رئیس جمهور در جلسه هیات دولت:

روز قدس را گرامی می داریم؛ قدس فراموش نخواهد شد و در اشغال ستمگران باقی نمی ماند/ قدردانی از زحمات، حمایت ها، همکاری ها و تفاهمات با مجلس دهم؛ در چارچوب قانون اساسی در کنار مجلس خواهیم بود /مردم از ما می خواهند که دولت و مجلس دست در دست هم بدهند/ همه مصوبات اقتصادی مرتبط با کمک به مردم و کسب و کارها، باید تا پایان خردادماه اجرایی و عملیاتی شود/ کاخ نشینان کاخ سفید با بدترین شرایط اقتصادی مواجه اند/ ارز باید به شرایط تعادل بازگردد/ بزودی اوراق خزانه و بدون ریسک منتشر می شود/ مردم برای تامین کالاهای اساسی نگرانی نداشته باشند، ارز کافی داریم و خریدهای لازم انجام شده است/ ابراز خرسندی از توافقات داخلی در عراق و افغانستان برای ثبات و نشاط اقتصادی این کشورها

رئیس جمهور با گرامیداشت روز جهانی قدس، تاکید کرد که مردم ایران اسلامی به هیچ وجه، ستم و تجاوز علیه فلسطینی ها را نمی‌پذیرند و برنمی‌تابند و پیروزی نهایی مردم فلسطین با ایستادگی، مقاومت و اراده پولادین فلسطینی ها، دیر یا زود به نتیجه می رسد.

شناسه خبر: 115390 -

چهارشنبه 31 ارديبهشت 1399 - 11:36

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با بیان اینکه ایستادگی در برابر ستمگران و حمایت از مظلومان، یکی از ستون‌های اساسی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: مردم ایران روز قدس را گرامی می دارند و این روز تاکیدی مجدد بر این موضوع است که قدس هرگز فراموش نخواهد شد و در اشغال ستمگران باقی نخواهد ماند.

رئیس جمهور با اشاره به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای همه مردم کشور، از آگاهی و مسئولیت پذیری مردم در رعایت اصول بهداشتی هنگام برگزاری مجالس دعا و شب های احیاء و قدر، قدردانی کرد

دکتر روحانی با اشاره به آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان که روز قدس نامگذاری شده است آن را از مهم ترین مناسبت های اسلامی ،انقلابی وتاریخی خواند وگفت:  روزقدس از ایام بسیار مهم است که امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا شرایط ویژه ای دارد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما در هیچ شرایطی هدف اصلی خود را که ایستادگی در برابر ظالمان و حمایت از مظلومان است، فراموش نمی کنیم، افزود: یکی از ستون های اصلی جمهوری اسلامی ایران ایستادن در برابر ستمکاران و ظالمان و بپاخاستن در حمایت از مظلومان و مستضعفان عالم است و براین اساس ما هیچ گاه ظلم را برنمی تابیم وروز قدس را همچنان گرامی خواهیم داشت.

دکتر روحانی  با بیان اینکه مردم مظلوم فلسطین بیش از 70 سال زیر ظلم و ستم قدرت های استکباری و در راس آنها آمریکا هستند فلسفه برگزاری روز جهانی قدس را زنده نگه داشتن مسئله قدس خواند و تصریح کرد : باور ما این است که در نهایت حق در برابر باطل پیروز خواهد شد  قدس در اشغال غاصبان باقی نخواهد ماند و به رغم اینکه هر روز توطئه جدیدی علیه فلسطینیان مظلوم طراحی می شود اما با اراده پولادین مردم فلسطین دیر یا زود پیروز می شوند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موفقیت ها و پیشرفت های بدست آمده در زمینه مبارزه با ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: در مدت شیوع ویروس کرونا قدم به قدم پیشرفت کرده و هیچ جا عقب نشینی نکردیم  و امروز به مرز مهار کرونا رسیده ایم.

دکتر روحانی با بیان اینکه راه ما در مبارزه با بیماری کووید 19، قرنطینه آمرانه نبود، گفت: ما با انتخاب سیاست و روش مشارکت داوطلبانه  از مردم درخواست همراهی کردیم که خوشبختانه  به این درخواست مسئولان و متخصصان پزشکی پاسخ مثبت دادند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تا پایان این بیماری عالمگیر هنوز مسیر زیادی داریم، افزود: نباید به  موفقیت های بدست آمده دلخوش باشیم و از اهمیت این موضوع غافل شویم بلکه همچنان باید با رعایت اصول بهداشتی و حفظ وادامه انسجام و همکاری و همدلی با کمترین خسارت و تلفات به پایان راه برسیم.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود بار دیگر بر حمایت دولت از اقشار نیازمند و آسیب دیده از کرونا تاکید کرد و افزود: دولت به حمایت های خود از مردم عزیز که در این مدت مشکلات فراوان اقتصادی و معیشتی داشتند، ادامه می دهد و هرجا نیاز به کمک بیشتردولت باشد در حد توان انجام خواهد داد.

رئیس جمهور با اشاره به تصمیمات روزهای گذشته دولت  برای کمک به شرکت های حمل و نقل زمینی و هوایی، رانندگان شهری و بین شهری در ادامه کمک به اصناف و مشاغل خسارت دیده از کرونا، تاکید کرد: همه این تصمیمات باید تا پایان خرداد ماه عملیاتی و اجرایی شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم به طور کامل تامین و خرید های لازم انجام شده است و مردم نباید هیچ نگرانی از بابت کالاهای اساسی و مورد نیاز خود در سال جاری داشته باشند، گفت: مردم به شایعات و تردید هایی که در فضای مجازی مطرح می شود، توجه نکنند.

رئیس جمهور صادرات غیر نفتی کشوررا برغم وجود شرایط سخت اقتصادی و شیوع ویروس کرونا مطلوب خواند و افزود: گشایش مرزها و تبادلات تجاری با کشورها در حال انجام است که منجر به افزایش و رونق دوباره صادرات غیر نفتی کشورخواهد شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه مشکلی برای تامین منابع بودجه کل کشور نخواهیم داشت، افزود: مردم به زودی شاهد عرضه اوراق خزانه خواهند بود که بدون ریسک است و  تحرک خوبی در بازار ایجاد خواهد کرد و تصمیمات برای رفاه مردم در بخش سهام عدالت نیز گام به گام در حال اجرا است.

رئیس جمهور آزاد شدن 30 درصد سهام عدالت برای فروش را مورد اشاره قرار داد و افزود:  امیدوارم مردم بتوانند در همین ماه خرداد سهام خود را عرضه کنند، شورای عالی بورس و وزیر اقتصاد و دارایی در این زمینه همه توان و تلاش خود را انجام خواهند داد تا مردم در این سال سخت اقتصادی شرایط خوبی داشته باشند.

دکتر روحانی با اشاره به تحریم های ضد بشری آمریکا و افزایش فشار اقتصادی به ملت ایران، افزود: آنها که علیه ملت ایران توطئه کردند و فشار آورند امروز گرفتارترین حکومت دنیا هستند و کاخ نشینان کاخ سفید امروز بدترین شرایط را دارند و درگیر شدیدترین اختلافات داخلی هستند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط پیش آمده در دو کشور دوست و همسایه ایران یعنی عراق و افغانستان، گفت: از اینکه در کشورعراق با توافق گروه های مختلف در این کشورشاهد تشکیل دولت جدید هستیم و اختلافات در افغانستان نیزبه توافق خوبی منجر شده، خوشحال هستیم.

دکتر روحانی تاکید کرد: همچون گذشته در کنار دو کشور دوست و همسایه، عراق و افغانستان هستیم و از برقراری صلح و ثبات و آرامش در کشورهای همسایه خود استقبال می کنیم.

رئیس جمهور بخش پایانی سخنان خود را در جلسه چهارشنبه هیات دولت به موضوع اهمیت جایگاه مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی اختصاص داد و با اشاره به پایان فعالیت مجلس دهم، گفت  با مجلس دهم که امروز به کار خود پایان داد همکاری خوبی داشتیم و در کنار هم بودیم که البته می توانست این همکاری بهتر باشد.

