه توسعه کشاورزی و تأمین آب زراعی خوزستان را تکمیل کرده و به نتیجه برساند.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش‌های دولت برای حل مسائل بین‌المللی کشور گفت: تحریم‌ها همچون زنبیل‌هایی در پیکره اقتصاد کشور پیچیده‌اند که باید یکی یکی آنها را باز کنیم و این کار به زودی آغاز خواهد شد.
رییس جمهوری اظهار داشت: اگر به سوالی پاسخ داده نشد، آن سوال مغفول واقع نخواهد ماند و به استاندار دستور می‌دهم که همه این سوال‌ها را پیگیری کرده و موارد لازم را به تهران منعکس کند تا حتی اگر لازم شد یک جلسه هیأت دولت را به مسایل استان خوزستان اختصاص دهیم. ارتباط بنده با مردم استان به صورت دوسویه برقرار خواهد ماند و از طریق نمایندگان دولت در استان، نمایندگان مجلس، نمایندگان مجلس خبرگان، ائمه جمعه و به طرق دیگر تداوم خواهد یافت.
وی در واکنش به اظهارات یکی از شهروندان خوزستانی درباره مشکلات بهداشتی و کمبود تخت‌های بیمارستانی گفت: به طور کلی مشکل حوزه سلامت و درمان در این استان زیاد است و حتماً و موکداً به وزیر بهداشت دستور خواهم داد که معضلات خوزستان را به طور جدی پیگیری نماید.
دکتر روحانی تصریح کرد: بنده وقتی قولی را خدمت مردم ارائه کنم، اطمینان می‌دهم که کاملاً مورد کار کارشناسی قرار گرفته و حتماً عملی خواهد شد.
رییس جمهور گفت: بنده مثل همه آحاد دیگر ملت به خرمشهر و آبادان احساس دین می‌کنم و نهایت تلاش خود را برای ادای دین به همه خوزستان بکار خواهم بست.
دکتر روحانی در پایان سخنان خود از مهمان‌نوازی مردم خونگرم و شریف خوزستان تشکر کرد و اظهار داشت: سفر ما به خوزستان به دلیل مشکلات جوی با 4 ساعت تأخیر انجام شد که باعث معطلی مردم در خیابان‌ها و مصلی شد و از همین‌جا ضمن تشکر از همه آنان، بابت این معطلی عذرخواهی می‌کنم.
رییس جمهوری در بدو ورود به صدا و سیمای مرکز خوزستان، ضمن ادای احترام به یادمان شهدا از سوی جمعی از کودکان و نوجوانان خوزستانی که شاخه‌های گل در دست داشتند، مورد استقبال قرار گرفت.

شناسه خبر: 73903

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده