رییس دفتر رییس جمهور در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:

دیپلماسی فرهنگی از اولویت‌های دولت در تعامل سازنده با جهان است

رییس دفتر رییس جمهور نجات اقتصاد کشور، تعامل سازنده با جهانیان و احیای اخلاق را از شعارهای دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: دیپلماسی فرهنگی از رویکردهای اولویت‌دار دولت در تعامل سازنده با جهان است.

شناسه خبر: 73693 -

شنبه 14 دی 1392 - 13:53

دکتر محمد نهاوندیان پیش از ظهر امروز (شنبه) در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به تقارن این مراسم با آغاز ماه ربیع الاول و با طرح این سوال که رایزنان فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجموعه ستادی این سازمان که به عنوان پشتیبان رایزنان فعالیت می‌کنند در دولت تدبیر و امید چه مأموریت‌هایی دارند اظهار داشت: دولت یازدهم با سه شعار و اولویت مورد اقبال ملت ایران قرار گرفت که عبارتند از نجات اقتصاد کشور، تعامل سازنده با جهانیان و احیای اخلاق که این مأموریت‌ها در حوزه ارتباطات فرهنگی نیز معنا و مفهوم دارد.
دکتر نهاوندیان افزود: در حوزه نجات اقتصاد که به دلایل مختلف در شرایط ویژه‌ای قرار گرفته، اگر چه قویاً به رشد درون‌زا و بهره‌مندی از منابع کافی داخلی برای رشد و پیشرفت معتقدیم، اما قطعاً لازمه رشد مستمر اقتصادی استفاده از حق مسلم دسترسی به بازارهای جهانی و بهره‌گیری از تعامل با اقتصاد جهانی است که در سند چشم‌انداز بیست ساله نیز مورد تأکید قرار گرفته است.
رییس دفتر رییس جمهور تصریح کرد: اینکه دشمنان به بهانه‌های مختلف ملت ایران را از استفاده از این حق مسلم محروم کنند، توفیق حریف در تحمیل محدودیت به اقتصاد ایران است و طبعاً رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی نیز همچون همه آحاد دیگر ملت، مأمور به مقابله با این تحمیل هستند.
دکتر نهاوندیان در تشریح مأموریت رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی برای تحقق شعار دیگر دولت با عنوان تعامل سازنده با جهان، گفت: قطعاً تعامل سازنده با جهانیان محدود به دیپلماسی رسمی نیست و دیپلماسی فرهنگی در راه تحقق این هدف از رویکردهای دارای اولویت است.
رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: اولویت دیگر دولت یازدهم تحت عنوان احیای اخلاق در جمع رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی شایستگی تأکید حتی بیشتر از دو مورد قبل را دارد چرا که اساساً پیام انقلاب اسلامی و نبی مکرم اسلام احیای مکارم اخلاقی است.
دکتر نهاوندیان اضافه کرد: جای افسوس و حسرت است که دسیسه‌های دشمنان توانسته باشد نقش پرچمداری جمهوری اسلامی در اخلاقی‌گرایی و ترویج آموزه‌های اخلاقی را کمرنگ کرده و به این نظام برچسب ناچسبِ ترویج خشونت و افراطی‌گری بزند.
رییس دفتر رییس جمهور اظهار داشت: پیامی که مردم کشورمان با اقبال خود به گفتمان اعتدال اعلام کردند به سرعت در جهان نشر یافت و تصویب قاطع پیشنهاد رییس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل با عنوان «جهان عاری از خشونت و مبارزه با افراطی‌گری» نشان داد که ایران برای جهانیان سخنان دلپذیری دارد و حالا نوبت رایزنان فرهنگی است که هنر خود در ترویج ارزش‌های اصیل را به کار گیرید، چرا که وظیفه شما در این زمینه مضاعف است.
دکتر نهاوندیان تأکید کرد: دیگر زمان آنکه با دسیسه‌های پیچیده برای اسلام تصاویر جعلی خلق کنند و اسلام را با چهره‌ای خشن به جهانیان معرفی کنند به سر رسیده و وقت آن است که با ترویج اسلام رحمانی، چهره حقیقی پیامبر گرامی اسلام (ص) و دین مبین را به جهانیان معرفی کنیم.
وی با اشاره به اینکه جهان امروز از نظر ابزارهای ارتباطی با گذشته قابل مقایسه نیست، خاطر نشان کرد: امروز امکان فنی برقراری ارتباط آسان با جهانیان مهیاست و باید به فکر جذابیت محتوایی پیام باشیم.
رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه تمییز دادن بهره‌گیری حداکثری از اشتراکات فرهنگی در کنار حفظ مرزها و ممیزات فرهنگی از مسائل و مأموریت‌های بسیار مهم رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی است، گفت: رایزنان فرهنگی کشورمان باید از اشتراکات فرهنگی برای برقراری ارتباطات فرهنگی نهایت استفاده را ببرند و در کنار آن نهایت تلاش خود را نیز صرف حفظ هویت و اصالت فرهنگی نمایند.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی باید در محل مأموریت خود با همه گروه‌ها ارتباط دو سویه، فعال و موثر برقرار کرده و ضمن پرهیز از ورود به نزاع‌ها، معرف فرهنگ عقلانی، معتدل و انسانی کشورمان باشند.
رییس دفتر رییس جمهور با تأکید بر اینکه عمل به این وظایف ظرافت‌های بالایی را می‌طلبد تصریح کرد: از ریاست جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌خواهم در انتخاب رایزن‌ها تلاش نماید تا بهترین‌های فرهنگ ایران برای این مهم برگزیده شوند.
دکتر نهاوندیان در ادامه با بیان اینکه رایزنان انتخاب شده در دوره جدید رایزنان دولت تدبیر و امید هستند، اظهار داشت: رایزنان در حوزه فرهنگ و ارتباطات هم موظف به تدبیر هستند و اگر چه محتوای پیام جمهوری اسلامی مشخص و معین است، اما رایزنان باید در شیوه‌های انتقال پیام تدبیر نمایند و بهترین روش را برای حصول نتیجه به کار گیرند.
رییس دفتر رییس جمهور تأکید کرد: قرار نیست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی یک ماشین پروپاگاندا باشد که یک فضای نامطبوع را به زور به خورد دیگران دهد؛ چنانکه ما معتقدیم پیام انقلاب اسلامی پیام مطبوعی است و رایزن فرهنگی باید به گونه‌ای عمل کند که این پیام و تداوم آن از سوی مخاطب طلب شود.
در مراسم تودیع دکتر خرمشاد و معارفه دکتر ابراهیمی رییس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری، آیت الله تسخیری رییس سازمان تقریب مذاهب و از روسای سابق این سازمان، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام قمی، حجت الاسلام قاضی عسگر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی، غلامعلی حداد عادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و رییس فرهنگستان زبان و ادب پارسی و احمد مسجد جامعی رییس شورای شهر تهران حضور داشتند.

شناسه خبر: 73693

- دیدارهای داخلی

- مراسم تودیع و معارفه

- سخنراني ها

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده