در جلسه هیات دولت مطرح شد

ابراز نگرانی رییس جمهور از تحولات منطقه

هیأت دولت صبح امروز (چهارشنبه) به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی تشکیل جلسه داد.

شناسه خبر: 70810 -

چهارشنبه 6 شهريور 1392 - 14:40

رییس‌جمهور در ابتدای این جلسه با ابراز نگرانی از تحولات منطقه اظهار داشت: مردم جهان به ویژه مردم منطقه خاورمیانه، آمادگی پذیرش جنگ جدید را ندارند و هر گونه ماجراجویی در این منطقه خطرات جبران‌ناپذیری برای ثبات در منطقه و جهان به دنبال خواهد داشت و تنها به گسترش افراط و تروریسم در منطقه خواهد انجامید.
دکتر روحانی تهدید به استفاده از زور را مخل ثبات و امنیت منطقه و تعهدات بین‌المللی دانست و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی بزرگ سلاح‌های شیمیایی، پیشتاز مبارزه با این گونه سلاح‌های غیرانسانی در سطح جهانی است و هرنوع استفاده از این سلاح‌ها را به شدت محکوم می‌نماید.
رییس‌جمهور ادامه داد: با توجه به مجموعه شرایط و اطلاعات موجود، به نظر می‌رسد گروهی با جنجال تبلیغاتی و سیاسی تلاش دارند که اذهان عمومی را از واقعیاتی همچون استفاده اخیر از سلاح شیمیایی در سوریه منحرف نموده و زمینه را برای سوء استفاده از این اقدام وحشیانه به منظور تحمیل دیدگاه‌های خطرناک و کوته بینانه خود فراهم کنند.
دکتر روحانی با اشاره به تأکید جمهوری اسلامی ایران بر لزوم مشخص شدن عاملان استفاده از سلاح شیمیایی بر اساس تحقیقات بی طرفانه و نه قضاوت شتاب‌زده و منفعت‌طلبانه، اظهار داشت: سازمان ملل متحد می‌باید با توجه به واقعیات میدانی، نوع سلاح دست‌ساز استفاده شده و سابقه انتقال مواد شیمیایی به گروه‌های تکفیری از خارج سوریه، استفاده اخیر را بررسی نموده و نتایج را به صورت شفاف اعلام کند.
وی خاطرنشان کرد: هر گونه اقدامی باید با توجه به شرایط حساس منطقه و پایان یافتن هر چه سریع‌تر جنگ داخلی و جلوگیری از افراط در منطقه و در چارچوب مقررات بین‌المللی باشد.
در ادامه جلسه، به منظور رفع مشکلات مربوط به منابع درآمدی و هزینه‌های قانون بودجه سال 1392 کل کشور و کم کردن فشارهای اقتصادی به مردم، با پیشنهاد معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور، لایحه اصلاح قانون بودجه سال 1392 کل کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت که ادامه آن به جلسه آتی دولت موکول شد.
همچنین در این جلسه تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از بررسی، به تصویب اعضای دولت رسید.
در پایان جلسه، محمدباقر نوبخت به عنوان سخنگوی هیات دولت تعیین شد.

شناسه خبر: 70810

- جلسات

- سخنراني ها

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده