متن کامل سخنرانی در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) به مناسبت هفتة دولت

-

شناسه خبر: 70904 -

شنبه 2 شهريور 1392 - 10:01


بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
الحمدلله رب العالمین والصلاة والسلام علی سید الانبیاء و المرسلین، محمداٍ و آله الطاهرین و علی صَحبه المنتجبین
این خدمتگزار که با رأی مردم مسئولیت بزرگ ریاست جمهوری نظام را بر عهده گرفته‌، در اولین روزهای شروع به کار دولت تدبیر و امید و نخستین روز هفتة دولت از سوی خودم و اعضای هیئت دولت به روح بلند و تابناک حضرت امام (ره) درود می‌فرستم و ادای احترام می‌کنم و خوشحالم که اولین ساعات هفتة دولت با زیارت مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است.
امام بزرگوار برای ما عزت، سربلندی، استقلال و آزادی را به ارمغان آورد.
این زیارت یک عمل تشریفاتی نیست، دولت در اولین جلسه کاری خود می‌خواهد بار دیگر با همة آرمان‌های حضرت امام (ره) که در واقع آرمان‌های اصیل ملت ایران است، تجدید میثاق کند.
آرمان امام (ره) اعتلا و توسعة همه‌جانبة کشور، مردم‌سالاری و تحقق ارزش‌های متعالی اسلامی و انسانی و ترویج فضائل اخلاقی در این سرزمین بوده است.
امام (ره) سایة شوم تحقیرهای داخلی و بین‌المللی را که از استبداد و استعمار ناشی می‌شد، برای همیشه از سر مردم دور کرد.
ما اعتدال را از امام (ره) آموخته‌ایم که او حتی در برابر حرکت‌های تندروانة برخی جریان‌ها و اشخاص همواره رفتاری سازنده داشت. ما تدبیر و امید را از امام (ره) آموخته‌ایم که در دوران نهضت و استقرار نظام اسلامی و نیز در روند ادارة حکومت همواره دورنگری، آینده‌نگری و تدبیر مدنظر آن بزرگوار بود و سراسر رفتار، کلام و منش او همواره امید بود.
امام (ره) به حقوق مردم و صیانت حقوق مردم توجهی ویژه داشت و این دولت به همة آن آرمان‌ها و خط و راه وفادار خواهد ماند.
امروز دولت در محضر روح بلند امام (ره) بار دیگر بر عهدی که با مردم بسته است، تأکید می‌ورزد و علی‌رغم چالش‌ها و مشکلات با اتکال به لطف پروردگار و عنایات معصومین (ع) و توجهات حضرت ولی عصر (عج) و حمایت قاطع مردم و نیز رهبر معظم انقلاب، امیدوار به حل مشکلات خواهد بود. البته از امام (ره) بزرگوار و شهیدان می‌خواهیم که توجه و دعایشان در کنار این دولت باشد که ما بسیار بسیار به آن نیازمندیم.
من در اینجا لازم می‌دانم از خاندان بزرگ امام راحل و از شخص حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، یادگار امام (ره) به دلیل حمایت‌هایشان از این دولت سپاسگزاری و تشکر کنم. جا دارد در همین جا در محضر امام (ره) به ملت شریف ایران عرض کنم که دولت در هفتة اول کاری خود در واقع چند اقدام مهم را انجام داده است. اولین اقدام آن بود که در سطح وزیران افراد شایسته، دوراندیش و صاحبان تجربه در این اوضاع حساس مسئولیت را بر عهده بگیرند. حضور وزیران قدرتمند و مسئولین توانمند خود برای مردم آرامش بخش خواهد بود. در رده‌های بعد هم وزرا و مسئولین افراد شایسته‌ای را برای خدمت دعوت خواهند کرد که آن نیز برای مردم باعث آرامش و ثبات خواهد بود.
نکتة دوم اینکه در هفتة گذشته دولت در دو جلسه همة اقدامات لازم را برای تأمین کالاهای اساسی کشور تا پایان سال انجام داده است و مردم در این زمینه می‌توانند کاملاً آسوده خاطر باشند.
نکتة سوم آنکه اوضاع کشور از لحاظ اقتصادی دچار رکود و تورم یا به اصطلاح رکود تورمی است. بنابراین، دولت مصمم است برای حل معضلات اقتصادی در اولین جلسة این هفته یعنی فردا در هیئت وزیران کار گروهی را مشخص کند که ظرف 15 روز تمام موانعی که امروز بر سر راه رونق اقتصادی و اشتغال و راه‌اندازی بنگاه‌های کوچک و بزرگ و تحرک اقتصادی در بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات، به ویژه با توجه به حضور بخش خصوصی و فعال شدن آنها هست، تمامی آنها و نیز راهکارها را فهرست کند که در جلسات بعدی هیئت دولت مورد بررسی قرار گیرد. به مردم وعده می‌دهیم، طبق وعده‌های قبل که حتماً در صد روز اول و حتی کوتاه‌تر از آن اقدامات ضروری و فوری را در این زمینه انجام بدهیم و نتیجه کار هم به اطلاع مردم شریف ایران خواهد رسید.
در پایان لازم می‌دانم از اوضاع منطقه به شدت اظهار نگرانی و تأسف کنم. اوضاعی که امروز در سوریه حاکم شده و بسیاری از مردم بی‌گناه آن هم توسط عوامل شیمیایی مصدوم یا شهید شده‌اند و از نظر ما کاربرد سلاح شیمیایی کاملاً و قویاً محکوم است. دولت جمهوری اسلامی ایران که خود قربانی سلاح های شیمیایی است، به همة جوامع جهانی توجه می‌دهد که همة توان خود را برای جلوگیری از کاربرد این گونه سلاح‌ها در هر کجا به ویژه سوریه به کار بگیرد. ناامنی‌ها، اقدامات تروریستی در لبنان هم محکوم و هم نشان دهندة آن است که دشمنان توطئة بزرگی را برای منطقة حساس خاورمیانه طراحی کرده‌اند. این توطئه‌ها در سوریه، لبنان و مصر بیش از جاهای دیگر مشهود است و ما می‌دانیم که بی‌ثباتی منطقه به ضرر منطقه و مسلمانان و تنها به سود اسرائیل خواهد بود.
امیدواریم با هوشیاری مردم منطقه و تلاش کشورهایی که دلشان برای ثبات این منطقه می‌تپد، در آیندة نزدیک شاهد آرامش و ثبات در این منطقه باشیم. ان‌شاءالله.

شناسه خبر: 70904

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- رئیس‌جمهوری

اخبار برگزیده