متن کامل سخنرانی در دیدار با ایرانیان مقیم قرقیزستان(بیشکک)

-

شناسه خبر: 71414 -

جمعه 22 شهريور 1392 - 10:55


بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمدلله ‌رب العالمین و صلی‌الله علی سیدنا محمد و آله اجمعین و علی صحبه ‌المنتجبین
خدمت همۀ خواهران و برداران عزیز سلام عرض می‌کنم. موجب افتخار من و هیئت همراه است که این فرصت امشب پیش آمد تا در محضر و خدمت شما باشیم و همۀ شما را که سفیران جمهوری اسلامی ایران در کشور قرقیزستان هستید، زیارت کنیم.
کشور ما در وضعیت بسیار خطرناک و بحرانی قرار گرفته بود. همۀ آنهایی که عظمت ملت ایران را نمی‌خواستند و نمی‌خواهند، فکر می‌کردند مردم و منافع ملی ما در سراشیبی خطر قرار گرفته است و همه چیز را برای آخرین ضربه‌ها به ملت و منافع ایران آماده کرده بودند.
انتخابات خرداد امسال بدون اغراق یک معجزۀ ملی بود که مردم با حضور و نشاطشان [آفریدند.] البته ایرانیان خارج از کشور نیز در این حماسۀ بزرگ سهیم و شریک بودند، اما شور و هیجانی که در ایران بود را فقط آنهایی که در ایران بودند، می‌دیدند که در خرداد ماه چه خبر بود و مردم چه می‌کردند و پای صندوق آراء چه عظمتی را آفریدند.
اگر من بگویم حضور، رأی، صدا، فریاد، ندا، اراده، عظمت و شکوه مردم بخش بزرگی از مشکلات و تهدیدات ملی را زدود، سخنی را به اغراق و مبالغه نگفته‌ام. مردم نه تنها کشور ایران را از یک تهدید قطعی رهانیدند، بلکه شرایط را برای یک رویش و بهار جدید آماده کردند.
برای من عجیب بود که پنجاه و چند کشور برای مراسم تحلیف به تهران آمدند که یازده کشور در سطح رئیس کشور و بقیه هم در سطوح وزیران خارجه، رؤسای مجلس یا نخست وزیران بودند و بسیاری از کشورهایی که هیئت‌های آنها پایین‌تر از وزیر بود، شرایطی بود که ما امکان پذیرایی از آنها را نداشتیم و آنها را نپذیرفتیم، از جمله قرقیزستان از ما گله‌مند است که چرا هیئت آنها که از سطح وزیر پایین‌تر بود، نتوانست در مراسم تحلیف شرکت کند.
همۀ این عزیزانی که به ایران آمده‌ بودند و من توانستم با بسیاری از آنها ملاقات کنم، می‌گفتند ملت ما از این انتخابات خوشحال هستند و این چیز عجیبی بود که مردم ایران انتخاباتی را برگزار کردند که موجب خرسندی ملت‌های جهان و همۀ دوستداران ایران شد، بسیاری از کشورهای منطقه آمده بودند و می‌گفتند ملت‌های ما امید پیدا کرده‌اند به اینکه شرایط منطقه دگرگون می‌شود.
همۀ اینها نشان‌دهندۀ قدرت ملت ایران است، ملتی که در یک روز می‌تواند حماسه‌ای بیافریند که دنیا را تحت تأثیر قرار دهد و نه تنها امید را در میان ملت ایران شکوفا کند، بلکه در میان ملت‌های دیگر شادی و امید بیافریند.
شما خبر دارید، بعد از آنکه نتیجۀ انتخابات، روز بیست و پنجم خرداد ماه اعلام شد، شب بیست و ششم تمام ایران شادی و سرور بود. همه شادی کردند، حتی آنهایی که به دیگری رأی داده بودند، آنها هم شاد و خوشحال بودند. این نشان می‌دهد که اراده، حضور و تصمیم‌ مردم تا چه حد می‌تواند در سرنوشت ملی مؤثر باشد. حضور و شور و نشاط بار بسیار سنگینی را بر دوش این خادم کوچک ایران و همۀ همکارانم گذاشته است. ما احساس می‌کنیم چه بار سنگینی بر دوش ماست؛ ضمن اینکه می‌دانستیم در سخت‌ترین شرایط این بار را بر دوش گرفته‌ایم.
ما پیش از پذیرش مسئولیت و حتی در دوران رقابت انتخابانی بدهکاری‌های دولت و شرایط تحریم را می‌دانستیم. ما از مشکلاتی که در سراسر کشور مردم، بخش خصوصی، کشاورزان و کارمندان دولت با آن مواجه بودند، باخبر و مطلع بودیم. شما گوشۀ کوچکی از مشکلاتی را که در این کشور با آن مواجه هستید، در اینجا بیان می‌کنید، اما دریایی از مشکلات پیش روی ماست.
ما می‌بینیم اکثر آنهایی که کارهای بزرگی در کشور انجام داده‌اند، سدها، نیروگا‌ه‌ها، جاده‌‌ها و راه‌آهن ساخته‌اند و همۀ پیمانکاران، تولیدکنندگان و تلاشگران اکنون در صف طلبکاران ایستاده‌اند و دست آنها خالی است، و بار بزرگ بدهکاری برای دولت باقی مانده است. ما تولیدکنندگانی داریم که با زحمت، تلاش و کوشش و با عبور از کوچه‌های پرپیچ و خم مجوز گرفته‌اند و توانسته‌اند ارزی فراهم کنند و در مسیر سخت‌تر دستگاه‌های تولیدگر و ماشین‌آلات وارد کرده‌اند، ولی امروز برای ورود مواد اولیه نقدینگی دراختیار ندارند، خود، یاران و شرکایشان بدهکار هستند و در فهرست بدهکاران معوق قرار گرفته‌اند و به دلیل نداشتن نقدینگی نمی‌توانند کارخانه را راه ‌بیندازند.
مشکلات فقط اینها نیست. کشاورزانی که پارسال زمین خود را برای کشت آماده‌ کردند، ولی کود به موقع به دست آنها نرسیده است و نتوانسته‌اند محصول خود را به بازار تحویل دهند. ما قرار بود امسال دوازده و نیم تا سیزده میلیون تن گندم محصول داخلی داشته باشیم.آقای مهندس نعمت‌زاده، وزیر تجارت، صنعت و معادن باید اعلام کند. ما فقط توانسته‌ایم سه میلیون تن خریداری کنیم. چرا؟ دلیل اصلی آن این بوده است که به دلیل نداشتن کود، بذر پاشیده شده، اما محصولی به دست کشاورز نیامده است و ما امسال ناچاریم هفت و نیم میلیون تن گندم وارد کنیم.
شما لابد می‌گویید که رئیس جمهور کشور ما اینجا آمده که به ما امید بدهد، اما دارد غصه‌های کشور را به اینجا منتقل می‌کند! نه. من خواستم اشاره کنم که کشور با مشکلات بسیاری روبه رو است، اما اراده و امید مردم و دولت برای خدمت بسیار بالاتر از این سختی‌ها و مشکلات و معضلات است و خواهد بود. ما به حول و قوه الهی و با کمک، حضور، یاری و تلاش مردم و عنایات ائمه اطهار و امام هشتم که مجلس را به نام او و سلام بر او معطر کردید، که کشور از آن اوست، به امید و یاری حق و توسل به معصومین(ع) مشکلات را از پیش پای مردم برخواهیم داشت و از مشکلات عبور خواهیم کرد.
در همان گام‌های نخست مصوبات زیادی به تصویب رسید تا برخی مشکلات فوری را از پیش روی مردم برداریم. ما این کار را شروع و آغاز کردیم. من برخی از آنها را در اولین گزارشی که به ملت ایران دادم، عرض کردم و احتمالاً شما هم شنیده‌اید؛ ضمن اینکه اقدامات میان مدت و بلند مدتی را در پیش داریم و به طور قطع به آن عمل خواهیم کرد.
ما راه بسیار سختی را در پیش رو داریم، اما پایان خوش آن را به عیان می‌بینیم. به حول و قوۀ الهی این راه را طی می‌کنیم. از عمر این دولت فقط سه هفته گذشته است و در کوتاه مدت نباید انتظار حل همۀ مشکلات را داشت، اما تلاش کردیم با تجربه‌ترین افراد را برای همکاری دعوت کنیم.
من خوشحالم که از هر عالم و مدیر باتجربه که درخواست کردم به کمک بیاید، هیچ کس سر برنتافت. همۀ آنها گفتند ما مشکلات و شرایط کشور را می‌دانیم و آمادۀ فداکاری هستیم. آمدند، پذیرفتند، قبول کردند و بار را بر دوش گرفتند و می‌دانستند در چه راهی قدم گذاشته‌اند و با چه مشکلاتی مواجه شده‌اند. همچنان که خود بنده هم به خوبی می‌دانستم که در چه راهی قدم گذاشته‌ام.
امروز باامید به آینده نگاه می‌کنیم. اکنون درسخت‌ترین شرایط تحریم قرار داریم، اما بسیار امیدوار هستیم که با درایت، تدبیر، تلاش، کوشش، اجماع، هماهنگی و وحدت ملی قدم به قدم تحریم‌ها را کاهش دهیم تا روزی که تحریم‌ها را به عنوان باری که بر دوش مردم قراردارد، برداریم.
اما همه می‌دانیم مشکلاتی را که در هشت سال به وجود آمده است، نمی‌توان در هشت روز تمام کرد و آن مشکلات را از پیش پا برداشت. اما یاران و کارشناسانی که در وزارت خارجه اجتماع کرده‌اند و کمر همت بسته‌اند و آستین بالا زده‌اند، همگی با امیدواری در این راه قدم برداشته‌اند. ما هر قدمی که برمی‌داریم، راه سختی را پیش پا می‌بینیم، اما جرقه‌های امید و آیندۀ روشن را هم می‌بینیم.
ما در ملاقات‌هایی که با رؤسای دولت‌های مختلف از جمله رئیس جمهور چین داشتیم، در همۀ این ملاقات‌ها مشاهده می‌کردیم که روزنه‌های امید وجود دارد و ما می‌توانیم مشکلات را از پیش پای برداریم و راه را برای آینده‌ای بهتر باز کنیم.
جمهوری اسلامی ایران یک کشور و ملت باعظمت، تأثیرگذار، بزرگ، بافرهنگ و باسابقۀ بلند است؛ در شعری هم که این عزیزان سرودند و همه را تحت تأثیر قرار دادند، در آغاز سرودشان از افتخارات ملی یاد کردند و ایران را کشور بوعلی و سعدی و حافظ و کشور امام هشتم لقب دادند و همین طور هم هست. این کشور بسیار با عظمت است و می‌تواند دربرابر همۀ نقشه‌هایی که علیه او طراحی شده است، راه خود را طی کند و به اهداف ملی که مدنظرش هست، دست پیدا کند.
ما می‌خواستیم اول تدبیر کنیم تا کم کم به امید برسیم، مردم ما پیشتاز بودند، اول امید را آوردند و ما در دامن امید باید با تدبیر راه را باز کنیم.
ما می‌دانستیم کلید حل مشکلات، حضور و پشتیبانی مردم است. امروز بحمدالله این حرکت، حضور، نشاط و پشتیبانی را می‌بینیم و احساس می‌کنیم و ان‌شاءالله به حول و قوۀ الهی قدم‌هایی ولو کوتاه اما مطمئن و استوار به سمت اهدافمان برخواهیم داشت.
ایرانیان عزیز به هر کجا که رفته‌اند، برای ایران افتخار بود‌ه‌اند. شما در امریکا، اروپا، آسیا و همه جا آثار ایرانیان امروز و دیروز را مشاهده می‌کنید. تمدن پرافتخار ایرانی را همین ایرانیان به همۀ جهان برده‌اند.
شما وقتی به چین می‌روید و به آثار باستانی این کشور نگاه می‌کنید که مربوط به بیش از هزار سال قبل است، می‌بینید که ایرانیان به آنجا رفته‌اند و تمدن را برده‌اند؛ در کتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌هایی که وجود دارد و حتی احکام دینی‌ای که آنجا نوشته‌اند[این امر مشاهده می‌شود.] در چین و شیان که یک شهر بسیار باستانی و دیدنی است و خیلی از گردشگران به آنجا می‌روند، مسجدی وجود دارد که عمر آن بیش از هزار سال است. در آنجا سنگ‌نوشته‌ای به زبان فارسی وجود دارد که احکام نماز را به زبان فارسی نوشته است. مثلاً نماز مغرب را نماز شام نوشته و بعد توضیح داده است که چند رکعت است و چگونه است؛ یعنی ایرانیان به هرکجا رفته‌اند آیین، فرهنگ و تمدن خود را همراه خود برده‌اند و شما امروز در اینجا سفیران جمهوری اسلامی ایران هستید.
سفیر محترم گفتند که آشنایی دو ملت ایران و قرقیزستان خیلی زیاد نیست. مقداری فاصله وجود دارد که باید برای رفع موانع تلاش شود. این کار شدنی است و خواهد شد. عزیزان ما گفتند که تجار و صادرکنندگان با مشکلاتی مواجه هستند و دولت باید به مشکلات آنها توجه کند. آقایان نعمت‌زاده، نهاوندیان و ظریف همۀ این مشکلات را شنیدند.
یکی از مصوبات ما دربارۀ صادرکنندگان و عدم ثبات بود. همچنین پیشنهاد شد که آیین‌نامه و مصوبه‌ای را بگذارید که حداقل دو سال ثبات داشته باشد. این نکته مورد بحث بود که یکی از ناامنی‌ها، تغییرات مکرر دستورالعمل‌ها و مصوبات و تشریفات دست و پاگیر است. زمان زیادی می‌خواهد که یک جنس، زمینه را آماده و بازار هدف را پیدا می‌کند و بازاریابی می‌کند و مشتری پیدا می‌کند، ولی به محض اینکه بازار پیدا می‌کند، صادرات آن جنس ممنوع می‌شود.
البته دلایلی دارد و می‌گویند آن جنس برای داخل کشور ضروری و لازم است. یکی از مصوبات این بود که دولت بیاید در این ممنوعیت‌ها تجدیدنظر کند. نظر دولت این بود که اگر ما مجوز صادارات می‌دهیم، هیچ وقت ممنوعیت کامل برای آن جنس مقرر نکنیم، ولو مشکلاتی برای داخل هم ایجاد می‌شود. به دلیل اینکه ساختن اعتماد کار بسیار سختی است. صادرکننده همان قدر که برایش مهم است که جنس خوب، سالم و رقابتی به مشتری عرضه کند، همان اندازه هم برای او مهم است که در بازار اعتماد بیافریند. اگر اعتماد نباشد و طرف نداند که ورود این جنس که آمده تا چند ماه یا سال ادامه خواهد داشت، مسلماً در این زمینه ناموفق خواهد بود.
بنابراین برخی از این مشکلاتی که شما مطرح کردید، دولت به آنها توجه دارد و اجرای برخی دیگر با مشکلات توأم است. شما پرواز را مطرح کردید. در ذهن ماهست. بسیاری از ایرانیان در کشورهایی هستند که پرواز وجود ندارد. اما شما می‌دانید که بسیاری از شرکت‌های ما خصوصی هستند و پرواز باید برای آنها صرفه داشته باشد. برای اینکه ما بتوانیم رابطه را بهتر کنیم و سرمایه‌گذاری را به وجود بیاوریم، یکی از وسایل و پایه‌های آن وجود پرواز مستقیم است. برای اینکه پرواز مستقیم درست کنیم، یکی از راه‌های آن بودن مشتری به اندازۀ کافی است. اگر صندلی پروازی پر باشد، آن پرواز به طور طبیعی انجام می‌گیرد و خود شرکت‌های خصوصی این کار را می‌کنند. دست دولت بسته است که یک شرکت خصوصی را وادار کند تا پروازی را انجام دهد، مگر اینک دولت بقیۀ صندلی‌ها را بخرد. بگوید صد صندلی برعهدۀ دولت است، اگر مشتری نبود، پولش را پرداخت می‌کنم. اما شرایط دولت در حال حاضر به گونه‌ای نیست که بتواند یارانۀ جدیدی را بپردازد.
ما در همین مصوبۀ اخیر برای اینکه قیمت تضمینی گندم را بالا ببریم و قیمت گندم را به هزار و پنجاه تومان برسانیم تا کشاورز ما با امید بتواند به کاشت گندم بپردازد و کود لازم را به کشاورز برسانیم، با مشکلات زیادی مواجه بودیم. برخی وزرای ما به دلایل دیگر نظر مخالف داشتند، اما با وجود مشکلات، این را تصویب کردیم، به این معنا که آردی که ما به قیمت کم تحویل می‌دهیم، با پول گندمی که اضافه می‌دهیم، این یارانه را دولت باید پرداخت کند.
بنابراین دولت در آغاز راه و هفته‌های اولیه است و به برخی از مشکلات توجه دارد و به برخی دیگر خود به خود توجه می‌کند. شما باید مشکلات خود را با همین صدای رسایی که گفتید، بگویید و دولت هم باید گوش شنوا برای همۀ این کلمات داشته باشد، اما این را بپذیرید که اجرای همۀ مطالبات در یک زمان بسیار کوتاه امکان پذیر نیست. اما علائم آن را خواهید دید که دولت به تدریج برای حل مشکلات قدم را برخواهد داشت. در همین هفته‌های اخیر شما خواهید دید که این مصوبات در بخش‌های تولیدی کشور اولین آثار خود را خواهد گذاشت. بسیاری از کالاهای ما که ماه‌ها به دلائل مختلف در گمرک مانده است، با این مصوبات راه گشایش آن باز خواهد شد و بازار حرکت خواهد کرد، اما در عین حال اعتراف خواهیم کرد که این قدم‌ها، قدم‌هایی کوتاه است و قدم‌های بلند نیست. برخی از مشکلات را در کوتاه مدت حل و فصل می‌کنیم. باید برای میان‌مدت و بلند مدت فکر و برنامه‌ریزی کنیم و این کار را خواهیم کرد، به حول و قوۀ الهی.
من به سهم خودم و هیئت همراه از سفیر محترم تشکر می‌کنم به خاطر اینکه این جلسۀ بسیار خوب را برگزار کردند. مقدر خدا این بوده است بنده به عنوان رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران اولین سفرم به کشوری باشد که شما در آن فعالیت می‌کنید. من کاملاً حس می‌کنم که زندگی در خارج یعنی چه؟ مردم در داخل کشور نمی‌دانند که در خارج زندگی کردن و دوری از وطن چقدر سخت است. اینجا وقتی از ایران و وطن یاد می‌شود این نوا و صدا، صدا و نوای دیگری است. شما بهتر می‌توانید لمس کنید که وطن چقدر عزیز است و هوا و عطر وطن چیست! خیلی سخت است. شما رنج و مشکلی را بر دل دارید و آن دوری از وطن است که سخت است و باعث ناراحتی و بیماری می‌شود. بنابراین، من بار سنگین عاطفی شما را حس می‌کنم و دولت خودش را موظف می‌داند که هر قدمی را که می‌تواند برای حل مشکلات ایرانیان عزیز در خارج از کشور بردارد.
شما عزیزان ما و آبروی ایران در خارج از کشور هستید. ایرانیانی که فرهنگ، ادب و عظمت ایران را به خارج منتقل می‌کند، ان‌شاءالله در پیشتگاه خداوند مأجور باشید. ما هم به عنوان خادمان شما هر کاری که از دست‌مان بربیاید، آن را وظیفۀ خودمان می‌دانیم و ان‌شاءالله قدم به قدم مطالباتی که شما بیان کردید،- که البته همۀ مطالبات شما نبوده و بخشی از آن را بیان کردید- بتوانیم برای حل آنها در ماه‌های پیش روی قدم‌هایی برداریم که موجب رضایت دل شما باشد، ان‌شاءالله.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاتة

شناسه خبر: 71414

- سفرهای خارجی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده