رئیس جمهور در جلسه هیات دولت:

مراعات کامل اصول بهداشتی از سوی شرکت کنندگان در مراسم احیا در مساجد بیانگر تمدن اسلامی، ایرانی و سرمایه اجتماعی ما است/ شهدای رزمایش نیروی دریایی ارتش، خالصانه در صحنه رفتند و مظلومانه به شهادت رسیدند/ حکومتی جبار و بی نظیر در تاریخ آمریکا و پدر و پسری عجیب و غریب و بی نظیر در همسایگی کشور در جنوب، آزمایشی است که خداوند پیش رو ما آورده است/ ما به مولا، امام و مقتدایی در تاریخ افتخار می‌کنیم که تمام زندگی‌اش از روز اول تا لحظه پایانش، عرفان، انسانیت، حقوق انسان‌ها، مدارا با مردم و دستگیری از فقرا و ایتام بود

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ملت عزیز و بزرگ ایران بداند که مسئولین و خادمان آنها در دولت با همه توان در این حدود 3 ماه شبانه‌روز تلاش کردند، گفت: در این دوره زمانی همگان اعم از مردم، نیروهای مسلح، بخش اقتصاد، نهادهای عمومی غیردولتی، مساجد، دانشجویان و طلبه‌ها فعال بودند و جای تردید نیست که همه فداکاری کردند و صدا و سیما هم انصافاً در این زمینه بار سنگینی را بر دوش گرفت.

شناسه خبر: 115302 -

چهارشنبه 24 ارديبهشت 1399 - 14:33

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با بیان اینکه ملت و دولت ایران در یک آزمایش سخت بی‌نظیر قرار گرفته است، اظهارداشت:درست است که در ابتلا به این ویروس و بیماری دیگران و ملت‌های دیگر هم سهیم هستند، اما هیچ ملتی نیست که 2 سال دائم زیر ضربات شدید تحریم و حصر باشد و در آن شرایط این بیماری و ویروس وارد آن کشور شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه 2 سال تمام است که در برابر بدترین حکومت قرار گرفتیم، گفت: یک جمع ناآشنا در کاخ سفید هستند و واقعاً وقتی آدم به وزیر خارجه این رژیم نگاه می‌کند مثل اینکه الفبای سیاست در عمرش ندیده و نخوانده است.آمریکا همیشه تروریست بوده ولی تا این حد، بی‌سابقه است که حتی در زمان بیماری عالمگیر کرونا، برای ورود دارو به کشور مشکل ایجاد کند

دکتر روحانی با بیان اینکه حکومتی جبار و بی نظیر در تاریخ آمریکا و پدر و پسری عجیب و غریب و بی نظیر در همسایگی کشور در جنوب، آزمایشی است که خداوند پیش رو ما آورده است، گفت: خداوند همچنین همسایگان خوبی هم نصیب ما کرده و به جز آن یکی دو تا، بقیه همه خوب هستند و ما در کنارشان هستیم.

رئیس جمهور افزود: تمام وزرا، مسئولین، قوای سه‌گانه، همه ارکان کشور در یک آزمایش عظیم و بزرگ الهی قرار گرفتیم و خداوند ما را لایق این امتحان قرار داده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ملت عزیز ایران بداند مسئولین و خادمان آنان در دولت با همه توان در این حدود 3 ماه شبانه‌روز تلاش کردند، اظهار داشت: وزارت بهداشت و درمان با تمام کادر پزشکی‌اش و وزارت کشور با همه توان‌اش در سراسر کشور در خط مقدم بودند و وزارت صمت بار سنگین پشتیبانی را در این مدت بر دوش داشت و باید تشکر کنم از همه آنهایی که در دوره خودشان تلاش و کوشش کردند و در این وزارتخانه تا پریروز کار می‌کردند و آنهایی که از امروز و در آینده بار مسئولیت را بر دوش دارند. دکتر روحانی با اشاره به اینکه وزارت صمت کار‌ سخت، مشکل و بزرگی دارد و مجموعه ای از چهار وزارتخانه صنعت، صنایع سنگین، معادن و بازرگانی است، ادامه داد: امروز بار مسئولیت بر دوش برادر عزیز آقای مدرس خیابانی قرار گرفته و همه باید او را یاری و کمک کنیم تا بتواند این بار سنگین را ادامه دهد و ما شاهد شرایط بهتری باشیم؛ چراکه صمت هم باید بهداشت و درمان و هم بازار و صادرات و واردات را پشتیبانی کند و کار عظیم و بزرگی را بر دوش دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه تمام وزرای اقتصادی همه حضور فعال داشتند، گفت: اداره کشور در این شرایط، کار سختی است؛ سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و بانک‌های کشور برای ارائه تسهیلات به کسب و کارهایی که دچار مشکل شده اند، به صحنه آمده اند و تأکید می‌کنم کاری کنید تا پایان خرداد ماه این تسهیلات به همه واجدین پرداخت شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه باید به گونه ای برنامه ریزی شود که سهام عدالت برای آنهایی که می‌خواهند بفروشند به سهل‌ترین روش انجام شود، مصوبه شورای عالی بورس در زمینه کمک بانک ها برای فروش بورس را خوشحال کننده دانست و افزود: بر این اساس هر کسی که می‌خواهد سهام خود را بفروشد، می‌تواند به بانک مراجعه و در آنجا وکالت دهد تا آن بانک در روزی که معلوم می‌شود، سهامش را در بورس فروخته و پولش را به صاحب سهام برمی‌گرداند.

رئیس جمهور با بیان اینکه این روزها روزهای سختی برای مردم است و ایام عید و ماه مبارک رمضان امسال به سختی بر مردم گذشت، افزود: همه جای دنیا اینجور است ولی محبت، علاقه، رفت و آمد و مسایل عاطفی در ایران خیلی قوی‌تر و شدیدتر از بعضی از کشورهای دیگر است و به همان نسبت برای ما سخت‌تر و سنگین‌تر است.

دکتر روحانی ادامه داد: همه باید تلاش کنیم تا فشار مضاعفی به مردم وارد نشود  و این فشار مضاعف قیمت اجناس در بازار است؛ باید مراقبت و تلاش کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه متاسفانه عده‌ای حتی در ماسک و دستکش و مواد غذایی مردم هم سوء استفاده می کنند چه برسد به ارز و سکه و دیگر مسائل، افزود: باید همه توان‌مان را بکار بگیریم؛ نظارت‌ها و کارهایی که اتحادیه‌ها باید انجام دهند، باید با دقت انجام شود. وزارت صمت، تعزیزات و وزارت دادگستری باید در این راستا تلاش کنند تا  بتوانیم با سختی کمتری این روزها را بگذرانیم.

دکتر روحانی تاکید کرد: مطمئن هستم از این روزهای سخت می‌گذریم و کارآفرینان و صادرکنندگان با درک شرایط و با غیرت ملی خودشان تا آخرین دلار را به کشور و به بانک مرکزی برمی‌گردانند و امیدوارم بتوانیم با اتحاد، وحدت، همدلی، پیروی از مولای ما امیر المؤمنین(ع) مسیر جهش تولید برای کشور در سال و همچنین افتخار بلند را برای کشور بیافرینیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تلاش پزشکان، پرستاران و کادر درمانی کشور در این ایام را ممتاز دانست و گفت: این فداکاری و ایثار پزشکان و پرستاران و این انفاق و کمک مردم همه ریشه‌ در فرهنگ دینی و اسلامی و ایرانی ما دارد که منشا آن قرآن مجید وسیره پیامبر اسلام(ص)، مولای ما امیر المؤمنین(ع) و ائمه هدی(ع) است.

دکتر روحانی  با بیان اینکه در روزهای سخت تاریخی قرار داریم اما مردم با شهامت، متانت و آرامش زندگی می‌کنند، افزود: این آرامش مردم بسیار مهم است؛ اینکه در انتظار کامیون جلوی فروشگاه ها صف نمی‌ایستند و قفسه های فروشگاه خالی از اجناس نیست و مردم همدیگر را یاری کرده و به فکر و دستگیر هم هستند، ریشه اش به فرهنگ و به پیروی ما از خاندان رسالت برمی گردد.

رئیس جمهور با اشاره به بازگشایی مساجد برای برگزاری مراسم شب های قدر با دستورالعمل های ویژه و نگرانی‌هایی که نسبت به رعایت این دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم وجود داشت، گفت: شب گذشته مراسمی ویژه در کشور بود که ‌دل‌ها از هر شب نوزدهم دیگر سوخته‌تر و مردم از اینکه نمی‌توانستند در اماکن مقدس بروند و اجتماعات عظیم و بزرگ داشته باشند، از هر شب نوزدهم دیگری متأثرتر بودند؛ اما آنجایی که رفتند، همه اصول را مراعات کرده و تمدن اسلامی و ایرانی و سرمایه اجتماعی را نشان دادند.

وی با تجلیل از تلاش خوب صدا و سیما برای انتقال این حال معنوی به مردم از طریق تلویزیون از اماکن مقدس مذهبی ، افزود:  مردم در اماکن مقدس نبودند اما همگی دلشان آنجا بود؛ در خانه‌ها بودند، اما به حق فقط جسم مردم در خانه بود، جان مردم در کنار حرم مقدس مولی علی بن موسی الرضا(ع) و سایر اماکن مقدس بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه هم معنویت و اخلاق مردم و هم مراعات اصول بهداشتی در تاریخ ماندگار است، گفت: باید همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند، آنچه در این روزها واقع می‌شود ثبت و به درستی این زیبایی‌ها و این متانت‌ها، ایثارها و فداکاری‌ها و این غم همدیگر را خوردن و کنار هم بودن ها نقل شده و در تاریخ ماندگار باشد.

رئیس جمهور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد شهیدان عزیز نیروی دریایی ارتش ، گفت: برای ما بسیار جای تأثر و تأسف بود که جوانان غیور دریایی خودمان را در یک حادثه دلخراش از دست دادیم؛ شنیدن این خبر و تحمل آن سخت بود، اما همه مسئولین و مردم در سراسر کشور اظهار همدردی کردند و من به صراحت و با تواضع نسبت به خانواده این شهدا می‌گویم که همه اعضای دولت را در غم خودشان سهیم بدانند.

دکتر روحانی افزود: البته دلایل این موضوع می بایست بعدها بررسی و روشن شده و برای مردم توضیح داده شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه این جوانان برای دفاع و امنیت کشور به دریا رفتند، خاطرنشان کرد: آنها  برای توانمندتر شدن قدرت جمهوری اسلامی ایران رزمایش و عملیات داشتند و خالصانه در صحنه رفتند و مظلومانه در ماه مبارک رمضان با زبان روزه در روی آب‌های مواج برای خدمت به امنیت مردم به شهادت رسیدند.

دکتر روحانی ادامه داد: رزم در آب، جایگاه دیگری در روایات ما دارد. همه جا ایستادگی، ایثار، فداکاری و شهادت مقدس است، اما رزم و شهادت در دریا طبق روایات اجرش 10 برابر رزم در زمین است.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد اینگونه حوادث در جمع تمرینات نظامی و رزمایش‌ها به حداقل کاهش پیدا کند و بتوانیم نظم دقیق‌تری را در اینگونه موارد مورد مراعات قرار دهیم.

دکتر روحانی همچنین در ابتدای این جلسه با تسلیت ایام شهادت امیر المؤمنین(ع) علی(ع) و با اشاره به اهمیت استفاده از برکات لیالی قدر و احیاء در شب‌های نزول قرآن ، گفت:  حادثه سحرگاه امروز یکی از دردناک‌ترین حوادث تاریخ بشر بود و این ندا به گوش مردم رسید که پایه‌های هدایت ریخت و ویران شد.

رئیس جمهور افزود: چگونه یک انسان می‌تواند به مقام و جایگاهی برسد که زندگی او معادل با هدایت جامعه و بشریت و شهادت او معادل با فرو ریختن بنای هدایت جامعه باشد.

دکتر روحانی اظهار داشت: کسی این حادثه را بوجود آورد که علی‌الظاهر به خداوند معتقد و مبنا را حکومت الهی بر بشر می‌داند، اما در عین حال جهل دینی، تحجر و افراط این آدم او را به بدترین عمل در تاریخ کشاند و این درس بزرگی برای همه است که دین‌دار بودن و شریعت‌مدار بودن، بدون تعقل، تفکر، عدالت و تعادل و میانه‌روی و دوری از تحجر نمی‌تواند برای ما مسیر هدایت را مشخص کند.

دکتر روحانی ادامه داد: اگر انسان اعتقادی داشته باشد و آن اعتقاد درست و در چارچوب نباشد، همان جهل دینی می‌تواند باعث انحراف او شده و بزرگترین لطمه را به جامعه بشری و دنیای اسلام وارد کند.

رئیس جمهور با اشاره به وصیت امیرالمومنین (ع) برای مدارا با قاتل خویش، این عدالت را بی مثال در تاریخ دانست و گفت: وصیت امیرالمؤمنین(ع) این است که بخاطر کشته شدن من خونریزی بپا نکنید، جامعه را بهم نریزید؛ دو دستگی درست نکنید؛ جنگ بوجود نیاورید؛ او یک ضربه زده و شما هم باید یک ضربه به او بزنید.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: ما به چنین مولا، امام و مقتدایی در تاریخ افتخار می‌کنیم که تمام زندگی‌اش عرفان، انسانیت، حقوق انسان‌ها، مدارای با مردم، دستگیری از فقرا و ایتام، شهامت در میدان نبرد در برابر دشمن و بهترین بیان حکیمانه برای هدایت مردم بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه عشق به امیرالمومنین(ع) جایگاهی ویژه در قلوب ایرانیان دارد، اظهار داشت: جایگاه ملت ایران در این حادثه ویروس کرونا، بواسطه همین ارادت و عشق با تمام ملت های جهان متفاوت است؛ این همه انفاق، دستگیری، بسته‌های معیشتی، کمک‌های مردمی در همه جای کشور نشان آن است.

متن سخنان رئیس جمهور در جلسه هیات دولت به این شرح است:

 بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا امیر المؤمنین(ع)

 ایام شهادت مولای متقیان علی(ع) توأم با ایام دعا، مراسم مهم احیاء شب‌های نزول قرآن و لیالی قدر است. انصافاً وقتی به تاریخ برمی‌گردیم و به حادثه سحرگاه امروز نگاه می‌کنیم، یکی از دردناک‌ترین حوادث تاریخ بشر بود یعنی همان هنگام طلوع فجر، آن دست ناپاک به حرکت درآمد و شمشیر به سمت فرق مبارک امیرالمؤمنین(ع) رفت.

 مردم دو ندا شنیدند؛ یک ندا این بود که تهدمت والله ارکان الهدی به مردم گفته شد پایه‌های هدایت ریخت و ویران شد که چه جور یک انسان می‌تواند به مقام و علو و جایگاهی برسد که زندگی او معادل با هدایت جامعه و بشریت و شهادت او معادل با فرو ریختن بنای هدایت جامعه باشد. این یک طرف بود.

از طرف دیگر از آن حرکت شمشیر بدتر کلمه‌ای بود که این قاتل بکار برد و گفت که حکومت از آن خداست و از آن تو نیست ای علی. این جمله بسیار تکان‌دهنده است و آدمی که این جمله را ادا می‌کند علی‌الظاهر به خداوند معتقد بوده و کسی است که مبنا را حکومت الهی بر بشر می‌داند اما در عین حال جهل دینی، تحجر و افراط این آدم، او را به بدترین عمل در تاریخ کشاند و این درس بزرگی برای همه ما است که دین‌دار بودن و شریعت‌مدار بودن، بدون تعقل، تفکر، عدالت، تعادل و میانه‌روی نمی‌تواند برای ما مسیر هدایت را مشخص کند. اگر آدم اعتقادی داشته باشد و آن اعتقاد درست و در چارچوب نباشد، همان اعتقاد، همان جهل دینی و انحراف او می‌تواند بزرگترین لطمه به جامعه بشری و دنیای اسلام وارد کند.

کجا در تاریخ پیدا کنیم، کدام حقوق بشر، کدام عدالت، کجای عالم می‌توانیم مولایی با این عظمت بیابیم که از پیشانی‌اش خون می‌چکد و زیر بغل او را گرفتند و به خانه آوردند، اولین توجه‌اش این است که با اسیر و قاتل خودش مدارا شود.

شب بیست و یکم هم که مولا امیرالمؤمنین(ع) هم وصایای خودش را خطاب به فرزندان و یاران نزدیکش فرمود :«قولا بالحق و اعملا للاجر و کونا للظالم خصماً» و آخرین جملات این وصیت‌نامه باز نسبت به قاتل خودش است و فرمود« لَا تَقْتُلُنَّ بِی إِلَّا قَاتِلِی انْظُرُوا إِذَا أَنَا مِتُّ مِنْ ضَرْبَتِهِ هَذِهِ فَاضْرِبُوهُ ضَرْبَةً بِضَرْبَةٍ وَ لَا تُمَثِّلُوا بِالرَّجُلِ" آخرین جمله وصیت‌نامه امیرالمؤمنین این است که بخاطر کشته شدن من خونریزی بپا نکنید، جامعه را بهم نریزید، دو دستگی درست نکنید و جنگ بوجود نیاورید.

اگر بخاطر من، بنا است یک نفر کشته شود، یک نفر باید کشته شود و بالاتر اینکه می فرماید، او یک ضربت بیشتر نزده و شما هم بیش از یک ضربت حق ندارید به او بزنید.

ما به یک همچون مولایی، امامی و مقتدایی در تاریخ افتخار می‌کنیم که تمام زندگی‌اش از روز اول، تا لحظه پایانی اش، عرفان، انسانیت، حقوق انسان‌ها، مدارا با مردم، دستگیری از فقرا و ایتام ، شهامت در میدان نبرد و در برابر دشمن بود و بهترین بیان حکیمانه برای هدایت مردم بود. همین است که مردم ما بعد از قرن‌ها عاشق امیر المؤمنین علی(ع) ماندند و روز به روز عشق آنها اضافه می‌شود. در این شب‌ها هم درست است که مردم بخاطر شب قدر، احیاء دارند، اما در این شب‌ها، نام امیر المؤمنین(ع) و عشق به امیر المؤمنین(ع) هم جایگاه خودش را دارد و ما باید در پیشگاه خداوند شکرگزار باشیم.

 احساسم این است؛ علت اینکه در حادثه ویروس کرونا، جایگاه‌ ملت ایران با تمام ملت های جهان متفاوت است و شاهد این همه انفاق، دستگیری، بسته‌های معیشتی و کمک‌های مردمی، در همه جا، همه مساجد و همه حسینیه‌ها در سراسر کشور هستیم، ریشه‌ این همه فداکاری و ایثار پزشک و پرستار و انفاق و کمک مردم برمی‌گردد  به فرهنگ دینی و اسلامی و ایرانی مان و منشأ‌ این فرهنگ هم  قرآن مجید، زندگی پیامبر(ص)، مولی امیر المؤمنین علی(ع) و ائمه هدی(ع) است. از این صحنه ها کجا سراغ دارید. یک کشور دیگر بگویید؟ البته از نظر من کار بیمارستان و پزشک و پرستار و کادر درمانی ایران بسیار ممتاز است و هیچ‌جا اینگونه فداکاری ها یافت نمی‌شود.

ما در روزهای سخت تاریخی قرار داریم اما مردم با شهامت، متانت و آرامش زندگی می‌کنند و این آرامش مردم بسیار مهم است. اینکه مردم صف نمی‌ایستند تا کامیون دم فروشگاه برسد تا جنس‌ را خالی کند و داخل فروشگاه بریزند و در عرض چند ساعت محموله آن کامیون را ببرند و از ساعت ظهر به بعد قفسه تا فردا صبح خالی باشد و اینکه مردم همدیگر را یاری می‌کنند و به فکر و دستگیر هم هستند که ریشه این به فرهنگ ما و به پیروی ما از خاندان رسالت و از مولای ما امیر المؤمنین(ع) برمی‌گردد که او در تمام عمرش اینچنین بود.

می‌خواهم یکبار دیگر در این روزی که به نام مولای ما امیرالمؤمنین(ع) است از ملت بزرگ و عزیز ایران تشکر و سپاسگزاری کنم. دیشب برای ساعاتی مساجد ما باز شد و برای مراسم احیاء نگرانی‌هایی از قبل بود که اگر این مساجد باز شود تا چه حد مردم به دستورالعمل‌های بهداشتی عمل می‌کنند اما شما دیشب دیدید که یک مراسمی ویژه بود و دیشب ‌دل‌ها از هر شب نوزدهم دیگر سوخته‌تر بود.

مردم از هر شب نوزدهم دیگری متأثرتر بودند. از اینکه نمی‌توانستند در اماکن مقدس بروند و اجتماعات عظیم و بزرگ داشته باشند اما آنجاهایی که رفتند، همه اصول را مراعات کردند و تمدن اسلامی و ایرانی و سرمایه اجتماعی را نشان دادند.

کجای دنیا است که مردم اینچنین بدون قوه قهریه و تنها با سفارش، توصیه و تشریح متخصصین و وزارت بهداشت دقیق فاصله‌ها و دستورالعمل‌ها را عمل کنند؛ هم عبادت خدای را بجای آورند و هم اصولی را مراعات کنند که آن هم از جانب خداست و باید این اصول را برای بهداشت و سلامت مراعات کنیم.

 صدا و سیمای ما چقدر خوب این کمبود و مشکل را با دوربین‌ها، تصویر و پخش خودش در سراسر کشور جبران کرد و همه آن حال معنوی را به آنهایی که در بیرون کشور بیننده صدا و سیما هستند، به خوبی منتقل کردند یعنی حرم حضرت معصومه(س)، حرم مولای ما علی بن موسی الرضا(ع)، حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) شاهچراغ(ع) و اماکن مقدس بود که در آنجا دعا، ‌ذکر، مناجات و قرآن سر گرفتن با عدد معدود از افرادی که در آنجا بودند و مردم در آنجا نبودند اما همه دل مردم آنجا بود.

مردم در خانه‌ها بودند اما به حق فقط جسم مردم در خانه بود و جان مردم در کنار حرم مقدس مولی علی بن موسی الرضا(ع) و سایر اماکن مقدس بود و این بسیار مهم است و جای سپاسگزاری و تشکر دارد که هم معنویت، اخلاق مردم و هم مراعات اصول و به نظر من اینها در تاریخ ماندگار است.

 همان که مقام معظم رهبری روز یکشنبه بیان فرمودند که آنچه واقع می‌شود در این روزها باید ثبت و درست نقل شود. شبیه آن روایت فتح که چه جور جنگ بیان شد و توضیح داده شد، باید این روزهای زیبا، این زیبایی‌ها، این متانت‌ها، ایثارها، فداکاری‌ها و این غم همدیگر را خوردن و کنار هم بودن در تاریخ ما بماند و ماندگار باشد.

 

نکته دیگری که امروز لازم است تذکر بدهم و یاد کنم، یاد شهیدان عزیز نیروی دریایی ارتش در دریای عمان بود. برای ما بسیار جای تأثر و تأسف بود که جوانان غیور نیروی دریایی خودمان را در یک حادثه دلخراش از دست دادیم. شنیدن این خبر و تحمل آن سخت بود ، اما همه مردم در سراسر کشور و همه مسئولین، اظهار همدردی کردند و در اینجا به صراحت و با تواضع به خانواده این شهدا می‌گویم که همه هیأت دولت و همه دولت را سهیم و شریک در این مصیبت و غم خودشان بدانند ما هم کاملاً مصیبت‌زده هستیم. البته دلایل این موضوع بعدها بررسی و روشن می‌شود و وقتی همه زوایا روشن شد برای مردم هم باید توضیح داده شود که آن مقوله دوم است و مقوله اول این است که اینها برای دفاع به دریا رفتند. در دریا برای تفریح نرفتند بلکه برای امنیت رفتند.

رزمایش و عملیات برای تفریح و خوش‌گذرانی نداشتند بلکه عملیات و رزمایش داشتند برای توانمندتر شدن قدرت جمهوری اسلامی ایران. خالصانه در صحنه رفتند و مظلومانه به شهادت رسیدند. این خیلی مهم است که در ماه مبارک رمضان با زبان روزه در روی آب‌های مواج برای خدمت به مردم، امنیت مردم، فداکارانه حضور داشته باشند و شما می‌دانید که رزم در آب، جایگاه دیگری در روایات ما دارد. همه جا ایستادگی، ایثار، فداکاری و شهادت مقدس است، اما اجر رزم و شهادت در دریا طبق روایات، 10 برابر رزم در زمین است و خداوند جایگاه ویژه‌ای نصیب آنها کرد. آنها به لقاء حق شتافتند ما باید در کنار این خانواده‌های عزیز باشیم.

 این خانواده‌های عزیز بدانند که همه مردم در غم آنها سهیم و شریک هستند و ان‌شاء الله امیدواریم اینگونه حوادث در جمع تمرینات نظامی و رزمایش‌هایمان به حداقل کاهش پیدا کند و بتوانیم نظم دقیق‌تری را در اینگونه موارد مورد مراعات قرار دهیم.

مسأله دیگری که می‌خواهم به آن اشاره کنم، شرایط امروز کشور و تحولات بازار است.

می‌خواهم خدمت مردم عزیز بگویم در این ایام، که کم‌کم به 3 ماه می‌رسیم از روز آخر بهمن‌ماه که این ویروس و مشکلات آغاز شد، تا پایان اردیبهشت که نزدیک هستیم در مدت حدود 3 ماه، کار بزرگی انجام گرفت، همه فعال بودند. مردم، نیروهای مسلح، بخش اقتصاد، نهادهای عمومی غیردولتی، بسیج، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، مساجد، دانشجویان و طلبه‌ها،همه حضور داشتند وجای تردید نیست که همه فداکاری کردند.

رسانه‌ها فداکاری کردند، صدا و سیما انصافاً در این زمینه بار سنگینی را بر دوش گرفت، اما یک بار بسیار سنگینی هم بر دوش دولت بود به عنوان وظیفه در اینجا خدمت مردم عزیز عرض می‌کنم گویی خداوند ما را لایق این آزمایش سخت و سنگین قرار داده است.

هر کسی و هر دولتی و هر ملتی و هر جمعی مورد آزمایش‌های بسیار سنگین قرار نمی‌گیرد،« البلاء للولاء » بلیه‌ها و امتحان‌های بزرگ از آن اولیاء خداست.

فقط ابراهیم است که به او گفته می‌شود که آن آزمایش سخت تاریخی برای خلیل الرحمان پیش آمد. می‌خواهم بگویم ملت و دولت ایران در یک آزمایش سخت بی‌نظیر قرار گرفته است.

هر کسی، هر دولتی، هر ملتی و هر جمعی مورد آزمایش‌های بسیار سنگین قرار نمی‌گیرد و البلاء للولاء که آن بلیه‌ها و آن امتحان‌های بزرگ از آن اولیاء خداست. فقط ابراهیم است که به او گفته می‌شود و آن آزمایش سخت تاریخی برای خلیل الرحمان پیش آمد و می‌خواهم بگویم ملت و دولت ایران در یک آزمایش سخت بی‌نظیر قرار گرفته است.

درست است که در این ویروس و این بیماری دیگران و ملت‌های دیگر هم سهیم هستند اما هیچ ملتی نیست که دو سال مداوم زیر ضربات شدید تحریم و حصر باشد و این بیماری و این ویروس در آن شرایط وارد آن کشور شود که اگر وجود دارد، بگویند. یک نمونه در تاریخ بگویند.

دو سال تمام است در برابر بدترین حکومت قرار گرفتیم. یاد ندارم و آنهایی که تاریخ‌دان هستند، پیدا کنند. من یاد ندارم کاخ سفیدی به این صورت در آمریکا ظاهر شده باشد که تا این حد ضدبشر، با قساوت قلب، بی‌رحم و تا این حد ناتوان باشند.

واقعاً یک جمع ناآشنا. وقتی آدم به وزیر خارجه این رژیم نگاه می‌کند، مثل اینکه در عمرش الفبای سیاست ندیده و نخوانده است. من در آمریکا همچون حکومتی را سراغ ندارم که ممکن است بوده اما من به یاد ندارم. بدترین حکومت و شرورترین حکومت در آمریکا سر کار است.

کدام حکومت شروری را سراغ دارید که یک فرمانده عالی‌رتبه نظامی ما را در یک کشور خارجی ترور کند. آمریکا همیشه تروریست بوده ولی تا این حد بی‌سابقه است و آمریکا همیشه علیه ملت‌های مستقل و مظلوم کار کرده ولی تا این حد بی‌سابقه است  یعنی باز هم در زمان بیماری کرونا و این ویروس عالم‌گیر حتی برای ورود دارو مشکلات ایجاد کند.

خداوند ما را در یک امتحان اینطوری قرار داده است؛ دو سال تحریم شدید، این ویروس، این سختی‌ها، این مشکلات، یک حکومت جباری مثل آمریکا که بی‌نظیر در تاریخ آمریکا و دور و بر ما بعضی از حکومت‌ها که آنها هم در تاریخ بی‌نظیر هستند.

مرتجعین جنوب ما یکی از آنهایی است که واقعاً بی‌نظیر است و کمتر دیدیم. نه پدری آنچنان دیدیم و نه پسری آنچنان دیدیم که امروز می‌بینیم آنها هم فوق‌العاده عجیب و غریب هستند و اینها آزمایشی است که خداوند برای ما پیش آورده است.

همسایگان هم اینچنین که البته همسایگان خوب هم نصیب ما کرده است و جز آن یکی تا دو، بقیه همه خوب هستند و ما در کنارشان هستیم و در این شرایط با این سختی مواجه شدیم و بار سنگینی بر دوش دولت آمده است. خداوند را شاکریم که ما را لایق این امتحان دانسته است.

تمام وزرا، مسئولین، قوای سه‌گانه، همه ارکان کشور و همه ما از بالاترین مقام که مقام معظم رهبری است تا آن کارمند کوچک  در یک آزمایش عظیم و بزرگ الهی قرار گرفتیم و خداوند ما را لایق این امتحان قرار داده است.

می‌خواهم به ملت عزیز و بزرگ بگویم که مسئولین شما و خادمان شما در دولت با همه توان در این حدود سه ماه شبانه‌روز تلاش کردند؛ از وزارت بهداشت و درمان با تمام کادر پزشکی‌اش در سراسر کشور و وزارت کشور با همه توان‌اش در سراسر کشور که اینها در خط مقدم بودند تا وزارت صمت که بار سنگین پشتیبانی را در این مدت بر دوش داشت.

باید از همه آنهایی که تا دیروز و پریروز در این وزارتخانه کار می‌کردند، آنهایی که از پریروز تا امروز و آینده بار مسئولیت را بر دوش دارند و همه آنهایی که در دوره خودشان تلاش و کوشش کردند، تشکر کنم. این وزارتخانه، وزارتخانه‌ سخت، مشکل و بزرگی است که 4 وزارتخانه جمع شده و یک وزارتخانه شده است.

وزارتخانه صنعت، صنایع سنگین و معادن بوده و بازرگانی را با هم یکی کرده و به یک وزارتخانه بزرگ تبدیل کردند. اداره این وزارتخانه بسیار سخت و سنگین است همه آنهایی که در گذشته در این زمینه تلاش کردند از آنها تشکر می‌کنم و امروز که این بار مسئولیت بر دوش برادر عزیز آقای مدرس خیابانی قرار گرفته ، همه باید او را یاری و کمک کنیم تا بتواند این بار سنگین را ادامه دهد و شاهد شرایط بهتری باشیم.

وزارت صمت باید بهداشت و درمان ، بازار ، صادرات و واردات را پشتیبانی کند لذا کار عظیم و بزرگی را بر دوش دارد و این کار را ادامه می‌دهد.

وزارت ارشاد، وزارت خارجه و وزارت راه، همه در این مسأله سهیم و شریک بودند و تلاش و کار کردند. تمام وزرای اقتصادی حضور داشتند و فعال بودند. اداره کشور در این شرایط، کار سختی است.

سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و بانک‌ها به صحنه آمدند و تسهیلات برای کسب و کارهایی که دچار مشکل شده، شروع شده و ادامه پیدا می‌کند. اینجا تأکید می‌کنم کاری کنید در باقیمانده اردیبهشت و ماه خرداد هر چه سریع‌تر به همه پرداخت شود.

کاری کنید در سهام عدالت آنهایی که می‌خواهند سهم خود را بفروشند به سهل‌ترین صورت آنرا انجام دهند. خوشحال شدم که دیروز شورای عالی بورس تصویب کرد که بانک‌های کشور می‌توانند در این زمینه به کمک بیایند و هر کسی که می‌خواهد سهام خود را بفروشد، می‌تواند به بانک مورد علاقه خود مراجعه کند، در آنجا وکالت دهد و آن بانک در روزی که معلوم می‌شود، سهام اش را در بورس می‌فروشد و هر چقدر که فروخت پولش را به صاحب سهام برمی‌گرداند . این کار یک راه بسیار سهلی است که پیش‌بینی شده است.

هر کسی هم که می‌خواهد سهام اش را خودش مستقیم نگه دارد، می تواند اینکار را انجام دهد و اگر می‌خواهد از طریق شرکت‌هایی که استانی است از طریق آنها نگه دارد، از طریق آنها نگه دارد.

لذا کسی که می‌خواهد سهام اش را نگه دارد، نگه دارد و کسی که می‌خواهد بفروشد،‌ بفروشد. این هم کار بزرگی است که دیروز شورای عالی بورس در مورد آن تصمیم گرفته و ان‌شاء الله بخوبی اجرا  و عمل می‌شود و تسهیلات هم به مردم پرداخت می‌شود.

آخرین توصیه‌ام این است. روزها، روزهای سختی برای مردم است. یک عد‌ه‌ مردم عزیز ما دچار بیماری شدند، عده‌ای ناچار شدند برای اقوام و عزیزانشان به بیمارستان بروند، بعضی از اقوام بعضی از مردم ما ‌ به رحمت خدا رفتند و با مظلومیت این دنیا را ترک کردند که نه مجلس ختمی و نه مجلس عزایی بود و خیلی بر خانواده‌های ما سخت گذشت، ایام عید بود که به سختی بر مردم گذشت و ماه رمضان است که به سختی برای مردم می‌گذرد.

همه جای دنیا اینجور است ولی آن محبت، علاقه، رفاقت، رفت و آمد و آن حالتی که بین اقوام در ایران وجود دارد که اینجا مسایل عاطفی خیلی قوی‌تر و شدیدتر از بعضی از کشورهای دیگر است که در اروپا هم ممکن است باشد ولی اینجا شدیدتر است و به همان نسبت برای ما سخت‌تر و سنگین‌تر است.

همه باید تلاش کنیم یک فشار مضاعفی به مردم وارد نشود که این فشار مضاعف قیمت اجناس در بازار است و باید مراقبت کنیم و همه باید تلاش کنیم. مشکلات را می‌دانم اما عده‌ای هم هستند که سوء استفاده می‌کنند و اگر همه چیز به صورت طبیعی بود، می‌گفتیم به این صورت پیش آمده اما عده‌ای هستند که سوء استفاده می‌کنند و شما دیدید عده‌ای در ماسک و دستکش، در مواد غذایی مردم هم سوء استفاده کنند که چه برسد به ارز و سکه و مسایل دیگر.

خواهش می‌کنم همه توان‌مان را بکار بگیریم. همه نظارت‌هایی که باید باشد، همه دقت‌ها و جلساتی که باید تشکیل شود، کارهایی که باید اتحادیه‌ها انجام دهند، این بار سنگین بر دوش وزارت صمت که باید انجام دهد و تعزیزات و وزارت دادگستری ما باید کاری که انجام دهد و همه تلاش کنیم.

 ان‌شاء الله با سختی کمتری بتوانیم این روزها را بگذرانیم و مطمئن هستم ما از این روزهای سخت می‌گذریم، مطمئن هستم کارآفرینان، صادرکنندگان ما شرایط ما را می‌دانند و با غیرت ملی خودشان تا آخرین دلار را به کشور و به بانک مرکزی برمی‌گردانند و در این  شرایط ان‌شاء الله بتوانیم با اتحاد، وحدت، همدلی، پیروی از مولای ما امیر المؤمنین(ع) مسیر، جهش تولید و همچنین افتخار بلند را برای کشور ما بیافرینیم.

ان‌شاء الله

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 115302

- رئیس‌جمهوری

- جلسات

گالری مرتبط

فیلم مرتبط

اخبار برگزیده