دکتر روحانی فعالیت مستمر و بدون فترت و وقفه 10 دوره مجلس شورای از ابتدای انقلاب تاکنون را از افتخارات نظام اسلامی عنوان کرد و افزود: از مجلس دهم بخاطر همکاری ها و تفاهم هایی که داشتیم تشکر می کنم و آرزو می کنم که روابط با مجلس آینده نزدیک تر باشد که این به نفع مردم خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه همکاری و تفاهم بیشتر مجلس و دولت منجر به موفقیت بیشتر کشور خواهد شد، افزود: ما تسلیم قانون اساسی هستیم و همه باید در اجرای آن دقیق باشیم.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه همه ما اعم از دولت و نمایندگان مجلس وکیل مردم هستیم و این مردم هستند که قدرت خودشان را برای زمان محدودی در اختیار افراد قرار می دهند تا در چارچوب قانون اساسی عمل کنند، گفت: مردم دلشان می خواهد در این شرایط سخت اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه و کرونا، منتخبان آنها برای حل مشکلات و پیشرفت کشور بکوشند.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه ما خادمان مردم هستیم و تفاوتی میان دولت و مجلس در خدمت به مردم نیست، اظهار داشت: همکاری نزدیک با مجلس یازدهم را که از هفته آینده کار خود را آغاز می کند، ارزو می کنم  و آغاز کار و فعالیت  مجلس جدید را به فال نیک می گیرم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه مردم هم از دولت و هم از مجلس می خواهند که در کنار یکدیگر و با همکاری و همدلی مشکلات کشور را حل کنند، گفت: از همین جا اعلام می کنم که در چارچوب قانون اساسی در کنار مجلس خواهیم بود و باید برای توسعه کشور و حل مشکلات مردم دست بدست هم دهیم

رئیس جمهور افزود: امیدوارم در ماه های آینده شاهد نزدیک تر شدن دولت و مجلس به یکدیگر باشیم و مردم نیزموفقیت مسئولین خود را در اجرای قانون اساسی و فعالیت و تلاش برای حل مشکلات کشور نظاره کنند و بتوانیم ایرانی سرافراز تر را شاهد و ناظر باشیم.

متن سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان هستیم و خواست ما از خداوند همان جملات و دعای معروفی است که این شب‌ها قرائت می‌کنیم که « اَللَّهُمَّ اغفرلَنَا ذُنُوبَنَا وَ تَقَبَّلْ مِنَّا صَلاتَنَا وَ صِیَامَنَا وَ قِیَامَنَا وَ اجْعَلْنَا مِنَ الْمَرْحُومِینَ وَ لا تَجْعَلْنَا مِنَ الْمَحْرُومِینَ». ان‌شاء الله همه عبادات، صیام، قیام، قرائت قرآن، شب‌های احیاء، همه انفاق، صدقات و کمک به محرومین در این ماه مقدس و رمضان مورد قبول درگاه او باشد.

 بحمدالله امسال در ماه رمضان بویژه در شب‌های قدر شاهد راز و نیاز و حضور معنوی فعال مردم در مساجد و محافل بودیم که مردم عزیز خودشان را با شرایط جدید بهداشتی وفق داده بودند و در منازل قرآن و دعا و مناجات داشتند و برای شفای همه مریض‌ها دعا کردند.

دعای ما در ماه رمضان  همیشه یک دعای عمومی است. «اللَّهُمَّ اشْفِ کُلَّ مَرِیضٍ» که هر کس در هر کجا بیماری دارد، خداوند به او شفا بدهد و بقیه دعاهای ما همین است « اَللّهُمَّ اکْسُ کُلَّ عُرْیانٍ » هر که نیاز دارد برای رفاه زندگی‌اش و پوشاک لازم در اختیار دارد، در اختیار او قرار بگیرد و دعاهای ما همیشه دعاهای عام و عمومی است و ان‌شاء الله مورد قبول درگاه حق قرار بگیرد و آگاهی و مسئولیت‌پذیری مردم در این روزها و شب‌ها مورد قدردانی جدی است.

در این ایام مواجه با روز مهم قدس هستیم و روز قدس امسال با شرایط خودش در مناطقی که به اصطلاح مناطق سفید نام گرفتند و نماز جمعه است که مردم به نماز جمعه خواهند رفت و آنجا ندای خودشان را و ندای مردم مظلوم فلسطین را به گوش جهانیان می‌رسانند و آنهایی هم که در مناطق غیرسفید هستند، باز هم از طریق فضای مجازی یا فضای حقیقی در چارچوبی که امکان‌پذیر است و آن هدف اصلی‌ را در هیچ شرایطی از یاد نمی‌بریم.

«کونا للظّالم خصماً و للمظلوم عوناً» و این بیان مولای ما امیرالمؤمنین(ع) است که همیشه با ستمگران در ستیز هستیم و همیشه حامی مظلومین عالم خواهیم بود و یکی از ستون‌های اساسی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران همین است که در برابر ستمگران بایستیم و به حمایت مظلومان بپا خیزیم.

مردم عزیز فلسطین بیش از 72 سال از خانه و کاشانه خودشان آواره شدند، خانه و کاشانه آنها غصب شد،  هر روز توسط ستمگران بر آنها ستم روا داشته می‌شود و همیشه قدرت‌های استکباری جهانی بویژه در رأس‌ آن ها آمریکا حامی ظالمین، صهیونیست‌ها، نژادپرستی و آپارتاید بودند و علیه مظلومین تلاش کردند اما این باور ماست که حق در برابر باطل در نهایت پیروز خواهد شد.

 درست است که فشارهای زیادی بر مردم فلسطین وارد می‌شود و آمریکا هر روز توطئه جدیدی علیه مسلمانان و مردم فلسطین طراحی می‌کند اما در عین حال اراده پولادین مردم فلسطین و ایستادگی و مقاومت آنها ادامه خواهد یافت و این راه دیر یا زود به پیروزی نهایی خواهد رسید و ما هم این روز بسیار مهم را گرامی می‌داریم.

 یکی از فلسفه‌های روز قدس این است که قدس فراموش نخواهد شد و قدس در اشغال ستمگران باقی نخواهد ماند. سرزمین فلسطین روزی آزاد خواهد شد و ما به هیچ عنوان این ظلم، ستم و تجاوز را نمی‌پذیریم و برنمی‌تابیم و امروز هم این ندا وجود دارد به آن شکلی که امکان‌پذیر است این روز بسیار مهم قدس را گرامی خواهیم داشت.

نکته دیگری به مردم عزیز کشورمان که هم بشارت و هم توجه است، اینکه ما در امر مبارزه با کرونا پیشرفت‌های بسیار خوبی در این مدت داشتیم و 3 ماه و چند روز نفسگیر برای کادر درمان بود؛ برای خانواده‌های عزیزی که عزیزانشان در بیمارستان بودند و آنهایی که عزیزانشان را مظلومانه از دست دادند و حتی نتوانستند برای آنها مجلس تحریمی برگزار کنند.

باید به همه آنها تسلیت بگوییم و در غم همه آنها سهیم و شریک هستیم اما در عین حال در این 3 ماه قدم به قدم در حال پیشرفت بودیم و هیچ جا عقب‌نشینی نداشتیم و در مجموع پیشرفت خوبی در مسیر مقابله با این ویروس خطرناک داشتیم و تقریباً  به مرز مهار رسیدیم.

 اگر همه مردم کمک کنند و همه دست به دست هم بدهیم حتی می‌بایست امروز وضع بهتری می‌داشتیم. اگر در چند استانی که شرایط‌ آن ها این روزها نامناسب است، احتیاطات لازم می‌شد و دستورالعمل‌ها دقیق اجرا می‌شد شاید این مشکلات هم نمی‌داشتیم اما به هر حال از ابتدا راهی که انتخاب کردیم قرنطینه آمرانه نبود و راهی که انتخاب کردیم، سیاست مشارکتی و داوطلبانه بود و از مردم درخواست کردیم، کمک خواستیم و به مردم‌مان عرض کردیم که آنها باید به صحنه بیایند و انصافاً مردم به خوبی کمک کردند و به خوبی این درخواست پزشکان، پرستاران، کادر درمانی، متخصصین و مسئولین را پاسخ مثبت دادند و همین راه را باید ادامه دهیم.

ما هنوز مسیر زیادی تا پایان راه داریم، غافل نباید بشویم، دلخوش به موفقیت‌هایمان نباید باشیم و نباید احتیاطات‌ را از دست بدهیم و اگر همه همدیگر را یاری و کمک کنیم ان‌شاء الله با کمترین تلفات و خسارت‌ها به آن پایان راهی که مد نظر ما است، می‌رسیم البته این راه یک کمی طولانی‌تر از آن است که در ذهن مردم در روز اول بوده و شاید امروز در ذهن مردم باشد.

آن روز اولی که شروع شد یعنی آخر بهمن مردم فکر می‌کردند باید اقداماتی انجام دهیم و در ماه اسفند تمام می‌شود و بعد فکر کردند که باید اقداماتی انجام بدهیم در نیمه فروردین انجام می‌شود در حالی که از ابتدا مشخص بود این راه کوتاه نیست، راه بلند است و همت بلند، یاری یکدیگر و مراعات همه دستورالعمل‌ها را می‌خواهد. ان‌شاء الله با مراعات دستورالعمل‌ها و با هماهنگی و همراهی ما این راه سخت را راحت‌تر و با خسارت کمتر طی خواهیم کرد.

در اینجا می‌خواهم خدمت مردم عزیز و بزرگوار بگویم که دولت حمایت های خودش را از مردم عزیزی که در این مدت مشکلات فراوان از لحاظ زندگی و اقتصادی داشتند، ادامه خواهد داد و برای آموزش فرزندان شما تلاش‌های خودش را ادامه می‌دهد و آن جاهایی که لازم است فضای مجازی و کمک‌هایی که به مردم بشود حتی به صورت مجانی در اختیار مردم گذاشته می‌شود و آنجاهایی که دولت باید به مردم کمک کند در حد توانش کمک خواهد کرد.

در این دو تا سه روزه مصوباتی برای اجرای آنچه که تصمیم گرفته بودیم، داشتیم و دستورات لازم برای کمک به شرکت‌های حمل و نقل و هوایی داده شد و مقدار کمک ها نیز مشخص شده است حتی برای رانندگان، رانندگان داخل شهری و برون شهری و بین شهری هم آنچه کمک لازم بود، مد نظر قرار داده شده است.

برای بسیاری از بنگاه‌هایی که لازم بود، همه این تصمیمات قبلاً هم گفتم ان‌شاء الله باید تا پایان خرداد  به خوبی اجرایی و عملیاتی شود و فرصت ما برای اجرا حداکثر در ماه خرداد است و ان‌شاء الله همه این مواردی که مصوب شده باید اجرایی و عملیاتی شود.

در اینجا می‌خواهم به مردم عزیز و بزرگوار قول دهم که آنچه که در فضای مجازی گاهی بعضی‌ها شایع می‌کنند و ایجاد تردید می‌کنند، نباید هیچ نگرانی‌ برای کالای اساسی داشته باشند و ما ارز لازم برای تأمین کالای اساسی در اختیار داریم و خریدهای لازم برای کالاهای اساسی انجام شده و انجام خواهد شد و مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.

 وضع کشاورزی ما وضع مناسبی بوده و ان‌شاء الله مناسب خواهد بود و در همان قدم کشاورزان عزیز اول گندم را به اندازه نیازمان ما تولید کردند و دولت آنها را خریداری می‌کند و مردم هیچ نگرانی‌ برای کالاهای اساسی خودشان نباید داشته باشند.

حتی ما در روز گذشته بحث مفصلی برای صادرات غیرنفتی کردیم که شرایط صادرات غیرنفتی‌ ما امسال مطلوب است البته این یکی دو ماه بخاطر کرونا که مرزهای ما با همسایگان‌مان دچار مشکل بود، بعضی‌ها کامل بسته بود و بعضی‌ها نیمه بسته بود، این مرزها گشایش پیدا می‌کند و یکی بعد از دیگری مرزها باز می‌شود و صادرات غیرنفتی ما افزایش پیدا خواهد کرد.

ارز به بخش نیما سرازیر خواهد شد و شرایط ارزی ما که هم در دیروز در جلسه اقتصادی تأکید کردم و هم امروز به رئیس محترم بانک مرکزی تأکید می‌کنم که باید به شرایط تعادل برگردد و این کار را خواهیم کرد.

 در هفته گذشته در زمینه بودجه مصوبات بسیار خوبی در شورای عالی هماهنگی سه قوه داشتیم، تصویب کردیم و خدمت مقام معظم رهبری فرستادیم و ایشان تأیید کردند. امسال تا پایان سال مشکلی برای اجرای بودجه نخواهیم داشت و همه پیش‌بینی‌ها را کردیم و به زودی مردم شاهد انتشار اوراق خزانه خواهند بود که در بازار سرمایه مشاهده خواهند کرد که این اوراق، اوراق بدون ریسکی برای مردم خواهد بود و یک تحرکی هم در بازار بوجود خواهد آورد.

تصمیماتی که برای رفاه مردم در بخش سهام عدالت گرفتیم قدم به قدم اجرا می‌شود و امیدوارم 30 درصد سهام عدالت که برای فروش آزاد شده است، مردم بتوانند در همین ماه خرداد با مراجعه به شعبات بانک‌ها بتوانند سهام خودشان را عرضه کنند و بانک‌ها با فعالیت خودشان در بازار بورس اوراق مردم را به فروش برسانند و پولشان را به خودشان برگردانند و خودشان هم حق ندارند این سهام را خریداری کنند که بانکها کمک می‌کنند یا حق العمل ‌کاری را انجام می‌دهند ولی حق اینکه این سهام بخرند را ندارند.

مردمی که در شرایط سخت زندگی هستند، یک گشایش و روزنه‌ای برایشان خواهد بود و در این زمینه هم شورای عالی بورس و هم وزیر محترم اقتصاد توان و تلاش خودش را انجام خواهد داد که مردم در یک شرایط بهتری در سال جاری باشند.

سال مشکل و سختی داریم، اما در عین حال آنچه گفته می‌شود در برخی از فضاها نادرست است و با همکاری و کمک همدیگر از این فضا عبور می‌کنیم. آنهایی هم که علیه ما در این سال‌های اخیر توطئه چیدند و این همه فشار به ملت ما آوردند، امروز گرفتارترین حکومت در دنیا هستند. کاخ‌نشینان کاخ سفید بدترین شرایط سیاسی و بدترین شرایط برای اداره کشور و بیشترین اختلافات داخلی دارند و بدترین اداره را برای مبارزه با ویروس کرونا به دنیا عرضه کردند.

در این رقابت مبارزه با ویروس کرونا، آمریکایی‌ها نشان دادند چقدر ناتوان هستند و خیلی جالب بود خبری دیروز می‌خواندم که یک کشوری از آمریکا تقاضا کرده بود به آنها کمک کند و آمریکایی‌ها با چه کلمات و الفاظی گفتند که مثلاً ما 100 ونتیلاتور داریم و به فلان کشور می‌دهیم، پولش هم از فلان جا می‌خواهیم تأمین کنیم.100 تا ونتیلاتور؟ این تولید یک شرکت ما در 3 روز است یعنی یک شرکت دانش‌بنیان ما ظرف 3 روز 100 تا ونتیلاتور تولید می‌کند و معلوم است همه این سر و صداهایی که در دنیا دارند و خودشان را ابرقدرت می‌دانند، چیزی نیستند و شرکت‌های ما و بخش‌های اقتصادی ما حرکت خوبی را هم برای مقابله با این ویروس و هم برای شرایط اقتصادی کشور شروع کردند. ان‌شاء الله به خوبی با کمک همدیگر از این راه سختی که پیش رو داریم عبور خواهیم کرد.

نکته دیگری که می‌خواهم تأکید کنم که باید از شرایطی که برای دو همسایه ما این روزها پیش آمد خوشحال باشیم. مردم عراق، مردمی بودند که بخاطر شرایط دولت‌شان و تشکیل دولت جدید در سختی و مشکلات بودند و الحمدالله یک توافقی در آنجا بین گروه‌های شیعه، بین شیعه و سنی، بین کرد و عرب انجام گرفت و با این توافق دولتی سر کار آمد که این قدم خوبی برای ثبات عراق و نشاط اقتصادی عراق در این روزهای سخت خواهد بود و ما هم به عنوان برادر و دوست و همسایه همیشه در کنار عراق بودیم و باز هم خواهیم بود. این در مرز غربی ما.

در مرز شرقی ما الحمدالله اختلافاتی که در افغانستان بود، این اختلافات به یک تفاهم و توافقی منجر شد که امیدواریم موجب استقرار ثبات و امنیت بیشتر در افغانستان شود. ما بیشترین حساسیت را نسبت به مردم افغانستان داریم به دلیل اینکه سهم بزرگی در طول این 42 سال در کمک به مردم افغانستان و در جهاد مجاهدین افغانستان در دوران جهادشان داشتیم و امروز هم به عنوان برادر در کنار آنها هستیم و حتی مهاجرین آنها را در طول این مدت پذیرایی کردیم و باز هم پذیرایی می‌کنیم ودر اینکه هم در شرق و هم در غرب به برکت ماه مبارک رمضان شاهد ثباتی در این ایام هستیم بسیار خرسند و خوشحالیم.

نکته آخری که می‌خواستم عرض کنم پایان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است که امروز مراسم اختتامیه این مجلس است. 4 سال با این مجلس بودیم و با این مجلس کار کردیم و در روزهایی کاملاً در کنار هم بودیم و همدیگر را یاری و کمک کردیم البته بیش از این می‌توانستیم همدیگر را کمک کنیم ولی به هر حال دولت‌مان را در زمان مقرر به مجلس شورای اسلامی دادیم و توانستیم رأی اعتماد نمایندگان را جلب کنیم تا دولت بتواند کار و فعالیت خودش را انجام دهد.

لوایح مهمی که داشتیم به مجلس شورای اسلامی دادیم و این لوایح عبور کرده است، لوایح مربوط به بودجه سالانه و هر سال با کم و زیاد تصویب شده است و مجلس نقش بسیار مهمی دارد و برای مردم ما بسیار حائز اهمیت است.

 اولاً جزو افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که از روز اول تاکنون هیچ وقت دوره فطرت نداشتیم. قبلاً در تاریخ از مشروطه به این ور همیشه دوران‌های فطرت داشتیم یک مجلس می‌آمد بعد منحل می‌شد بعد از یک یا دو سال مجلس نبود و دولت لوایح قانونی برای خودش تصویب می‌کرد و دو مرتبه مجلس بعدی روی کار می‌آمد.

 اینکه ما از اسفند سال 58 اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی داشتیم و در خرداد 1359 که روز افتتاح اولین مجلس شورای اسلامی بود، همینگونه 4 سال به 4 سال پشت سر هم این 10 دوره، یعنی از سال 59 تا الان 99 درست در این 40 سال، 10 مجلس آمدند و رفتند و دوره دهم‌ آن امروز تمام می‌شود.

شرایط مجالس فرق می‌کرد. مجلس اول و دوم در یک شرایطی بود، 5 مجلسی که عضو بودم و حضور داشتم تحولات خاص خودش را داشت و بعد هم همین‌طور در 5 دوره بعد فراز و نشیب زیاد داشتیم و شرایط کشور و مجلس فرق کرده است.

در اینجا باید از مجلس دهم بخاطر حمایت‌هایی که کردند و به خاطر همکاری و تفاهماتی که با هم داشتیم، تشکر و سپاسگزاری کنم و می‌توانستیم تفاهم بیشتری داشته باشیم و این امیدواری را برای مجلس بعدی می‌گذارم.

اگر در مجلس دهم بیش از حدی که شاهد بودیم می‌توانستیم با هم نزدیک‌تر باشیم و تفاهم بیشتر داشته باشیم، کارها را سریع‌تر پیش ببریم. به هر حال یک چیزی که برای کشور لازم می‌دانستیم، لایحه دو فوریت می‌دادیم که یک دو فوریت ما در این مجلس از اول دولت ماند و به جایی هم نرسید و می‌توانستیم اینها را با هماهنگی نزدیک‌تر انجام دهیم.

ولی به هر حال ما تسلیم قانون اساسی هستیم و مجلس شورای اسلامی اختیاراتی دارد و در برابر اختیاراتی که مجلس شورای اسلامی طبق قانون اساسی دارد، کاملاً مجری قانون اساسی خواهیم بود. قبلاً هم بودیم و باز هم خواهیم بود اما همه ما چه دولت و چه مجلس باید در اجرای قانون اساسی دقیق باشیم و با دقت آن را اجرا و عمل کنیم.

آرزوی من این است که روابط ما با مجلس آینده‌ای که از هفته بعد و از هفتم خرداد شروع می‌شود، روابط نزدیک‌تری باشد و این به نفع مردم است و موجب خوشحالی مردم می‌شود. امسال سال سختی است و هم تحریم و هم کرونا است.

مردم دلشان می‌خواهد همه آنهایی که منتخب مردم هستند که ما دولت غیرمنتخب نداریم و دولت ما منتخب مردم است و مجلس شورای اسلامی هم منتخب مردم است پس منبع مشروعیت ما یک جا است و آن رأی مردم و آراء مردم است و همه ما وکیل مردم هستیم یعنی دولت و نمایندگان مردم هم وکیل مردم هستند.

همه اختیارات برای مردم است و این مردم هستند که برای یک دوره محدودی قدرت را در اختیار افراد می‌گذارند. قدرتی که برای خودشان است در اختیار افراد قرار می‌دهند و از آنها می‌خواهند در چارچوب قانون اساسی و در چارچوب تعهد و قولی که آنها نسبت به مردم دادند و قسمی که یاد می‌کنند، ادا بکنند.

پس در اینجا هیچ تفاوتی بین دولت و مجلس نیست، همه به عنوان خادمان مردم هستیم، همه به عنوان وکیل مردم هستیم و در کنار یکدیگر هستیم و ان‌شاء الله در مجلس آینده که هفته آینده کار خودش را آغاز و شروع می‌کند همکاری نزدیک تری را آرزو می‌کنیم.

 اینکه حالا در ذهن مردم است که این مجلس از کدام جناح است و این دولت از کدام جناح است، اینها فرعیات مسأله است و اینها مسأله خیلی مهمی نیست یعنی به نظر من همه این جناح‌بندی‌ها وقتی که نماینده می‌آید و در صندلی خودش قرار می‌گیرد و احساس می‌کند بار مسئولیت ملی بر دوش‌ وی است، آن بار سنگین همه آن چیزها را می‌زداید؛ آن شرایطی که به عنوان شرایط حزبی و جناحی و اینها بوده است و دولت هم همین‌طور است.

دولت هم وقتی در این صندلی مسئولیت قرار می‌گیرد آن بار آنقدر سنگین است که باید از یاد ببرد و فراموش کند. ما کار و فعالیت مجلس شورای اسلامی جدید بعد از ماه مقدس و مبارک رمضان و در ماه شوال را به فال نیک می‌گیریم و از همین‌جا اعلام می‌کنیم که ما در چارچوب قانون اساسی در کنار مجلس شورای اسلامی خواهیم بود و معتقدیم باید دست به دست هم بدهیم و مردم این را از ما می‌خواهند.

 اگر ما وکیل مردم هستیم، مردم هم از دولت و هم از مجلس می‌خواهند که در کنار یکدیگر و با همدلی و همکاری معضلات مردم را حل کنند و ان‌شاء الله اینچنین خواهد بود و امیدوارم در ماه‌های آینده این حرف‌هایی که امروز می‌زنم شاهد عمل به آن هم از طرف دولت و هم از طرف مجلس باشیم.

ان‌شاء الله مردم بتوانند شاهد رشد مسئولین خودشان در اجرای قانون اساسی باشند و شاهد فعالیت همه مسئولین برای حل مشکلات خودشان باشند و با کمک همدیگر ان‌شاء الله بتوانیم ایرانی سرافرازتر را شاهد و گواه باشیم.ان‌شاء الله

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شناسه خبر: 115390

- رئیس‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده