دکتر جهانگیری در نخستین جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی:

توسعه صادرات غیرنفتی اولویت اساسی دولت است

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه موضوع توسعه صادرات غیرنفتی از برنامه اول توسعه تاکنون همواره یکی از اهداف اصلی دولتها بوده است، گفت: در این زمینه تاکنون دستاوردها و پیشرفت‌های خوبی در کشور حاصل شده و دولت یازدهم مصمم است به عنوان یک موضوع جدی و اولویت اساسی به آن بپردازد.

شناسه خبر: 73815 -

دوشنبه 23 دی 1392 - 19:02

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (دوشنبه) در نخستین جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی در دولت تدبیر و امید، با اشاره به برنامه‌ریزی‌های دولت یازدهم برای مهار تورم اظهار داشت: خوشبختانه توفیقات خوبی در ماههای اخیر در این زمینه حاصل شده و تورم روندی کاهنده پیدا کرده است.
معاون اول رییس جمهور افزود: یکی دیگر از اولویت‌های اساسی برای دولت، خروج از شرایط رکود است و معتقد هستیم که توسعه صادرات غیرنفتی می‌تواند یکی از مهمترین عوامل برای برون رفت از شرایط رکود باشد.
معاون اول رییس جمهور با تأکید براینکه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی می‌تواند نقشی راهگشا و سازنده در افزایش حجم صادرات غیرنفتی ایفا کند افزود: این شورا باید با هماهنگی فعالیت‌ها و سیاست‌های دستگاه‌های اجرایی، موانع اداری و ساختاری پیش روی صادرات را شناسایی کرده و در صدد رفع این محدودیت‌ها برآید.
دکتر جهانگیری همچنین همه دست‌اندرکاران دولتی و بخش خصوصی فعال در زمینه صادرات را به تلاش مجدانه برای تنوع بخشی به محصولات و ترکیب صادراتی و افزایش حجم صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه فرا خواند و گفت: کشورهای همسایه ظرفیت‌های مناسبی برای صادرات ایران به حساب می‌آیند و می‌توانند بخش عمده‌ای از بازارهای هدف صادرات غیرنفتی ما را شامل شوند.
معاون اول رییس جمهور افزود: مجموع درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی کشور رقم قابل توجهی است که اگر این رقم وارد چرخه اقتصاد کشور شود، می‌تواند نقشی اثرگذار در رونق بخشیدن به تولید و فضای اقتصادی کشور ایفا نماید.
دکتر جهانگیری از دست‌اندرکاران صندوق توسعه ملی، بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات خواست خود را برای ارائه خدمات بیشتر به صادرکنندگان مهیا سازند و افزود: باید توجه داشته باشیم ارزش صادرات غیرنفتی کشور بیش از 50 میلیارد دلار است که رقم قابل توجهی است و خدمات‌دهی به صادرکنندگان نیز باید با این میزان از صادرات تناسب داشته باشد.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: باید بررسی شود که کشورهای موفق در زمینه صادرات، چه مشوق‌ها و تسهیلاتی را برای صادرکنندگان در نظر گرفته‌اند و ما نیز در جلسات شورای عالی توسعه صادرات غیر نفتی از تجربیات آنها استفاده کرده و زمینه گسترش فعالیت را برای صادرکنندگان فراهم کنیم.
در این جلسه که وزرای نفت، صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، رییس‌ کل بانک مرکزی و معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز حضور داشتند، گزارشی از وضعیت صادرات غیرنفتی کشور در بخش‌های مختلف ارائه شد که عملکرد صادرات، واردات و تراز تجاری، مهمترین بازارهای صادراتی کالاهای غیرنفتی، مقایسه صادرات غیرنفتی ایران با برخی کشورها و اهم دلایل کاهش صادرات غیرنفتی از مهمترین رئوس این گزارش بود.
در این نشست همچنین مشکلات و محدودیت‌های پیش روی صادرات غیرنفتی کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مدیران عامل بانک توسعه صادرات ایران و صندوق ضمانت صادرات ایران نیز گزارشی از فعالیت‌ها و عملکرد خود طی سالهای اخیر ارائه کردند و خواستار افزایش سرمایه خود برای ارائه خدمات هرچه بیشتر به صادرکنندگان شدند.
در این جلسه پیشنهاداتی نیز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شد که پس از بحث و بررسی مورد تصمیم‌گیری قرار گرفت.

شناسه خبر: 73815

- جلسات

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده