سخنان پایانی رییس‌جمهور در دفاع از وزرای پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (پنج‌شنبه) در دفاع از صلاحیت وزرای پیشنهادی خود در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: کابینه‌ای که از سوی دولت تدبیر و امید به مجلس محترم معرفی شده منظومه‌ای یکپارچه، منسجم و واحد است که در همه بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی به طور هماهنگ انتخاب شده‌اند تا به صورت معنادار خدمتگزار مردم باشند.

شناسه خبر: 70547 -

پنحشنبه 24 مرداد 1392 - 19:00

رییس‌جمهور در پایان چهارمین روز از بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در دفاع از کابینه پیشنهادی به مجلس ضمن تقدیر از نمایندگان مجلس که طی چهار روز گذشته کاری سخت و طاقت‌فرسا را داشته‌اند، گفت: شاید کمتر سابقه داشته باشد که بررسی کار هیأت وزیران در مجلس، 4 روز به طول انجامیده باشد و این موضوع را لطف نمایندگان به دولت تدبیر و امید می‌دانم که با دقت و وسواس مسایل را مورد بررسی قرار داده‌اند.

تشکر از همه موافقان و مخالفان نسبت به برنامه دولت و اعضاء‌کابینه پیشنهادی
دکتر روحانی با تشکر از همه موافقان و مخالفان نسبت به برنامه دولت و اعضاء‌کابینه پیشنهادی به دلیل سخنانشان در بررسی صلاحیت‌ها تصریح کرد: بی‌تردید همگان به وظیفه قانونی شرعی و ملی خود در این زمینه عمل کردند.
رییس‌جمهور ضمن تقدیر از مردم بزرگوار ایران در داخل و خارج از کشور که در طول این 4 روز از طریق رسانه‌ها موضوع بررسی کابینه پیشنهادی را دنبال کردند، اظهار داشت: از همه رسانه‌ها بویژه رسانه ملی بابت اطلاع‌رسانی کامل و بهنگام تشکر می‌کنم.
دکتر روحانی با بیان اینکه از وزرای پیشنهادی سپاسگزاری می‌کنم که به عهد خود وفا کرده و در کمال حوصله، صبوری، رعایت ادب، اخلاق و اعتدال، به نقد‌ها، سوالات و مخالفت‌ها و حتی مخالفت‌هایی که گاهاً تند مطرح شد، پاسخ منطقی و مناسب ارائه دادند، گفت: برخی لحن‌ها ممکن بود بهتر باشد، اما در مجموع همه سخنان مطرح شده در چارچوب آیین‌نامه بوده است،‌گر چه برخی رسانه‌ها نسبت به نوع سوالات و انتقادات، لحن منتقدانه‌ای داشته و حتی گاهی از اصلاح اعتراف‌گیری استفاده کردند، اما تمامی سخنان مطرح شده، حق نمایندگان بوده است، چرا که آنان باید بدانند به چه کسی و با چه دیدگاهی رأی سیاسی می‌دهند.

رأی نمایندگان، سیاسی، حقوقی و در چارچوب قانون است
رییس جمهور با بیان اینکه رأی نمایندگان، سیاسی، حقوقی و در چارچوب قانون است، ابراز امیدواری کرد: رییس‌جمهور و کابینه دولت یازدهم، مستظهر به پشتیبانی و رأی مجلس بوده و همواره پشتیبانی مجلس، برای دولت پیش‌رو به عنوان هدیه‌ای بزرگ، برای استحکام کار دولت خواهد بود.
رییس‌جمهور با بیان اینکه برای این فرزند مجلس که منادی گفتمان اعتدال و عقلانیت بوده و منتخب اعتدال‌خواهی مردم است، برخی تعبیرات در مجلس کمی دلگیر کننده بود، اما این شیوه مرسوم در مردم‌سالاری پارلمانی است، اظهار داشت: ‌همه باید تمرین کنیم تا آستانه تحمل را بالا ببریم، چرا که همگان با این کار بهتر می‌توانیم با یکدیگر همکاری کرده و به یاری هم بشتابیم.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مجلس در ایفای وظیفه نمایندگی و اظهارنظر به طور کامل در گفتار و بیان نظر، آزاد است، خاطر نشان کرد: برخی سوالاتی که در بررسی صلاحیت‌های وزرای پیشنهادی مطرح شد، برای آن بود که چقدر شبهات برای مردم و کشور برطرف شود که این کار به خوبی انجام گرفت در حقیقت اگر شبهه‌ای در رسانه‌ها مطرح شود و توسط نماینده‌ای مورد سوال قرار گیرد این کمک به دولت خواهد بود.

نظر نهایی در انتخاب کابینه نظر همه نمایندگان مجلس خواهد بود
رییس‌جمهور با بیان اینکه برخی نقدها و سوالات گاهی سنگین بود، اما ما همه را به رسمیت می‌شناسیم چرا که این حق نمایندگان است، گفت: البته نظر مجلس گاهی با سخنان نمایندگان متفاوت است و در حقیقت نظر نهایی در انتخاب کابینه نظر همه نمایندگان مجلس خواهد بود، که باید ساعاتی صبر کنیم تا پس از شمارش آرای نمایندگان رأی مجلس مشخص شود که دولت هر آنچه که رأی مجلس باشد، احترام خوهد گذاشت.
دکتر روحانی ضمن تأکید بر اینکه همگان باید پیام انتخابات 24 خردادماه که پیام ملت ایران بود را مدنظر قرار دهیم، خاطر نشان کرد: یادمان باشد که هیچ‌کس نمی‌تواند نظر شخصی خود را به جای اسلام و انقلاب بنشاند؛ همه باید تحمل آرای مخالف را داشته باشیم.
رییس‌جمهور با بیان این مطلب که همانطور که در برنامه تقدیمی به مجلس اشاره کرده و در اینجا نیز در پاسخ به نقدها و پرسش‌ها نکاتی را مطرح می‌کنم، تصریح کرد: براساس قانون اساسی، اصل بر تفکیک قوا بوده که البته این موضوعی نسبی است، چرا که توزیع و کنترل قدرت و مسئولت مشترک مبنای اصلی در قانون اساسی ما است، به همین دلیل وزیران از دو طریق رأی اعتماد ملت را کسب می‌کنند؛ از طرف رییس‌جمهور که منتخب ملت است و از سویی دیگر با رأی نمایندگان که آنها نیز منتخب ملت هستند که در برابر هر دوی آنها مسئول خواهند بود.
دکتر روحانی افزود: در حقیقت همه وزیران باید پشتیبانی رییس‌جمهور و نمایندگان مجلس را به خوبی احساس کنند که این پشتیبانی دوگانه بوده و وزرا را برای اجرای مسئولیت سنگین بویژه در مقطع فعلی آماده می‌کنند.

کابینه‌ای که به مجلس معرفی شده، منظومه‌ای یکپارچه، منسجم و واحد است
رییس‌جمهور با بیان اینکه هیأت وزیران در حقیقت منتخب رییس‌جمهور و مورد اعتماد مجلس و نمایندگان است، گفت: کابینه‌ای که به مجلس معرفی شده، منظومه‌ای یکپارچه، منسجم و واحد است و مدیریت کل‌نگر، آینده‌نگر و پویا را در کنار هم قرار داده تا بواسطه آن انسجام در مدیریت حاصل شود و از بخشی‌نگری به عنوان آفتی همیشگی در کشور جلوگیری نماید.
وی با اشاره به اینکه دستیابی به چنین مدیریتی نیازمند نگاه استراتژیک و انتخاب همکارانی متناسب با همین نگاه بوده است، گفت: باید افرادی را بر می گزیدم که وقتی در بخش خود تصمیم می‌گیرند همه جوانب، لوازم و زمینه ها و آثار فرابخشی را نیز مد نظر قرار دهند. لازمه این کار انتخاب وزیرانی بود که از دانش، تخصص و تجربه بالا برای مدیریت در شرایط پیچیده کنونی کشور برخوردار باشند.
دکتر روحانی گفت: پیری، جوانی و میان‌سالی برای من فرع بر این ضرورت های مهم بود، به علاوه شرایط کشور به گونه‌ای است که نمی‌توانستیم آزمون و خطا را یک بار دیگر تجربه کنیم و فرصت‌های بسیار حساس را در این مقطع از دست بدهیم.
رییس جمهور با تاکید بر این مطلب که برای پاسخ گفتن به مطالبات ملت و برنامه‌هایی که در طول فعالیت‌های انتخاباتی تبیین کردم،متعهدم،افزود: این دولت برای پاسخ گفتن به همان مطالبات و پیشبرد همان برنامه‌ها در چارچوب گفتمان اعتدال است که برآمده از آرای ملت معرفی شده است.

با حمایت مجلس و دیگر ارکان نظام فرصت را برای خدمت به مردم ایران مغتنم می شمارم
دکتر روحانی گفت:این کابینه،‌کابینه خدمتگزاری است که با پشتوانه بیش از 3 دهه خدمت مسئولیت و تجربه در سطوح مختلف نظام و با رای قاطع و معنا دار مردم در مسئولیت ریاست جمهوری قرار گرفته است.
رییس‌جمهور با بیان این مطلب که بدیهی است کابینه باید متناسب با دیدگاهها، برنامه‌ها و تعهداتم به ملت ایران باشد، افزود: با حمایت مجلس شورای اسلامی و دیگر ارکان نظام فرصت را برای خدمت به مردم بزرگ ایران در این شرایط دشوار مغتنم می شمارم.
رییس‌جمهور کاهش تورم، ثبات و آرامش در فضای کسب و کار، رونق اقتصادی برای افزایش سطح اشتغال و بهبود معیشت مردم به منظور زندگی آرام و راحتر را از مطالبات مردم در شرایط کنونی در عرصه اقتصادی بر شمرد و گفت: در عرصه سیاست داخلی نیز مردم خواستار رعایت حقوق شهروندی، حقوق اقلیت‌ها و خرده فرهنگ‌ها،‌آرامش و عقلانیت در رفتارهای سیاسی و حفظ آزادی‌های مشروع و قانونی شهروندان و احزاب و گروهها هستند.

در عرصه سیاست خارجی مردم در پی منزلت بیشتر ایران و ایرانیان هستند
دکتر روحانی، حفظ حریم خصوصی آحاد مردم و حاکم شدن فضای نشاط،‌ امید و اعتماد در جامعه را از دیگر مطالبات مردم در عرصه سیاست داخلی بر شمرد و افزود: در عرصه سیاست خارجی نیز مردم در پی منزلت بیشتر ایران و ایرانیان در جهان و تکریم این ملت هستند ؛حرمت و اقتداری که در شان این ملت بزرگ با فرهنگ و تمدن چند هزار ساله باشد.
رییس‌جمهور افزود: مردم مایلند که زیست بهتر ایرانیان را شاهد باشند و نام ایران مترادف با ایستادگی در حقوق و منافع ملی و مترادف با صلح، دوستی، همزیستی و احترام متقابل باشد.
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود در دفاع از وزرای پیشنهادی گفت: در حوزه فرهنگ و اجتماع، مردم خواستار فضایی فرهنگی تر سرشار از محبت و دوستی، توجه به اخلاق، ادب و کرامت انسانی، چهره رحمانی اسلام، اخلاق محمدی و اعتدال علوی برای ساماندهی فرهنگ عمومی هستند، جامعه ای که در آن علم، فناوری و اخلاق تضمین کننده آینده بهتر بر مبنای قدرت ملی باشد.
رییس‌جمهور با بیان اینکه جامعه ای که از گسترش آسیب‌های اجتماعی فاصله بگیرد و دغدغه مردم و مسئولان را پاسخ دهد و سرمایه اجتماعی در این جامعه رو به افزایش باشد، تصریح کرد: همه ما می دانیم دولت یازدهم در چه شرایطی آغاز به کار می کند، پاسخگویی به مطالبات مردم بدون توجه به وضعیتی که جامعه، نظام و کشور در آن قرار دارد، دور از واقع گرایی و ناممکن است.
رییس‌جمهور با بیان این که وضع فعلی کشور در همه زمینه‌ها دشوار و پیچیده است، افزود: در عرصه اقتصاد کشور با تورم بالا، نرخ سرمایه گذاری پایین، رکود بنگاه‌های تولیدی، نقدینگی بالا و دیگر مسائل اقتصادی مواجه است که خلاصه آن را در سخنان و مباحثی که در هفته‌های گذشته در بخش‌هایی که قابل بازگویی عمومی بود کم و بیش برای مردم تشریح کردم و در آینده نیز توضیح خواهم داد.

در عرصه سیاست خارجی با تحریم‌های ظالمانه و تنش‌های حاد سیاسی در خاورمیانه مواجهیم
دکتر روحانی افزود: در عرصه سیاست خارجی با تحریم‌های ظالمانه، چالش‌های منطقه ای و تنش‌های حاد سیاسی در خاورمیانه مواجهیم که در اینجا لازم می دانم به ملت بزرگ مصر تسلیت بگویم و در برابر بی رحمی‌هایی که در این روزها به مردم بزرگوار مصر شد با آنان اظهار همدردی کنم و به نظامیان مصر تذکر دهم که ملت بزرگ مصر ملتی بزرگ و آزادیخواه است، این ملت را سرکوب نکنید، راه مردم راه دموکراسی و اسلام است، همه جهانیان باید به خواست مردم مصر احترام بگذارند و ما نیز با مردم مصر در این شرایط اظهار همدردی می کنیم.
رییس جمهور با بیان این که امروز منطقه ما با تهدید قدرت‌های خارجی مواجه است و همچنین در عرصه فرهنگ، اجتماع با آسیب‌های اجتماعی و برخی از شکاف‌ها مواجه هستیم، خاطر نشان کرد: هرگونه قضاوتی درباره کابینه پیشنهادی باید بر مبنای لحاظ کردن توانایی وزرا برای پاسخگویی به مطالبات مردم و عبور از شرایط دشوار کنونی کشور صورت گیرد.
دکتر روحانی تصریح کرد: بنده با صراحت خدمت نمایندگان محترم و ملت عزیز عرض می کنم که تک تک اعضای کابینه را متناسب با اندازه و شدت چالش‌های پیش‌رو و با انتظارات مردم و نخبگان با شرایط وزارتخانه‌های مربوطه برگزیده‌ام. این را هم می گویم که موفقیت دولت در انجام تعهدات نیازمند اراده ملی است، یعنی همه قوا با هدایت و حمایت مقام معظم رهبری باید به یاری دولت بشتابند.
رییس‌جمهور گفت: دولت خود را موظف می‌داند با برنامه‌ریزی منسجم و سختکوشی و پایبندی به قانون در اولویت قرار دادن منافع ملی و عملکرد فراجناحی و تاکید بر مشی اعتدال، تمام تلاش خود را برای گذر از شرایط فعلی و حل مشکلات و دستیابی به آینده‌ای بهتر بکار گیرد و همکاری مجلس و دولت نخستین گام و پیشانی این عزم و اراده ملی است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه مردم خواست خود را می‌دانند، تصریح کرد: مردم برنامه‌ها و وعده‌های دولت تدبیر و امید را شنیده‌اند و در این چهار روز، سخنان نمایندگان موافق و مخالف را که ضرورت تضارب آراء و آزادی نقد است، دنبال کرده اند. قطعاً‌ برای مردم مهم است که میزان همسویی دولت و مجلس را با رأی خود بسنجند.
رییس‌جمهور با بیان اینکه یکایک وزرای پیشنهادی براساس ضرورت‌های پیش گفته، مشورت نخبگان و مطالعه ظرفیت‌های کشور انتخاب شده‌اند، اظهار داشت: نگاه من در انتخاب همکاران، نگاه حرفه‌ای و تخصصی بوده و به دنبال هیچ مصلحت بیرونی و سهم‌دهی به هیچ جناح، حزب و شخصیتی نبوده‌ام.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه حدس و گمان درباره سهم دادن به گروه‌ها و جناح‌ها و حتی شخصیت‌های سیاسی دور از واقعیت است و اگر کسی چنین تصوری داشته باشد، فقط براساس ظن و گمان است، گفت: وزیران این کابینه هیچکدام ولع و حرصی برای وزارت نداشتند و من از تک تک آنها دعوت و درخواست کردم و چه بسا برخی از آنان با اصرار من زیر بار مسئولیت وزارت رفته‌اند.
رییس جمهور با بیان این مطلب که کابینه معرفی شده، کابینه فراجناحی است اما فراجناحی به معنای نداشتن گرایش سیاسی نیست،افزود: اعضای کابینه چهره‌های شناخته شده‌ای هستند که در دولت‌های مختلف پس از انقلاب اسلامی حضور موثر داشتند یا در مسئولیت‌های دیگری بودند و بدیهی است که تفکرات مشخص سیاسی و یا حتی مقابل یکدیگر داشته باشند اما مهم این است که در کار دولت فراجناحی عمل کنند.

همکاران من در دولت از نسل انقلاب، متعهد، متخصص و پاکدست هستند
دکتر روحانی با تاکید بر این نکته که من با اصطلاحات مشکلی ندارم اما معتقدم وزیر باید کل جامعه و مشکلات و مسائل مردم و ملت را ببیند نه یک جناح خاص سیاسی را گفت: همکاران من در دولت از نسل انقلاب، متعهد، متخصص و پاکدست هستند و همه آنها را به این نیت انتخاب کردم که از رأی شما برخوردار شوند تا مرا در عهدی که با مردم بستم کمک کنند.
رییس جمهور گفت: