يکشنبه 18 بهمن 1394 - 02:25
فارسی | العربية | English

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده
<%title%>

دکتر روحاني در ديدار مجمع نمايندگان استان خوزستان:

اولويت خدمت‌رساني دولت در خوزستان حلّ مسئله آب و ريزگردها و لايروبي اروند است

رييس ‌جمهور با اشاره به وجود استعدادها، ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي گسترده در استان خوزستان، بر ضرورت بهره‌گيري از اين ظرفيت‌ها در جهت توسعه، پيشرفت و آباداني بيش از پيش اين استان تأکيد کرد.

شناسه خبر: 72767 - 

دوشنبه 27 آبان 1392 - 17:41

حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني پيش‌ از‌‌ظهر امروز (دوشنبه) در ديدار مجمع نمايندگان استان خوزستان گفت: استان خوزستان يکي از استان‌هاي مرزي بسيار مهم کشور است که مردم آن در طول سالهاي دفاع مقدس، مدافعان کشور در برابر تهاجم تجاوزگران بوده‌اند.
رييس‌جمهور تصريح کرد: استان خوزستان به لحاظ وجود استعدادهاي فراوان از جمله؛ نيروي انساني پرتلاش و متخصص، توانمندي‌هاي طبيعي و دارا بودن منابع ارزشمند، از استان‌هاي ثروتمند کشور به شمار مي‌رود.
دکتر روحاني با اشاره به اينکه بايد نسبت به رفع مشکلات استان خوزستان رسيدگي و برنامه‌ريزي شود، خاطرنشان کرد: يکي از مشکلاتي که مردم اين استان با آن مواجه هستند، مسئله زيست محيطي نظير پديده ريزگردها است که اين موضوع در اولين جلسه شوراي عالي محيط زيست به عنوان مهم‌ترين مسئله زيست محيطي کشور مورد بررسي قرار گرفت و مقرر شد، دستگاه‌هاي ذيربط از جمله وزارت امور خارجه درخصوص رفع اين مشکل و چگونگي همکاري با ديگر کشورها اقدامات لازم را انجام دهند؛ البته حل اين مشکل نياز به برنامه‌ريزي دقيق و زمان مناسب دارد. همچنين فعال‌سازي اروند و پاکسازي و لايروبي اروند که بايد با مشارکت کشور عراق انجام شود جزو اولويت‌هاي اين دولت است.
رييس جمهور يکي ديگر از مشکلات بزرگ استان خوزستان را موضوع آب عنوان کرد و در اين راستا افزود: بحث‌هاي اصولي درخصوص اقدامات اساسي در زمينه تأمين آب استان در شوراي عالي آب به انجام رسيده که بايد به مسأله حق آبه کارون و تأمين آب مورد نياز بويژه آب شرب مردم توجه ويژه‌ شود. البته معضل آب اختصاص به اين استان ندارد و براي حل مشکل آب موضوع بهره‌وري آب مورد استفاده در بخش کشاورزي جزو اولويت‌ها بايد باشد.
دکتر روحاني گفت: در زمينه انتقال آب از کارون نيز بايد به‌گونه‌اي برنامه‌ريزي و اقدام شود که در صورت مصرف ساير استان‌ها، استان خوزستان دچار آسيب نشود.
رييس جمهور با اشاره به مشکلات مردم اين استان در زمينه رفت‌وآمد با کشورهاي همجوار به‌ويژه کشور عراق گفت: استان خوزستان مي‌تواند از طريق توريسم، اقتصاد خود را شکوفا کند که در زمينه مسائل مربوط به رفت‌وآمد و حل مشکل ويزا بايد هماهنگي‌هاي لازم با دولت عراق انجام شود.
دکتر روحاني همچنين تصريح کرد: پاکسازي و لايروبي اروندرود مي‌تواند موجب احياي شهرهاي آبادان و خرمشهر شده و رشد و توسعه را در اين منطقه به وجود مي آورد که در اين زمينه نيز در حال رايزني با مسئولان کشور عراق هستيم.
رييس‌جمهور خاطرنشان کرد: دولت در راستاي توسعه، آباداني و پيشرفت استان خوزستان طرح‌ها و برنامه‌هايي دارد که اميدواريم بتوانيم با تلاش مسئولان و کمک مردم، مشکلات اين استان را هر چه سريعتر برطرف کنيم.
در اين جلسه نمايندگان آبادان، رامهرمز و رامشير، بندر ماهشهر، اميديه و هنديجان، دزفول، شادگان، مسجد سليمان، لالي، انديکا و هفتکل، اهواز و باوي، ايزه و باغملک، انديمشک، شوشتر و گتوند، خرمشهر و جزيره مينو، بهبهان، شوش و دشت آزادگان و هويزه دغدغه‌ها و مشکلات کلان استان خوزستان، ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي موجود در اين استان و طرح‌ها و برنامه‌هاي پيشنهادي خود در جهت رفع مشکلات خوزستان را با رييس‌ جمهور در ميان گذاشتند.
رسيدگي به وضعيت خدمات عمومي از جمله تأمين آب، گاز، وضعيت راهها و جاده‌ها و اوضاع بهداشت و درمان و مراکز درماني، ساماندهي انتقال آب از خوزستان و معضل آب شرب و آب مصرفي و آب مورد استفاده در بخش کشاورزي، مشکلات تردد مردم در مرزهاي استان خوزستان با کشورهاي همجوار به‌ويژه عراق، لزوم بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي استان خوزستان و ايجاد فرصت سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در حوزه نفت، گاز و پتروشيمي، مشکلات زيست محيطي از جمله پديده ريزگردها و آلاينده‌ها، بهره‌مندي از ظرفيت نخبگان استان، رسيدگي به اوضاع مناطق آزاد خوزستان و استفاده از بازار کشورهاي همجوار به منظور احياي تجارت در منطقه، ازجمله مواردي بود که نمايندگان استان خوزستان در سخنان خود به آنها اشاره کردند.

شناسه خبر: 72767

- دیدارهای داخلی

- رئیس‌جمهوری