به ریاست معاون اول رییس جمهور صورت گرفت؛

تشکیل جلسه شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی

جلسه شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار و تصمیماتی نیز اتخاذ شد.

شناسه خبر: 73640 -

دوشنبه 9 دی 1392 - 17:05

دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به طرح های پیشنهادی درخصوص اصلاح محدوده منطقه آزاد تجاری – صنعتی اروند اظهار داشت: برای اصلاح این منطقه و ایجاد منطقه آزاد نیازمند بررسی‌های همه جانبه هستیم و باید در صورت تصمیم برای انجام این کار، الگویی مناسب و متفاوت از مناطق آزاد موجود در کشور تعریف کنیم.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه باید مسائل گمرکی و تردد مناسب ساکنین این منطقه در نظر گرفته شود، گفت: ورود و خروج مردم به مناطق آزاد یکی از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا محدودیت و مانع برای ساکنین این منطقه ایجاد نشود.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به سفر اخیر نوری مالکی نخست وزیر عراق به ایران و مذاکرات صورت گرفته درخصوص اروندرود خاطر نشان کرد: توافقاتی برای لایروبی اروندرود شکل گرفته و قرار است کارگروهی متشکل از مسئولین دو کشور این موضوع را تا اجرای کامل پی‌گیری کنند.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه رسیدگی به مشکلات خرمشهر و آبادان سیاست جدی دولت است افزود: دولت مصمم است با راهکارهای مناسب این مشکلات را در حداقل زمان ممکن مرتفع کند.
دکتر جهانگیری از اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی خواست با تشکیل جلسات مستمر با نمایندگان دستگاه‌های ذیربط درخصوص ضوابط تأسیس مناطق آزاد و موضوع منطقه اروند به جمع‌بندی برسند و نتایج را برای تصمیم‌گیری اعلام کنند.
در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از الزامات، تعهدات و مستندات مورد نیاز برای بررسی ایجاد یک منطقه آزاد تجاری – صنعتی و تشکیل یک منطقه ویژه اقتصادی، تعدادی از صورتجلسه‌های کارگروه تخصصی شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.
برخی از مصوبات جلسه عبارتند از:
افزایش محدوده منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، طرح جامع منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس(جلفا)، طرح جامع منطقه آزاد تجاری-صنعتی انزلی، افزایش محدوده منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید و الحاق جزیره هنگام به محدوده منطقه ویژه اقتصادی قشم.‌
گفتنی است وزرای نفت، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، کشور، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور اقتصادی و دارایی، رییس کل بانک مرکزی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مشاور رییس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در این جلسه حضور داشتند.

شناسه خبر: 73640

- جلسات

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده