تشریح اهداف و دستاوردهای حضور هیأت ایرانی در اجلاس شانگهای توسط رییس‌جمهور

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در بازگشت از سفر دو روزه خود از اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای در بیشکک در مصاحبه‌ای با خبرنگاران به تشریح اهداف و دستاوردهای این سفر پرداخت.

شناسه خبر: 71146 -

جمعه 22 شهريور 1392 - 23:20

دکتر روحانی تصریح کرد: مسأله هسته‌ای و مسأله سوریه از مهمترین نکاتی بود که توسط هیأت ایرانی در این اجلاس مطرح شد. همه سران حاضر در اجلاس و اعضاء تأکید کردند در مسأله هسته‌ای ایران، تهدید و تحریم را به هیچ وجه قبول ندارند و تنها راهِ حل مسأله هسته‌ای ایران را، راه‌حل سیاسی و مذاکره اعلام کردند.
رییس جمهور مسأله دوم را مسأله سوریه عنوان کرد و تأکید کرد: در مسأله سوریه، همه اعضاء جنگ و دخالت نظامی را غیرقابل قبول دانستند و تنها راه حل بحران سوریه را، راه‌حل سیاسی و مذاکره با دولت دمشق اعلام کردند. در این اجلاس مسأله صلح و ثبات در افغانستان نیز مطرح شد.
دکتر روحانی مذاکره با کشورهای همسایه و منطقه‌ای حاضر در این اجلاس نظیر روسیه، چین، قرقیزستان، قزاقستان، افغانستان، تاجیکستان، مغولستان و هند را از جمله دستاوردهای این حاشیه این اجلاس دانست و گفت: با این کشورها در زمینه روابط دوجانبه و زمینه‌های همکاری مشترک و همچنین زمینه‌هایی که تا به امروز کمتر به آن پرداخته شده، مورد تبادل نظر قرار گرفت.
رییس جمهور افزود: البته روابط ما با چین و روسیه روابط گسترده‌‌تری است و با رؤسای این کشورها در زمینه‌های مختلف، از جمله اقتصادی، فرهنگی، مالی، بانکی و استفاده فاینانس برای اجرای پروژه‌های مورد نظر، گفتگوهای مفصلی صورت گرفت.
دکتر روحانی در ادامه خاطر نشان کرد: مسایل منطقه‌ای هم از جمله مباحث مهمی بود که با پوتین رییس جمهور روسیه و شی جی پینگ رییس جمهور چین به تبادل نظر پرداختیم، مسایل انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای
بویژه در مورد بحران سوریه و مسأله هسته‌ای ایران و با توجه به اینکه این کشورها عضو 1+5 و شورای امنیت هستند، بحث‌های مفصل‌تری را با آنان مطرح کنیم.
رییس جمهور همچنین با اشاره به دیدار خود با ایرانیان مقیم قرقیزستان و اهمیت این دیدار پرداخت و گفت: دیدار با ایرانیان مقیم خارج همواره برای ما بسیار مهم و تاثیر‌گذار بوده است و در این دیدار ایرانیانی که در بیشکک زندگی می‌کردند، با آنان به طور صمیمانه به دیدار و گفتگو پرداختیم. همچنین این دیدار با استقبال گسترده ایرانیان همراه بود، 400 تا 500 نفر از ایرانیان مقیم بیشکک، به منظور دیدار و نیز شرکت در جشن میلاد دهه کرامت، در سفارت حضور پیدا کردند.
رییس جمهور خاطر نشان کرد: مسایل و مشکلاتی توسط برخی از تجار بخش خصوصی و برخی دیگر از ایرانیان مقیم قرقیزستان مطرح شد که شامل مشکلات مربوط به صادرات، مبادلات تجاری، رفت و آمد و برقراری پرواز مستقیم بین تهران – بیشکک و یا مشهد – بیشکک و مسایل فرهنگی و روادید که ایرانیان مقیم ساکن قرقیزستان با آن مواجه بودند، در این دیدار مطرح کردند که ضمن توضیح مواردی از آن مقرر شد، این مشکلات در تهران مورد بررسی قرار گیرد.

شناسه خبر: 71146

- سفرهای خارجی

- مصاحبه ها

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده