دکتر نهاوندیان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران:

لازمه اصلاح ساختار اقتصادی مقابله با انحصار و رقابتی کردن بازارهاست

رییس دفتر رییس جمهور تصریح کرد: لازمه اصلاح ساختار اقتصادی مقابله با انحصار و رقابتی کردن بازارهاست و در این راستا با توجه به اینکه مردم نسبت به امتیازات انحصاری نگاه نگرانی دارند، وظیفه دولت این است که هرجا امتیاز و انحصاری دید، آن را به رقابت تبدیل کند.

شناسه خبر: 70841 -

شنبه 9 شهريور 1392 - 17:37

وی افزود: در مواردی هم که انحصار طبیعی وجود دارد و رقابت امکان‌پذیر نیست، دولت ساز و کارهای نظارتی را اعمال کند؛ به همین جهت پدیده شبهه دولت را که در اقتصاد ما ایجاد شده باید درمان کرد و مردم نیز باید در اقتصاد مشارکت داشته باشند.
دکتر محمد نهاوندیان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با تبریک به مناسبت هفته دولت و همچنین گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر گفت: آغاز فرخنده کار برای دولت تدبیر و امید، این هفته،دولت را از اختیار و ویژگی برجسته برخوردار می‌کند که آن را هم باید به ملت ایران و هم به خدمتگزاران دولت جدید تبریک گفت.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه "با آغاز کار دولت تدبیر و امید فصل جدیدی در تاریخ ایران و در مراحل نهضت اسلامی رقم می‌خورد"، افزود: این فصل، فصلی است که با خلق حماسه سیاسی توسط مردم در تاریخ ایران جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است؛ حماسه‌ای مردم در لبیک به تعبیر رهبری معظم نظام آفریدند و یکبار دیگر همبستگی ملت و دولت در این نظام به جهانیان نشان داده شد که با اتکا به این صلابت و همبستگی می‌شود هم در عرصه داخلی و هم خارجی از مصالح و منافع این ملت با قوت دفاع کرد.
رییس دفتر رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود اظهار داشت: پیروزی در حماسه سیاسی آغازی برای حماسه اقتصادی است و البته این حماسه اقتصادی برنامه‌ریزی درازمدت و تلاش پیگیرانه‌ای را طلب می‌کند.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه "اقتصاد کشور ما به دلایل مختلف، شرایط پرچالشی دارد"، گفت: هیچ چالشی نیست که با سرمایه همت و امید ملت و همچنین تدبیر مسئولان،نتوان پشت سر گذاشت و بر آن فائق آمد؛ باید به هدف چشم دوخت و لازمه دستیابی به آن را فراهم کرد.
رییس دفتر رییس‌جمهور، پیشرفت و عدالت را هدف حماسه اقتصادی خواند و خاطرنشان کرد: ما در ایران اسلامی پیشرفت بدون عدالت را نمی‌جوییم و تحقق عدالت را بدون پیشرفت امکانپذیر نمی‌دانیم. با توجه به اینکه این دهه، دهه پیشرفت و عدالت است باید بدانیم که برای تحقق این نامگذاری نیازمند تدبیر و امید هستیم.
وی همچنین گفت: اینکه دولت‌، دولت تدبیر و امید نام گرفته است، ریشه در تعالیم علوی دارد؛ چراکه مولای ما فرمود یک فرد مومن و جامعه ایرانی حتما باید رشد را طلب کند. البته رشد در فرهنگ بلند اسلامی مفهوم بسیار عمیق‌تر و وسیع‌تر از کاربرد کلمه رشد در مفهوم اقتصادی دارد.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه "رشد در جوهر خود پیشرفت مستمر را به سمت اهداف تکاملی می‌رساند"، افزود: جامعه مومن نمی‌تواند درجا بزند و به عقب برگردد. این جامعه باید به طور مرتب در مسیر پیشرفت برنامه‌ریزی و اقدام کند و البته حرکت جامعه برای رسیدن به اهداف رشد، باید با اعتدال باشد، چراکه با منش اعتدالی می‌توان به اهداف اعتدالی رسید و اتفاقا مفهوم اعتدال با عدالت نیز همبستگی عمیق مفهومی دارد. برای تحقق عدالت باید مشی اعتدالی را اتخاذ کرد و با روش‌های افراطی نمی‌شود به هدف اعتدال رسید.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری اضافه کرد: لازمه عدالت، حکمت‌، حلم و علم است و این سخن از ما نیست بلکه آموزه بلند علوی است. آنجایی که امام ایمان را تعریف می‌کنند و یکی از شعبه‌های آن را عدل می‌دادند، می‌فرمایند که عدالت چهار شعبه دارد و اولین آنها، فهم کامل و همه‌جانبه، دومی دانش عمیق، سومی داوری نکردن و چهارمی بردباری ریشه‌دار است.
وی با تاکید بر اینکه "عدالت با شعار تند حاصل نمی‌شود بلکه با فهم عمیق و صبر و بردباری حاصل خواهد شد"، اظهار کرد: دهه پیشرفت و عدالت باید در همه یک رویکرد مدبرانه همراه با صبر و بردباری در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه اقتصاد حاصل کند.
رییس دفتر رییس‌جمهور در ادامه صحبتهای خود گفت: باید دید لازمه دستیابی به چنین اهدافی چیست. اول از همه باید گفت که این راه بلند را به تنهایی نمی‌شود پیمود. دولت جز با همراهی همه‌جانبه ملت نمی‌تواند ادعا کند به اهداف خود دست پیدا کند.
وی افزود: دولت و ملت با کمک و در کنار هم می‌توانند همه چالش‌ها و مشکلات را پشت سر بگذارند اما چنین پیوندی ملزوماتی دارد؛ اول این است که مناسبات دولت و ملت در حوزه اقتصاد بازتعریف جدی شود. در همین راستا در سیاست‌های کلی اصل 44 که هشت سال پیش از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد ولی کمتر به آن توجه شد، این موضوع آمده بود که باید از وظایف دولت در حوزه اقتصاد تعریف مجدد صورت بگیرد و لازم است تا به این دولت‌سالاری که از نظام گذشته به ارث مانده پایان داده شود.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه "باید همچون دوران دفاع مقدس در اقتصاد به مردم تکیه کرد تا پیروز شد"، افزود: دولت باید وظیفه سیاست‌گذاری و نظارت داشته باشد اما این مردم هستند که باید در حوزه اقتصاد عهده‌دار مدیریت‌ها شوند، آن وقت است که جلوی اسراف‌ها گرفته می‌شود و چشمه‌های جوشان ابتکارات جوانان خروشان خواهد شد.
رییس دفتر رییس جمهور، بازنگری در وظایف دولت را مورد توجه قرار داد و آن را یک اصل مهم خواند و اظهار داشت: اگرچه از وظایف اصلی دولت‌، امنیت،‌ عدالت و آموزش است اما در حوزه اقتصاد ساختار اقتصادی باید اصلاح شود و اصلاحاتی نیز در حوزه قوانین صورت بگیرد و در این راستا مجلس‌، دولت و قوه قضاییه می‌توانند کمک کنند تا در ساختار اقتصادی بازمهندسی شود.
دکتر نهاوندیان به معضلات اقتصاد نفتی اشاره کرد و گفت: اقتصادی که کماکان برای نیازهای روزمره اقتصاد به نفت تکیه داشته باشد همراه با رشد پایدار نیست. اقتصاد با رشد پایدار، اقتصادی است که از تولید یومیه، مصرف یومیه‌اش را حاصل کند نه اینکه منابع زیرزمینی را بفروشد و آن را خرج مصرف روزانه خود کند. بنابراین اتکاء ما به نفت در بودجه جاری باید به سمت صفر میل کند.
رییس دفتر رییس‌جمهور بهبود اوضاع شرایط کسب و کار را از دیگر وظایف دولت دانست و اظهار کرد: باید تشریفات و موانع اداری از پیش پای ابتکارات جوانان برداشته شود، چراکه تغییر مکرر مقررات به اینکه مدیران بنگاه‌ها و مردم آینده را پیش‌بینی کنند و فرصت شغلی بسازند آسیب می‌زند.
وی افزود: با توجه به تصویب قانون بهبود مستمر شرایط کسب و کار در مجلس، متاسفانه این قانون در مرحله اجرا ماند و ما بسیار امیدواریم که دولت تدبیر و امید مواد درخشانی را که در این قانون تصویب شده به مرحله اجرا بگذارد. یکی از این مواد این است که اگر دولت می‌خواهد تصمیم بگیرد که شرایط کسب و کار را عوض کند باید پیش‌آگهی داشته باشد و مدیران بنگاه‌ها را در جریان بگذارد و این طور نباشد که محیط کسب و کار ایران در مقایسه با محیط‌های بیگانگان از امنیت کمتری برخوردار باشد.
دکتر نهاوندیان تاکید کرد: اقتصاد ایران باید از نظر امنیت اقتصادی نیز در منطقه خاورمیانه اول شود.نهاوندیان توانمندسازی بخش خصوصی را از دیگر وظایف دولت خواند و گفت: به دلیل استبداد داخلی قبل از انقلاب و فشارهای بیرونی، متاسفانه به بخش خصوصی توجه نشده است اما هم‌اکنون وقت آن است که این موضوع جبران شود و بخش خصوصی همچون دیگر نهادهای نظام توانمند شود.
وی توجه به مناسبات بین‌المللی در همین راستا را نیز مدنظر قرار داد و گفت: باید دسترسی به بازار برای بنگاه‌های ایران فراهم شود و ما با این اعمال تحریم‌ها و محدودیت‌های ظالمانه مقابله جدی داشته باشیم و با ابتکارات مردم در کنار تدبیرهای دولت این فشارهای تحریمی کنار گذاشته شود.
رییس دفتر رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبتهای خود با تاکید بر اینکه "دولت بدون مردم نمی‌تواند به چنین اهدافی دست پیدا کند"، اظهار کرد: حضور مردم در صحنه‌های اقتصادی لازم است. مردم در این انتخابات به دولت تدبیر و امید رای دادند و امیدواری مردم چنین حماسه‌ای را خلق کرد اما یادمان نرود که امید تنها یک مفهوم عاطفی نیست و تجلی استمرار امید در عمل حاصل می‌شود و بر حسب آنچه که در مفهوم انتظار آمده جامعه منتظر و امیدوار نیز جامعه‌ای است که برای تحقق آنچه که انتظار می‌کشد، تلاش می‌کند و لازمه رای به دولت تدبیر و امید نیز اقدام عملی در مسیر تحقق این اهداف است.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه "فرهنگ اقتصادی جامعه ما باید فرهنگ تولید شود"، گفت: فرهنگ اسلامی در جامعه ما در تمامی سطوح باید گسترش پیدا کند و من از این تریبون اعلام می‌کنم پیام حرکت جدی گسترده اجتماعی ما در تحقق تولید ملی باید از همین سنگر نماز جمعه به همه جای جامعه برسد.
وی ادامه داد: رسیدن به کمال، این است که فرد و جامعه مومن توانایی اداره معاش خود را داشته باشد و کسی گمان نکند،سخن گفتن از اقتصاد با عبادت در تعارض است. لازمه اینکه عبادت ما برقرار باشد این است که اقتصاد عزتمند و غیر متکی به بیگانه داشته باشیم. لازمه تربیت اسلامی این است که به دنیا اتهام داشته باشیم. دنیا را نباید را هدف گرفت اما باید از دنیا به عنوان یک ابزار استفاده کرد.
دکتر نهاوندیان ضمن قرائت روایتی اظهار کرد: عیب ندارد که فرد مومن تلاش کند و برای خانواده و اهل خود آسایش فراهم سازد و به چنان توانمندی دست پیدا کند که حتی به دیگران هم کمک برساند. در واقع در یک جامعه اسلامی تعداد کسانی که به دیگران نیاز دارند باید به حداقل برسد.
رییس دفتر رییس‌جمهور همچنین بیان کرد: هرکس در هرجا هست، باید به ایجاد فرصت شغلی کمک کند. چنانچه کسانی که بنگاه‌های تولیدی دارند امسال می‌توانند برنامه‌ریزی داشته باشند، بدانند اگر تنها یک شغل ایجاد کنند در مجموع صدها شغل ایجاد خواهد شد. البته بستر این موضوع را باید دولت فراهم کند و موانع را از سر راه بردارد؛ مثلا در مقررات کار،‌ بانکی و تامین اجتماعی و در مناسبات بنگاه‌ها با گمرک. ان‌شاءالله تدابیری که دولت در حال بررسی دارد، در راستای رفع موانع و ایجاد یک فرصت تنفسی ویژه برای ایجاد رونق در اقتصاد خواهد بود. وی افزود: مصرف‌کنندگان هم می‌توانند کمک کنند. اگر امسال که ما این مشکلات اقتصادی را داریم و بیگانگان با تحریم‌هایشان طمع کرده‌اند که شرایط را به نفع خود تغییر دهند، مصرف‌کنندگان تصمیم بگیرند در شش ماه دوم یک کالای خارجی را به کالای داخلی تبدیل کنند، آنگاه تولید رشد پیدا خواهد کرد. در این صورت است که تورم کاهش پیدا می‌کند و بیکاری کم می‌شود.
دکتر نهاوندیان کمک مردم در این راستا به دولت را حائز اهمیت خواند و اظهار کرد: وقتی همه عقول کمک کنند،‌ تصمیم‌ها درست‌تر گرفته می‌شود و وقتی تصمیم درست گرفته شد ما در مرحله اجرا راندمان بالاتری خواهیم داشت و در واقع اگر دولت برای حضور مردم در عرصه اقتصادی بسترسازی کرد مردم با مشورت خود در مرحله تصمیم‌سازی و اقدام خود در مرحله اجرا و با نظارتشان در مرحله ارزیابی و اصلاح فرآیند به دولت کمک کردند، آن وقت می‌شود مطمئن بود که همه چالش‌های اقتصادی را می‌شود پشت سر گذاشت.
رییس دفتر رییس‌جمهور ادامه داد: ان‌شاءالله در این صورت با چنین رویکرد عملگرایانه‌ای به جای اینکه در مرحله شعار و تبریک لفظی بمانیم، واقعا هفته دولت را گرامی داشته‌ایم و سال دیگر که می‌خواهیم این هفته را به یکدیگر تبریک بگویم در شرایطی بوده‌ایم که امسال را به سال فرخنده‌ای از پیوند دولت و ملت تبدیل کرده‌ایم و توانستیم به آنها که امید و طمع بسته بودند به اینکه فشارهای بیرونی اقتصاد ما را فلج کند با پیوند دولت و ملت به مرحله برکت‌سازی در اقتصاد دست پیدا کنیم.
دکتر نهاوندیان گفت: خدایا به ملت سرافراز کمک کن که به کمک مسئولان دولت و همت آحاد ملت در این حماسه اقتصادی هم سرافراز از این امتحان بیرون بیاید.
دکتر نهاوندیان در عین حال پیروزی در حماسه سیاسی را آغازی برای حماسه اقتصادی دانست و یاد آور شد: البته حماسه اقتصادی یک برنامه ریزی دراز مدت و یک تلاش پیگیر را می‌طلبد؛ اقتصاد کشور به دلایل مختلف در شرایط پر چالشی قرار دارد.اما هیچ چالشی نیست که با امید ملت و تدبیر مسئولان حل نشود.
رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید به هدف چشم دوخت و لازمه‌های دست یابی به آن را فراهم کرد، افزود: هدف در حماسه اقتصادی پیشرفت و عدالت است، ما در ایران اسلامی پیشرفت بدون عدالت نمی‌جوییم و تحقق عدالت بدون پیشرفت امکان پذیر نیست.
وی بر همین اساس با اشاره به نامگذاری دهه پیشرفت و عدالت تصریح کرد: برای تحقق این امر نیاز به تدبیر و امید است، نامگذاری شایسته‌ای که دولت جدید، دولت تدبیر و امید نام گرفت.
دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه جامعه مومن نمی‌تواند درجا بزند و به عقب بازگردد، اظهار داشت: این جامعه باید مرتبا در مسیر پیشرفت برنامه‌ریزی کند، البته مرتب برای رسیدن به این اهداف رشد باید اعتدال را مد نظر قرار دهد چرا که با منش اعتدالی می‌توان به اهداف رشد رسید.
رییس دفتر رییس جمهور بر همین اساس مفهوم اعتدال با عدالت را دارای یک همبستگی عمیق دانست و اضافه کرد: برای تحقق عدالت نیز باید مشی اعتدالی را اتخاذ کرد، با روش‌های افراطی نمی‌شود به هدف عدالت رسید.
وی با بیان اینکه لازمه عدالت حکمت، علم، حلم است، افزود: این سخن از ما نیست بلکه آموزه‌های بلند علوی است و امام در تعریف ایمان عدل را نیز به کار می‌برد.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: دهه پیشرفت و عدالت باید در همه ما یک رویکرد مدبرانه همراه با صبر و بردباری در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد حاصل کند و برنامه دستیابی به این هدف جز با همراهی همه جانبه ملت نمی‌توان ادعا کرد دولت به آن دست یابد.
رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت و ملت با کمک یکدیگر و در کنار هم همه مشکلات و چالش‌ها را می‌توانند پشت سر گذارند، گفت: این پیوند دولت و ملت لازمه‌هایی دارد و این که مناسبات دولت و ملت در حوزه‌های اقتصاد باید باز تعریف جدی شود.
وی بر همین اساس به سیاست‌های کلی اصل 44 که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، اشاره و اضافه کرد: یکی از مواردی که به آن کمتر توجه شد این بود که باید وظایف دولت در حوزه اقتصادی تعریف مجدد شود.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه در حوزه اقتصاد نیز مانند حوزه سیاست و دفاع مقدس که وقتی تکیه بر مردم شد، پیروزی به وجود آمد در اقتصاد نیز باید این گونه باشد،اظهار داشت: وظایف دولت به وظایف اساسی باز می‌گردد که در مسئولیت‌های دولت اسلامی برشمرده شده و تجربه بشری ما را به آنجا رسانده است.
رییس دفتر رییس جمهور یاد آور شد: بسیاری از کشورها به این مهم دست یافته‌اند که متصدی بودن دولت در اقتصاد جز به تضییع منافع منجر نمی‌شود و دولت وظیفه سیاست گذاری و نظارت را دارد.
وی با تاکید بر اینکه سرمایه عظیم مردم باید در حوزه اقتصاد عهده دار مدیریت شوند،اظهار داشت: باید جلوی اصراف گرفته شود و از چشمه ابتکار جوانان استفاده کرد تا برای مشکلات راه حلی بیابند.
دکتر نهاوندیان به بازنگری در وظایف دولت اشاره و تصریح کرد: البته وظایف اصلی دولت عدالت، امنیت و آموزش است اما در حوزه اقتصاد باید ساختار اقتصاد اصلاح شود و در قوانین ما باشد و در این امر مجلس و دولت، قوه قضاییه می‌توانند کمک کنند تا ساختار اقتصادی باز مفهوم شود.
رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه اقتصاد باید به گونه‌ای باشد که از تولید یومیه خود مصرف یومیه‌اش را حاصل کند و از منابع زیرزمینی استفاده نکند، گفت: سرمایه نفت فقط باید تبدیل به سرمایه شود و نباید تکیه بر نفت داشت.
وی بر همین اساس لازمه اصلاح ساختار اقتصادی را مقابله با انحصار طلبی و رقابتی کردن بازارها دانست و یاد آور شد: مردم نسبت به امتیازات انحصاری نگاه نگران دارند، از این رو دولت وظیفه دارد هر جا امتیاز یا انحصاری دید به رقابت تبدیل کند و ساز و کارهای لازم نظارتی را اعمال نماید.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه پدیده شبه دولت که در اقتصاد ما ایجاد شده باید به طور جدی درمان شود، افزود: مردم باید در اقتصاد فرصت حضور و مشارکت برابر ببینند.
رییس دفتر رییس جمهور وظیفه دیگر دولت را بهبود محیط کسب و کار دانست و یاد آور شد: مردم باید احساس کنند می‌نتوانند برای مدیریت بنگاه خود برنامه ریزی کنند و تغییر مکرر مقررات به این مسئله آسیب می‌زند.
وی در عین حال به اقدام ارزشمند مجلس در تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار اشاره و اضافه کرد: متاسفانه در مرحله اجرا به خوبی شاهد آن نبودیم و امیدواریم دولت تدبیر و امید مواد درخشان این قوانین را به مرحله اجرا بگذارد.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه وقتی دولت بخواهد در این راستا تصمیمی‌ بگیرد که شرایط محیط کسب و کار را عوض کند باید پیش آگهی دهد، گفت: در این صورت مدیران بنگاه‌ها فرصت مناسب دارند تا تصمیمات خود را اتخاذ کنند که نباید این گونه باشد که محیط کسب و کار در ایران در مقایسه با همسایگان از امنیت کمتری برخودار باشد بلکه باید امنیت اقتصادی ما در منطقه اول شود.
رییس دفتر رییس جمهور وظیفه دیگر دولت را در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در قانون برنامه پنجم در خصوص توانمند سازی بخش خصوصی دانست و اظهار داشت: بخش خصوصی در ایران در مقایسه با برخی اقتصادهای دیگر از تکامل بازماند و این به دلیل استبداد داخلی قبل از انقلاب و فشارهای بیرونی بود که الان باید جبران شود.
وی با تاکید بر اینکه تدبیر دولت و ابتکارات مردم فشارهای تحمیلی را کنار خواهد زد، گفت: فعالان اقتصادی ما باید بتوانند در صحنه‌های بین المللی با توان خود و کیفیت بالا رقابت داشته باشند. اینها وظایف دولت است اما دولت بدون مردم نمی‌تواند به این اهداف دست یابد.
دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه مردم در این انتخابات به دولت تدبیر و امید رای دادند، اظهار داشت: امیدواری مردم این حماسه را خلق کرد اما مفهوم فقط مفهوم عاطفی و احساسی نیست بلکه استمرار امید در صحنه عمل است.
رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه جامعه منتظر و امیدوار برای تحقق آنچه انتظار می‌کشد، تلاش می‌کند، تصریح کرد: لازمه رای به دولت تدبیر و امید اقدام عملی در مسیر تحقق این اهداف است؛ فرهنگ اقتصادی جامعه ما باید فرهنگ تولید شود و فرهنگ اسلامی کار گسترش یابد. وی ادامه داد: بنده در این جایگاه مقدس نماز جمعه می‌گویم پیام حرکت جدی گسترده اجتماعی ما در تحقق تولید ملی باید از سنگر نماز جمعه پیامش به همه جامعه برسد چرا که این دستور اسلامی ما است؛ لازمه تربیت اسلامی این است که اهتمام به دنیا داشته باشیم البته دنیا نباید هدف باشد اما به عنوان ابزار از آن استفاده می کنیم.
دکتر نهاوندیان با پیشنهاد اینکه هر کسی که بنگاه تولیدی دارد یک شغل اضافه کند،اظهار داشت: اگر این گونه شود چند صدهزار شغل اضافه خواهد شد، البته دولت باید بستر این کار را فراهم و موانع را برای ایجاد رونق بردارد؛ اگر همه بنگاه‌ها در 6 ماهه دوم سال یک فرصت شغلی ایجاد کند ببینید در شرایط بیکاری چه اتفاقی می‌افتد.
رییس دفتر رییس جمهور با طرح این سوال که ممکن است گفته شود که همه افراد،بنگاه تولیدی ندارند،تصریح کرد: مصرف کنندگان نیز تصمیم بگیرند یک کالای خارجی را که تا الان مصرف کرده‌اند به کالای ایران تبدیل کنند تا تقاضا برای کالای ایرانی بالا رود و تولید رشد کند.
وی با بیان اینکه متاسفانه نرخ رشد تولید ناخالص ملی منفی شده است، گفت: باید با حرکات جهادی این نرخ رشد مثبت شود و تورم را کاهش داد و بیکاری را کم کرد و رکود تورمی با ایجاد رونق اقتصادی برطرف شود.
دکتر نهاوندیان در ادامه کار دیگر دولت را این دانست که در فرآیند تصمیم سازی دولت از تشکل‌های اقتصادی کسب نظر کند، گفت: این به معنای عملی،پیوند دولت به مردم است.
رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد:اگر این موارد صورت گرفت و دولت بستر سازی حضور مردم را در صحنه اقتصاد فراهم کرد ومردم با مشورت خود در مرحله تصمیم‌سازی و با اقدام خود در مرحله اجرا و با نظارت خود در مرحله ارزیابی به دولت کمک کردند،آن وقت می‌توان مطمئن بود که چالش‌های اقتصادی پشت سر گذاشته می‌شود.
وی در پایان خاطر نشان کرد: با چنین رویکرد عمل گرایانه‌ای به جای اینکه فقط در مرحله شعار بمانیم هفته دولت را گرامی داشته‌ایم و سال آینده در کنار هم پیوند دولت و ملت را تبریک می‌گوییم و آنهایی که می‌خواستند اقتصاد ما را فلج کنند مرحله برکت سازی اقتصاد ما را می‌بینند و امیدواریم ملت و مسئولان در این حماسه اقتصادی سرافراز بیرون آیند.

شناسه خبر: 70841

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده