رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

برگزاری پرشور مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) با رعایت دستورالعمل بهداشتی، آزمونی برای همه ما است/ برگزاری موفق آزمون های سراسری، در سایه تلاش و مشارکت گسترده و هماهنگ مردم و مسوولان محقق شد/ موج سوم کرونا دست خودمان و در گرو میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی است/ تاکید بر اهمیت دولت الکترونیک و سلامت الکترونیک/ دستور به وزیر ارتباطات برای ارائه پهنای باند و تقویت امکانات ارتباطاتی در سراسر کشور در ایام محرم

رئیس جمهور، نمودار آرامش بخش کاهش بیماری کرونا در برخی استانها را بیانگر کار و تلاش بزرگ کادر درمانی، مسوولان بهداشتی و همراهی مردم در رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی دانست و تاکید کرد که برگزاری پرشور مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) با رعایت دستورالعمل بهداشتی، آزمونی برای همه ما است که باید در آن موفق شویم.

شناسه خبر: 116909 -

شنبه 1 شهريور 1399 - 11:03

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: ایران اسلامی می تواند در این عرصه الگو باشد و این یک آزمون بزرگ برای همه ما است که چگونه ماه محرم پرشوری را بگذرانیم و در نمودارها هیچ جا، پیک جدید بیماری را شاهد نباشیم و تحقق این مهم، افتخاری برای همه خواهد بود.

رئیس جمهور با قدردانی از تلاش همه کار درمانی و بویژه پزشکان، گفت: کادر درمانی و بویژه پزشکان به عنوان مدافعان سلامت، طی شش ماه گذشته در خط مقدم مقابله با کرونا، با تلاش عاشقانه برای حفظ سلامتی مردم، کار بزرگی انجام داده اند و ما در برابر تلاش این عزیزان و همچنین خانواده مدافعان سلامت تواضع می کنیم.

 رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه ابعاد موج دوم کرونا بسیار وسیع‌تر و سنگین‌تر از موج اول آن است، اظهارداشت: موج اول به گونه‌ای بود که با خطرات ویروس آشنایی وجود نداشت و موج دوم آن بسیار تهاجمی‌تر شده است و شرایط نسبت به موج اول مقداری متفاوت است و در این موج استان‌های زیادی درگیر شده‌اند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: باید از تلاش و زحمات کادر درمان و همه مدیران، مسئولین، استانداران و دانشگاه‌های پزشکی و کسانی که در این حوزه تلاش کردند، قدردانی کرد. در نمودارها شاهد کاهش بیماری هستیم و برای هر میلیمتر کاهش بیماری در نمودارها، زحمات و فداکاری‌های بسیار زیادی انجام شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: باید با همین روحیه و با همدلی در کنار یکدیگر، تا رسیدن به موفقیت و پیروزی نهایی تلاش کنیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تصمیم‌گیری درباره برگزاری یا عدم برگزاری و چگونگی انجام آزمون سراسری بسیار سخت بود، اظهار داشت: عده‌ای چنین مطرح می‌کردند که برگزاری آن به طور کامل برای یکسال کنار گذاشته شود، اما بدون تردید با این تصمیم یک سال از عمر جوانان تلف می‌شد، از طرف دیگر چگونه است که همه ادارات، اصناف مشغول فعالیت هستند و رفت و آمد و سفرها در جریان است، اما برگزاری آزمون سراسری امکان‌پذیر نمی‌باشد؟

رئیس جمهور اضافه کرد: اگر آزمون سراسری به خوبی برگزار گردید به واسطه تلاش فراوان مسئولین کشور در کنار شرکت‌کنندگان و خانواده‌های آنان بوده است و این کار بسیار بزرگی است که با همکاری و همدلی به انجام رسید. در این آزمون شدت عمل بیشتری انجام گرفت و بیش از 7هزار و 300 ناظر بهداشتی بر آن نظارت داشتند و فکر نمی‌کنم در هیچ کشوری با این سطح از هماهنگی و دلسوزی کاری انجام شده باشد.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت توجه مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و لزوم اتخاذ سبک جدید زندگی با توجه به آشکار نبودن همه ابعاد ویروس کرونا، گفت: مردم توجه داشته باشند که هنوز بخش عمده ای از ابعاد این بیماری ناشناخته است. در شش ماه گذشته داروها و تحقیقات زیادی در کشورهای مختلف بر روی این ویروس انجام شده اما هنوز هم حرفهای متضادی در رابطه با آن گفته می شود و هر مقدار که پیش می‌رویم ضمن روشن شدن برخی ابعاد اما همچنان برخی از ابعاد آن تاریک است.

رئیس جمهور اضافه کرد: برای یافتن واکسن این بیماری تلاش‌های زیادی انجام گرفته است اما همچنان نمی‌توان با اطمینان درباره هیچ واکسنی سخن گفت و تحقیقات در این زمینه به جایی نرسیده است به گونه ای که سازمان بهداشت جهانی در روزهای اخیر اعلام کرد که تا مهار این ویروس دو سال فاصله وجود دارد لذا کاملا مشخص است که پیچیدگی در رابطه با این ویروس بسیار زیاد است.

دکتر روحانی گفت: البته در کشور ما نیز شرکت‌های دانش‌بنیان و موسسات مختلف برای کشف واکسن این ویروس در تلاش هستند اما باید تا زمان دستیابی به واکسن، خودمان را به یک سبک جدید زندگی عادت بدهیم و همچنان برای ماههای آینده فاصله‌گذاری و دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات کنیم و بدانیم که این امور تنها برای امروز و ماه محرم نیست و برای همیشه باید مراعات شود و همچنان باید فاصله‌گذاری‌ها، استفاده از ماسک و شستن دستها را ادامه دهیم و بدانیم که شرایط امروز شرایط پیشگیری است.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: باید مسوولین ادارات ،اصناف و مشاغل گوناگون به کارکنان خود تاکید کنند که مراعات دستورالعمل‌ها فقط برای یک ماه نیست.

رئیس جمهور گفت: برخی سوال می‌کنند که آیا موج سوم کرونا نیز وجود خواهد داشت؟ بی‌تردید در این رابطه خودِ ما هستیم که در تشکیل موج سوم نقش داریم و چنانچه دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت نشود قطعا موج سوم را نیز خواهیم داشت، بنابراین بسیار مهم است که همه موارد بهداشتی را مراعات کنیم.

دکتر روحانی توجه به دولت الکترونیک و سلامت الکترونیک را مورد تاکید قرار داد و گفت: بسیار مهم است که در دولت الکترونیک مردم از خانه خارج نشوند و از درون خانه و از طریق فضای مجازی مشکل خود را برطرف کنند. در این رابطه اگر اداره‌ای بتواند کار مردم را از طریق فضای سایبری انجام دهد اما اجبار کنند که مردم مراجعه حضوری داشته باشند این مسوول حتما باید تنبیه شود.

رئیس جمهور گفت: در حوزه سلامت الکترونیک هم باید تلاش کرد پرونده سلامت مردم الکترونیکی شود و در این زمینه باید مراحل آن هر چه سریع‌تر به پایان برسد و مردم نیازی به مراجعه حضوری به جز در مواقع ضروری نداشته باشند.

دکتر روحانی با بیان اینکه برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم برای مردم حائز اهمیت است، اظهار داشت: چگونگی برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان در شرایط کنونی یک آزمون بسیار بزرگی است. عاشورا همه زندگی ما است و باید به فرهنگ عاشورا احترام بگذاریم چرا که امروز همه فرهنگ و احیای دین را از امام حسین(ع) داریم.

رئیس جمهور گفت: باید در همه مراسم‌ عزا دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات کنیم و مهم این است که ماه محرم پرشوری را پشت سر بگذاریم و پس از دو سه هفته از روز عاشورا در هیچ نقطه‌ای از کشور شاهد پیک جدید بیماری نباشیم و این یک افتخار خواهد بود.

دکتر روحانی در ادامه وزیر ارتباطات را نسبت به تامین پهنای باند و امکان ارتباطی مناسب در ایام ماه محرم توصیه کرد و گفت: باید در این ایام در سراسر کشور امکان ارتباطی مناسب به بهترین وجه در اختیار مردم قرار بگیرد و در این رابطه به هیچ مسوول مهمی در مجموعه وزارت ارتباطات نباید دراین دوره زمانی مرخصی داده شود زیرا می‌تواند موجب به هم ریختگی برنامه‌ها شود.

رئیس جمهور گفت: رسانه ملی و فضای مجازی، رسانه بزرگی هستند که باید از ظرفیت آنها برای تامین نیازهای مردم استفاده کرد و از این طریق فضای معنوی ماه محرم به همه خانه‌های مردم وارد شود.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

امروز روز اول شهریور و مصادف با روز بزرگداشت پزشک و همچنین سالروز تولد حکیم ابوعلی سینا است که یکی از افتخارات بزرگ کشور ما و جامعه پزشکی است.

امسال یک تبریک جانانه‌تری را باید تقدیم پزشکان جامعه کنیم که همیشه پزشکان ما در خط مقدم سلامت مردم بودند، همیشه تلاش کردند، همیشه به قسم خودشان پایبند بودند و همیشه پزشکان عزیز ما کار خودشان را نه به عنوان یک شغل بلکه به عنوان یک وظیفه و تلاش عاشقانه برای سلامت مردم تلقی کرده اند. امسال ویژگی خاص خودش را دارد ما الان وارد شهریور شدیم یعنی درست شش ماه با این ویروس مقابله کردیم و وارد ماه هفتم شدیم و در این مقابله، مدافعان سلامت اعم از پزشک، پرستار، بهیار و همه آنهایی که در بیمارستان ها و در بخش‌های مختلف تلاش می‌کنند، کار بسیار بزرگی انجام دادند و در واقع این کار پزشکی یک زنجیر به هم پیوسته هست که هر گوشه آن اهمیت دارد و همه را به عنوان خط مقدم مدافعان سلامت مردم می‌شناسیم.

می‌خواهیم از آن عزیزانی که شبانه روز در زمینه این بیماری تلاش کردند، تجلیل کنیم حتی اساتید و افرادی که می‌توانستند در محیط بیمارستانی نیایند که تلاش کنند اما برای دلداری بقیه آمدند و تلاش کردند و همه پزشکانی که ممکن است به طور معمول رشته تخصصی آنها اپیدمی و عفونی و امثال اینها نبود اما در عین حال در این بخش آمدند و یاری رساندند و کمک کردند که از همه آنها سپاسگزاری و تشکر می‌کنیم و روز پزشک را به همه آنها تبریک می‌گوییم و از طرف دیگر آن عزیزانی که در مقابله با این ویروس جان عزیز خودشان را از دست دادند، ما به خانواده‌های بزرگ‌شان تسلیت می‌گوییم و برای آنها روزی توفیق می‌کنیم.

امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، به عنوان نمونه از سه خانواده از خانواده‌های پزشکانی که جان خودشان را در این راه فدا کرده بودند و به شهادت رسیده بودند دعوت شده بود و از آنها به عنوان نمونه تقدیر و تشکر شد البته تقدیر و تشکر ما نسبت به همه خانواده‌های عزیز هست و در برابر همه این خانواده‌هایی که صبر و تحمل کردند و امروز هم تحمل می‌کنند، تواضع می‌کنیم.

 در دوران دفاع مقدس، همسایه یک آقایی، یکی از جراحان بود. او به من زمان جنگ می‌گفت که من هم به اندازه شما از جنگ خبر دارم، گفتم چطور و گفت هر وقت می‌بینیم این همسایه جراح ساک خودش را جمع کرده و بار خود را بست، می‌فهمیم که فردا یا پس فردا عملیات است چون این به سمت جبهه می‌رود و ما هم می‌دانیم که جنگ و عملیات چه روزهایی هست. واقعا ما گاهی بیمارستان‌های صحرایی داشتیم که تا خط مقدم شاید 7 یا 8 کیلومتر بیشتر فاصله نبود و در بسیاری از موارد بیمارستانهای صحرایی ما توسط عوامل بعث بمباران شد و برخی از آنها زیر آتش توپخانه و حتی زیر آتش خمپاره می‌توانست، قرار داشته باشد و بنابراین پزشکان کار بسیار عظیم و بزرگی را انجام می‌دادند.

در یکی از عملیات که نمی‌خواهم تفصیل آن را بگویم نام آن دو جراح را هم نمی‌خواهم الان ذکر کنم، به یکی از بیمارستان‌های صحرایی رفتم که خیلی نزدیک خط مقدم بود، در واقع روز بعد از عملیات یعنی شب عملیات شده بود و من روز بعد به آنجا رفتم، مجروح هم زیاد بود و اینها از سر شب تا نزدیک ظهر که من رسیده بودم به طور مداوم مشغول عمل جراحی بودند و شاید بعضی از اینها 48 ساعت بیشتر، کمتر نمی‌خوابیدند مرتب در اتاق عمل بودند با آن شرایط سختی که آنجا بود و چقدر جان رزمندگان عزیز ما را نجات دادند، کار بزرگی در آن 8 سال پزشکان و جراحان و پرستاران ما انجام دادند.

امروز هم چیزی شبیه آن روزهاست. به هر حال باز هم نیاز به فداکاری و ایثار داریم ممکن است خمپاره دشمن یا کاتیوشا و بمب دشمن نزدیک ما نباشد اما در عین حال وقتی جایی این همه بیمار مثبت جمع شدند، مجموعه آنها را می‌شود به یک مرز بسیار خطرناک تبدیل کرد؛ شبیه آن خطرهایی که در میدان جنگ شاهد بودیم.

از همه این عزیزان تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم به ویژه از مقابله در موج دوم که موج اول یک جور سخت بود برای اینکه آشنا نبودیم به این که این ویروس چیست، خطرات آن چه مقدار است، چه نوع دارو و درمانی می‌تواند مفید باشد و یا چه نوع مراقبتی اهمیت بیشتر دارد و در واقع ماه اسفند و اوایل فروردین تا اواخر فروردین، دو ماه بسیار سختی را گذراندیم.

اما موج دوم که از اواخر خرداد شروع شد و همه تیر و مرداد ما را در برگرفت یک مقدار با آن متفاوت بود منتها این موج وسیع‌تر و سنگین‌تر و این ویروس مهاجم‌تر شد در این موج دوم آماری که برای جوان های  سن 30 ، 40 سال که میان افراد فوت شده امروز مشاهده می‌کنیم آن دفعه کم بود این دفعه بیشتر شده و معلوم است که شرایط مقداری متفاوت شده و استان‌های زیادی درگیر شدند.

وقتی یک استان یا دو استان درگیر است راحت‌تر می‌شود مدیریت کرد اما یک وقت می‌بینیم از 31 استان کشور مثلا 20 استان یا 20 و چند استان همه درگیر هستند، خیلی کار سخت و مشکل می‌شود و واقعا باید از کادر درمان، از همه مدیران، از همه مسوولین، از همه استانداران، از همه دانشگاههای پزشکی همه آنهایی که تلاش و کار کردند، تشکر و سپاسگزاری کنیم.

اینکه امروز ما با یک نفس راحتی می کشیم و با لبخند به نمودار بعضی از استانها نگاه  می کنیم که چقدر پیک بلند داشتند و چطور با زحمت همه، این پیک پایین آمده و شرایط برای ما آرامش بخش شده، نشانگر کار بزرگی