معاون اول رییس جمهور:

دولت به دنبال ایجاد ثبات در فضای اقتصادی کشور است

دکتر اسحاق جهانگیری مهم ترین اولویت و ماموریت فعلی ستاد اقتصادی دولت را عبور از رکود و تورم دانست و گفت : تیم اقتصادی دولت به دنبال ایجاد ثبات در فضای اقتصادی کشور است .

شناسه خبر: 70838 -

شنبه 9 شهريور 1392 - 12:35

معاون اول رییس جمهور صبح امروز (شنبه) در مراسم تودیع و معارفه روسای کل پیشین و فعلی بانک مرکزی با قدردانی از زحمات و خدمات دکتر بهمنی اظهار داشت : ایشان در دوران بسیار سخت و دشواری دارای این مسئولیت بودند و توانستند اقدامات مهمی را به انجام برسانند .
دکتر جهانگیری همچنین با تبریک به دکتر سیف رییس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد :‌ایشان چهره ای آشنا برای نظام بانکی کشور است که همه با سابقه و خدمات او آشنا هستند و امیدواریم بتوانند در این برهه حساس پاسخگوی امیدی باشند که در میان ملت ایران برای عبور از دشواریهای فعلی زنده شده است .
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مردم در بخش اقتصادی با مشکلاتی روبرو هستند تصریح کرد : توسعه کشور نیز در شرایط کنونی به دلایلی کند شده است و مردم انتظار دارند دولت جدید راهکارهایی برای عبور از این شرایط ارائه دهد .
دکتر جهانگیری افزود : معتقد هستم توان علمی ، دانشگاهی و کارشناسی کشور از ظرفیت بالایی برخوردار است و دولت می تواند با تکیه بر این اندیشمندان راهکارهایی برای بهبود شرایط اقتصادی پیدا کند .
معاون اول رییس جمهور در ادامه بهره گیری از صاحب نظران اقتصادی و استقبال از نقد و راهکارهای اندیشمندان را یکی از تعهدات دولت فعلی خواند و گفت : این موضوع مورد توجه شخص رییس جمهور و همه اعضای دولت است چرا که همه در یک کشتی به نام جمهوری اسلامی ایران قرار داریم .
وی اضافه کرد : به هیچ وجه به دنبال نفی خدمات انجام شده در گذشته نیستیم اما فارغ از اینکه بخواهیم مقصری را تعیین کنیم باید بپذیریم که شرایط اقتصادی کشور بسیار پیچیده و دشوار است .
دکتر جهانگیری با بیان اینکه تولید در شرایط آسیب و رکود جدی قرار گرفته خاطر نشان کرد: دستیابی به رونق اقتصادی قدری مشکل است و نیازمند حاکمیت دو عنصر عقلانیت و اصول علمی بر اقتصاد کشور هستیم .
معاون اول رییس جمهور تامین منابع مالی برای طرح هدفمند سازی یارانه ها را از چالش های جدی پیش روی دولت دانست و افزود : علی رغم تدابیر اندیشیده شده از سوی مجلس شورای اسلامی در بودجه ، در حال حاضر برای پرداخت یارانه های نقدی با مشکل جدی مواجه ایم و به دنبال راهکارهایی برای عبور از این چالش ها می باشیم .
وی در ادامه با اشاره به مطالبات معوق بانکی و نرخ های سود دستوری سالهای گذشته اظهار داشت: شرایط سختی بر نظام بانکی کشور حاکم است و مسائل و مشکلاتی همچون پرونده سه هزار میلیارد تومانی نیز این نظام را با چالش و کندی روبرو کرده است .
معاون اول رییس جمهور در ادامه سخنان خود از حجم نقدینگی موجود در کشور به عنوان مسئله مهم دیگری در بخش اقتصادی یاد کرد و افزود :‌ باید تلاش کنیم نقدینگی را به سمت تولید سوق دهیم .
دکتر جهانگیری خاطر نشان کرد:‌ راهکارهای تامین مالی تولید هم در بخش جاری و هم در بخش سرمایه گذاری در دو حوزه ارزی و ریالی از دیگر چالش های جدی پیش روی تیم اقتصادی دولت است که باید به طور دقیق به آن پرداخته شود .
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه نرخ ارز ، سود بانکی و نرخ تورم باید تا حد زیادی برای فعالان اقتصادی خارج از دولت مشخص باشد گفت :‌ امیدوارم ستاد اقتصادی دولت با بهره گیری از نخبگان و صاحب نظران عرصه اقتصاد بتواند مشکلات پیش رو را برداشته و به اهداف مورد نظر دست یابد .
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت استقلال بانک مرکزی تاکید کرد و گفت :‌ بانک مرکزی مسئول حفاظت از ارزش پول ملی است و نباید تنها نظاره گر امور باشد بلکه باید بتواند از استقلال قابل قبولی در تصمیم گیریها برخوردار باشد .
دکتر بهمنی رییس کل سابق بانک مرکزی نیز در این مراسم به تشریح عملکرد بانک مرکزی و اقدامات انجام شده در حوزه پولی و بانکی طی سالهای اخیر پرداخت .
دکتر سیف رییس کل جدید بانک مرکزی هم پس ازدریافت حکم ریاست خود ازسوی معاون اول رییس جمهور در سخنانی ، اهداف و برنامه های مورد نظر خود را در حوزه پولی و بانکی مطرح کرد .

شناسه خبر: 70838

- جلسات

- مراسم تودیع و معارفه

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده