رییس دفتر رییس جمهور در جمع فعالان بخش خصوصی، مدیران بانک‌های خصوصی و سهامداران کشور:

باید جایگاه ایران به عنوان شریک تجاری مطمئن در بازارهای جهانی بازسازی شود

رییس دفتر رییس‌جمهور تأکید کرد: شعار دولت در عین پافشاری بر حقوق مسلم هسته‌ای، زمینه‌سازی برای تحقق سایر حقوق ملت ایران بویژه در حوزه اقتصادی است.

شناسه خبر: 73695 -

شنبه 14 دی 1392 - 17:03

دکتر محمد نهاوندیان در جمع فعالان بخش خصوصی، اعضای هیأت مدیره بانک‌های خصوصی و مدیران بازار سرمایه کشور با اشاره به تأثیر دیپلماسی کشور بر حوزه اقتصاد، تصریح کرد: پیشرفت هسته‌ای که توأم با پیشرفت در حوزه‌های دیگر زندگی شود، مطلوب ملت ایران است.
دکتر نهاوندیان گفت: متأسفانه از یک سو عدم شفافیت و فساد ناشی از تحریم‌ها هزینه‌های بسیاری بر اقتصاد ایران تحمیل کرد و از سوی دیگر همزمان با رشد تحریم‌ها نام ایران از فهرست طرف‌های قابل اعتماد در صفحه تجارت جهانی حذف شد.
رییس دفتر رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه کشور جز با وحدت و اتخاذ تصمیمات یکپارچه از این پیکار، سربلند خارج نخواهد شد، خواستار کمک و همدلی دست‌اندرکاران اقتصاد و دیپلماسی در این عرصه با یکدیگر شد.
دکتر نهاوندیان با اشاره به نقش بی‌بدیل بخش خصوصی در برجسته کردن منافع ارتباط با ایران، از دیدار هیأت‌هایی از اتاق‌های مشترک ایران با کشورهای مختلف خبر داد و گفت: طرف‌های خارجی باید ضرر و زیان ناشی از قطع ارتباط با ایران را در تراز حساب‌هایشان ببینند.
رییس دفتر رییس‌جمهور با بیان اینکه مذاکرات ژنو زیر نظر رهبر معظم انقلاب و با هدایت دکتر روحانی انجام شد، ضرورت خارج شدن یک صدا و پیام واحد از کشور در خصوص این مذاکرات را خاطر نشان ساخت و گفت: وظیفه هر شهروند ایرانی و هر فرد حزب‌اللهی حمایت کامل از تیم مذاکره‌کننده است تا دشمن اجازه سوء استفاده پیدا نکند.
وی گفت: خوشبختانه تابوی همکاری با ایران شکسته شده است و در شرایط روانی پس از انتشار خبر، بسیاری اشتیاق خود را برای حضور در بازار ایران نشان داده‌اند.
دکتر نهاوندیان وظیفه بخش خصوصی را بسترسازی برای قرار گرفتن دوباره نام ایران در دستور کار هیأت مدیره شرکت‌ها بخش خصوصی و دولتی کشورهای دیگر دانست و عملکرد تیم دیپلماسی در رفع تنگناهایی نظیر تحریم خدمات بانکی و بیمه‌ای ستود.
رییس دفتر رییس‌جمهور با اشاره به مصوبه حمایت‌آمیز هیأت وزیران در خصوص نحوه فروش ارز ناشی از صادرات در بازار، ایجاد تشکل‌هایی برای شناسایی نقاط ضعف و قوت در بخش‌های خودروسازی، بانک و پتروشیمی را ضروری ارزیابی کرد و گفت: ستاد اقتصادی دولت از هر ابتکار بخش خصوصی که منجر به تأمین بیشتر منافع کشور شود استقبال و حمایت می‌کند.
وی همچنین فضای کار با کشورهای همسایه را بی‌نظیر توصیف کرد و با اشاره به حمایت اکثریت قاطع مردم از روند مذاکرات ژنو، گفت: بخش خصوصی با اتکا به این ویژگی‌ها می‌تواند امتیازات قابل توجهی نصیب کشور کند.
در این جلسه عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه پیشرفت مذاکرات هسته‌ای تا حصول یک نتیجه جامع و اصولی وابسته به وفاق و سازماندهی همه ارکان کشور است ؛ جایگاه بخش خصوصی و نهادهای کشور در پیشبرد امور را بی‌نظیر ارزیابی کرد.
معاون وزیر امور خارجه با بیان جزییات مذاکرات ژنو برای مدیران بخش خصوصی و سهامداران کشور، گفت: حل و فصل نهایی موضوع هسته‌ای ایران، موجب تعالی و اوج گرفتن کشور در عرصه‌های مختلف می‌شود که این مسأله خوشایند دشمنان ایران نظیر مسوولان رژیم صهیونیستی نیست.
در این جلسه که در وزارت امور خارجه برگزار شد، فعالان و مدیران بخش خصوصی،‌ بانک‌ها و سهامداران شرکت‌های بزرگ کشور برخی دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود درباره آینده مذاکرات ژنو، تبادلات بانکی، جذب سرمایه خارجی و جلوگیری از فرار سرمایه، تثبیت قیمت ارز و اتخاذ دیپلماسی فعال برای حمایت از تجار ایران را بیان کرده و عملکرد دولت یازدهم را بازی برد- برد برای کشور ارزیابی کرد.

شناسه خبر: 73695

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده