رئیس جمهور عصر امروز (یکشنبه) در دیدارِ وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به روابط در حال توسعه دو کشور گفت: روابط کنونی ایران و ایتالیا در سطح انتظار دو ملت نیست و باید از ظرفیت‌های موجود دو کشور با توجه به اراده دو دولت ایران و ایتالیا برای گسترش روابط، بهترین استفاده صورت گیرد. |>"> رئیس جمهور عصر امروز (یکشنبه) در دیدارِ وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به روابط در حال توسعه دو کشور گفت: روابط کنونی ایران و ایتالیا در سطح انتظار دو ملت نیست و باید از ظرفیت‌های موجود دو کشور با توجه به اراده دو دولت ایران و ایتالیا برای گسترش روابط، بهترین استفاده صورت گیرد. |>" /> رئیس جمهور عصر امروز (یکشنبه) در دیدارِ وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به روابط در حال توسعه دو کشور گفت: روابط کنونی ایران و ایتالیا در سطح انتظار دو ملت نیست و باید از ظرفیت‌های موجود دو کشور با توجه به اراده دو دولت ایران و ایتالیا برای گسترش روابط، بهترین استفاده صورت گیرد. |>" />

رئیس جمهور با تأکید بر نقش تأثیرگذار ایتالیا در اتحادیه اروپایی:

تعاملات دو کشور می‌تواند بنای اعتماد متقابل ایران و اروپا را پی‌ریزی کند

رئیس جمهور عصر امروز (یکشنبه) در دیدارِ وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به روابط در حال توسعه دو کشور گفت: روابط کنونی ایران و ایتالیا در سطح انتظار دو ملت نیست و باید از ظرفیت‌های موجود دو کشور با توجه به اراده دو دولت ایران و ایتالیا برای گسترش روابط، بهترین استفاده صورت گیرد.

شناسه خبر: 73507 -

يکشنبه 1 دی 1392 - 19:21

در این دیدار که روابط دو جانبه و تحولات منطقه‌ای و همکاری‌های بین‌المللی مورد بررسی قرار گرفت، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اعلام آمادگی برای ارتقاء روابط دو کشور به بالاترین سطح ممکن، گفت:‌ از این که گفته می‌شود هیچ محدودیتی برای توسعه روابط وجود ندارد، خرسندم.
رئیس جمهور با اشاره به ویژگی‌های مشترک تمدنی و فرهنگی دو ملت، افزود: ایتالیا نقش شریکی مهم در رابطه با جمهوری اسلامی ایران را داشته و تاکنون به عنوان دروازه تعامل ایران با اروپا عمل‌کرده است،‌ لذا باید روابط دو جانبه را بر اساس دیدگاهی پایدار و با اهدافی بلندمدت برای همکاری‌های مشترک در تمامی سطوح دنبال نمائیم.
دکتر روحانی با اشاره به تعامل اقتصادی طرفین و با توجه به تحولاتی که پس از دیدار و گفت و گو با نخست وزیر ایتالیا در نیویورک صورت پذیرفت، گفت: تأمین نیازهای انرژی ایتالیا در حوزه‌های نفت و گاز همواره از اولویت‌های روابط دو کشور بوده و ما آمادگی داریم در حوزه‌های صنعت، انرژی، تجارت، محیط زیست، گردشگری و تبادلات علمی، فرهنگی روابطمان را ارتقاء بخشیم.
رئیس جمهور افزود: ایتالیا کشوری تأثیرگذار در اروپاست و تعاملات دو کشور می‌تواند پی‌ریزی بنای اعتماد متقابل با اروپا را به دنبال داشته باشد و همکاری ایران و ایتالیا در سازمان ملل متحد نمونه بارز این تعامل است.
وزیر امور خارجه ایتالیا : منافع ایتالیا اقتضا می‌کند،‌ در پی ارتقاء و توسعه روابط خود با ایران باشد
در این دیدار خانم اِما بونینو وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به دیدار نخست وزیر کشورش در نیویورک با دکتر روحانی، این دیدار را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست و گفت: ایتالیا مایل است با اشتیاق فراوان تحولات مثبت روابط دو کشور را پیش برده و با طراحی طیف وسیعی از همکاری‌ها در زمینه‌های اقتصادی‌، صنعتی، انرژی، گردشگری و همکاری‌های علمی و تحقیقاتی زمینه‌‌های ارتقا روابط را فراهم آورد.
وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به توافقات صورت گرفته بین دو کشور برای دیدارهای دو جانبه در زمینه بررسی همکاری‌ در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، صنعتی، گردشگری و میراث فرهنگی افزود: منافع ایتالیا اقتضا می‌کند،‌ در پی ارتقاء و توسعه روابط خود با ایران باشد و به همین دلیل در تصویب قطعنامه‌ای که بر اساس پیشنهاد ایران در سازمان ملل مطرح شد، ترجیح داد درکنار ایران باشد.
اِما بونینو افزود: از این رو،‌ ایتالیا امیدوار است علاوه بر ارتقاء‌ تعاملات ایران با اروپا، بتواند درخصوص پرونده‌های منطقه‌ای همکاری‌های مشترکی با ایران داشته باشد،‌ چرا که به حل بحران سوریه و مسائل منطقه‌ای قائل به راه‌حل‌های سیاسی بوده و اعتقاد دارد جمهوری اسلامی ایران در این خصوص نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.
وزیر امور خارجه ایتالیا در پایان این دیدار خواستار تداوم و گسترش سفرهای دو جانبه و ارتقاء سطح همکاری‌های دو کشور شد.

شناسه خبر: 73507

- دیدارهای خارجی

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده