دیدار روسای جمهوری چین و ایران در بیشکک

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در اجلاس شانگهای به بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر کرده است، بعد از ظهر امروز (پنجشنبه) به وقت محلی با شی جی پینگ رییس جمهور چین دیدار و گفتگو کرد.

شناسه خبر: 71054 -

پنحشنبه 21 شهريور 1392 - 16:20

دکتر روحانی در این دیدار با تاکید بر اهمیت روابط دو کشور گفت: ظرفیت های فراوانی برای توسعه روابط ایران و چین در عرصه های دو جانبه، منطقه ای و بین المللی وجود دارد که باید مورد توجه دو کشور قرار گیرد.
رییس جمهور با اشاره به سوابق تاریخی روابط ایران و چین، جاده ابریشم را شاهد مناسبی برای این روابط تاریخی برشمرد و افزود: توسعه روابط با چین به عنوان یک کشور قدرتمند در آسیا همواره مورد توجه جمهوری اسلامی ایران بوده است.
دکتر روحانی همکاری اقتصادی دو کشور را بسیار خوب و حائز اهمیت خواند و خواستار ارتقای این همکاریها شد.
رییس جمهور با بیان این مطلب که ایران و چین در زمینه مسایل منطقه ای اشتراک نظر دارند، به بحران سوریه اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با چین در زمینه مسایل منطقه ای به ویژه حل و فصل بحران سوریه همکاری ها و فعالیت های موثر و سازنده ای را آغاز کند.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که به دنبال فعالیت های صلح آمیز هسته ای است، تاکید کرد: دولت و ملت ایران خواستار اعمال حقوق قانونی خود در چارچوب معاهدات ان پی تی هستند.
رییس جمهور همچنین از پیام تبریک رییس جمهوری چین و حضور وزیر فرهنگ این کشور به عنوان نماینده وی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران تشکر و قدردانی کرد.
شی جی پینگ رییس جمهوری چین نیز در این دیدار مواضع رییس جمهور کشورمان را در زمینه تقویت روابط و همکاری های ایران و چین مورد تقدیر قرار داد و گفت: دولت و ملت چین خواستار ارتقاء و توسعه سطح روابط و همکاری های دو کشور در تمامی زمینه ها هستند.
رییس جمهور چین افزود: جمهوری خلق چین تمام تلاش خود را برای حفظ و ارتقاء سطح همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی دو کشور انجام خواهد داد و همواره حسن نیت خود را در این زمینه نشان داده است.
رییس جمهور چین تاکید کرد: جمهوری خلق چین از حقوق حقه ایران در زمینه دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای حمایت می کند.
شی جی پینگ در ادامه با اشاره به تحولات و بحران سوریه تاکید کرد: چین همواره به دنبال قطع خشونت در منطقه بویژه در سوریه بوده و قاطعانه راه حل صلح آمیز را برای حل بحران سوریه خواستار است و از سازمان ملل متحد نیز خواهد خواست تا راه حل سیاسی را تنها راه حل بحران سوریه قلمداد کند.
وی همچنین با تأکید بر نقش موثر و مهم منطقه ای ایران بر همکاری دو کشور ایران و چین برای ایجاد بستر و محیط مناسب برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه تأکید کرد .
رییس جمهور چین همچنین از دکتر روحانی برای دیدار از این کشور دعوت کرد.

شناسه خبر: 71054

- سفرهای خارجی

- دیدارهای خارجی

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده