رئیس جمهور در نشست هم اندیشی با فعالان مبارزه با کرونا در استان های آذربایجان شرقی و غربی:

فداکاری و ایثار ملت و بویژه کادر درمانی ایران از ابتدای شیوع بیماری کرونا باید در تاریخ ماندگار شود/ برخلاف برخی کشورها، در ایران هر فردی چه ایرانی و چه غیرایرانی به کرونا مبتلا شد، رایگان معالجه شدند و این از نکات شاخص در کشور بود / در ایران همه برای مبارزه با کرونا به صحنه آمدند و ما می توانیم ایران را با کشورهای مدعی شرقی و غربی مقایسه کنیم/ ملت بزرگ ایران  پیروز صحنه مبارزه با کرونا بود/ 78 میلیون نفر در مرحله اول طرح مبارزه با کرونا غربالگری شدند/در روند مبارزه با کرونا راه میانه، معتدل و متعادلی انتخاب کردیم؛ شدت عمل‌ها و بازگشایی ها پلکانی

رئیس جمهور ملت بزرگ ایران را پیروز صحنه مبارزه با کرونا دانست و تاکید کرد: در این مبارزه همه ملت ایران به صحنه آمدند و ما می توانیم موفقیت کشورمان در این عرصه را با کشورهای مدعی شرقی و غربی مقایسه کنیم.

شناسه خبر: 115264 -

دوشنبه 22 ارديبهشت 1399 - 20:31

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در نشست هم اندیشی با فعالان مبارزه با کرونا در استان های آذربایجان شرقی و غربی، اظهارداشت: ملت و بویژه کادر درمانی ایران از ابتدای شیوع بیماری کرونا با قدرت و با فداکاری به صحنه آمدند و افتخار آفریدندو همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز به  این نکته بسیار مهم در دوران دفاع مقدس اشاره داشتند، این افتخار آفرینی ها، ایثارها و فداکاری ها باید در تاریخ ثبت شود و ماندگار بماند.

رئیس جمهور به برخوردهای تبعیض آمیز با انسان ها در بسیاری از کشورهای مدعی در موضوع بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: بر خلاف آن رفتارهای تبعیض آمیز، در ایران در همه زمینه‌ها ما پیروز این صحنه بودیم و هیچ‌وقت نگاه نکردیم کسی که وارد بیمارستان دولتی می‌شود اهل کدام شهر، دارای چه زبانی، از کدام قومیت و طایفه، سنش چه مقدار و یا پولدار و فقیر است و همه حتی اتباع بیگانه را هم در سراسر کشور به صورت مجانی مداوا کردیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه از ابتدای شیوع بیماری کرونا همه اعم از تولیدکنندگان، مسجدها، بنگاه‌های خیریه، نیروهای مسلح، بسیج، سپاه و ارتش  به صحنه آمدند، افزود: از سال 93 با اجرای طرح تحول سلامت  یک کار ویژه‌ای را برای بخش درمانی و تخت های بیمارستانی و توسعه بهداشت و درمان آغاز کردیم و این حرکت نیز در روند مبارزه با کرونا بسیار تاثیر گذار بود.

رئیس جمهور اظهارداشت: مراکز مختلف بهداشتی سراسر کشور کار غربالگری را با وسعتی گسترده انجام دادند به گونه ای که در مرحله نخست طرح،  78 میلیون نفر و در مرحله دوم بیش از 30 میلیون نفر  غربالگری شدند و این روند تداوم می یابد.

دکتر روحانی به شیوه متفاوت ایران در مقابله با ویروس کرونا در مقایسه با شیوه های بسیار سختگیرانه برخی کشورها و سهل گیرانه در برخی دیگر  اشاره کرد و گفت: ما یک راه میانه، معتدل و متعادلی را انتخاب کردیم که کاملاً  مسیر درستی بوده، در شدت عمل‌هایمان پلکانی جلو رفتیم و بازگشایی‌های ما هم به صورت پلکانی انجام گرفت و هنوز هم بعضی مشاغل اجازه فعالیت ندارند.

رئیس جمهور افزود: می خواهیم وقتی وارد خرداد می‌شویم برخی از مشاغل را باز کنیم و البته حتی در خرداد هم فعالیت بعضی از مشاغل بخاطر سلامت مردم به تاخیر می افتد چرا که می خواهیم حساب‌شده عمل کنیم.

دکتر روحانی به تلاش گسترده شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشمندان و متخصصین ایرانی برای تامین نه تنها نیازمندیهای کشور در روند مبارزه با بیماری کرونا بلکه صادرات این محصولات اشاره کرد و گفت: به رغم تلاش و رقابت گسترده در عرصه جهانی، امیدوارم در زمینه درمان و واکسن نیز بتوانیم حرکت و پیشرفت خوبی داشته باشیم.

رئیس جمهور سپس به برنامه گسترده دولت برای کمک به اقشار آسیب دیده از شیوع بیماری کرونا پرداخت و اظهارداشت: دولت در حد توان و امکان خود کمک کرد که از جمله آنها می توان به پرداخت وام یک میلیونی به 23 میلیون خانواده،  وام یک میلیونی به 4 میلیون خانواده، وام 1.5 تا 2 میلیونی به کسب و کارها و پرداخت وام و بیمه بیکاری، اشاره کرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه مردم ما با آموختن درس ایثار و فداکاری از خاندان رسالت و پیامبر(ص)، مولا امیرالمؤمنین(ع) و امام مجتبی(ع)، یاد گرفته اند چگونه باید دست همدیگر را بگیرند، گفت: در این حادثه مردم دست همدیگر را گرفتند و یاری کردند و پرستارها، پزشکان، آزمایشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان، کارگاه‌ها و کارخانه‌های ما همه کار و تلاش کردند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اگر مردم کمک نمی کردند ما موفق نبودیم، افزود: ملتی موفق است که همه دست به دست هم بدهند و تلاش کنند و الحمدالله در این زمینه مردم خیلی کمک کردند؛ مردمی که فاصله هوشمند اجتماعی و دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی را در همه جا از جمله در مساجد و نماز جمعه و در مجالس شبهای قدر، مراعات کرده و مراعات می کنند.

دکتر روحانی با قدردانی از همه علما و حضور آنان در صحنه و جلوگیری از اختلاف نظرها، اظهارداشت: باید مخصوصا با نزدیک شدن به شبهای قدر، قدردان همه آنهایی باشیم که در طول این مدت، برای سلامت و معیشت مردم تلاش و فداکاری کردند

در این نشست نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی با قدردانی از مدیریت خوب دولت در مقابله با ویروس کرونا و کاستن از آثار و تبعات اقتصادی آن، گفت : در این ایام مردم، دولت، نیروهای مسلح و طلاب و بسیجیان در کنار هم با وحدت و همدلی صحنه های زیبای ایثار و فداکاری را خلق کردند و سرتاسر استان آذربایجان شرقی صحنه یاری و کمک رسانی به محرومین و اقشار ضعیف بود.

در ادامه، استاندار آذربایجان شرقی نیز در پاسخ به سوال رییس جمهور درخصوص آخرین وضعیت استان در رابطه با ویروس کرونا با ارایه گزارشی از اقدامات انجام شده برای مبارزه با این بیماری گفت: با برنامه ریزی های انجام شده و با همکاری و همراهی مردم و تعامل نزدیک و صمیمی بین دستگاه های مختلف در مبارزه با کرونا ، استان آذربایجان شرقی از وضعیت و شرایط خوبی برخوردار است و آمار فوتی های بطور قابل توجهی کاهش یافته و شمار بهبود یافتگان هم افزایش شتابانی دارد.

در این ارتباط تصویری همچنین فرمانده سپاه عاشورا ، رییس بیمارستان امام رضا تبریز و رییس دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان شرقی از اقدامات و طرح های که توسط کادر درمانی و بسیجیان در روند مبارزه با ویروس کرونا و همچنین رسیدگی به اقشار آسیب پذیر انجام دادند، گزارشی ارایه کردند.

در ادامه این نشست هم اندیشی، نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در سخنانی با قدردانی از پیگیری ها و مدیریت دولت و شخص دکتر روحانی در صحنه مبارزه با کرونا اظهارداشت: اینگونه اعمال دولت را تاسی به راه و روش اهل بیت عصمت و طهارت می دانم و امام علی(ع) فرمایشی به این مضمون دارند که آیا من قانع باشم به همین که به من بگویند امیرالمومنین و در مشکلات با مردم مشارکت نکنم لذا اقدامات بسیار خوب شما را در حقیقت یادآور عمل معصومین است.

آیت الله قریشی خاطرنشان کرد: مدیریت مسئولین در صحنه مبارزه با این بیماری افتخار انگیز و برای هر ایرانی مایه افتخار و مباهات است که مسولین آن تمام فکر و ذکرشان رفع مشکلات آحاد جامعه است .

در این ارتباط تصویری همچنین استاندار آذربایجان غربی و فرمانده قرارگاه منطقه ای شمالغرب ارتش و نیز فرمانده سپاه شهدای استان گزارشی از اقداماتی که تاکنون برای مبارزه با بیماری کرونا و رسیدگی به اقشار ضعیف استان انجام داده اند، ارایه کردند.

رییس جمهور همچنین در ارتباط ویدئو کنفرانسی با شرکت پاکدیس در استان آذربایجان غربی با توضیحات مدیر عامل این شرکت و نیز در گفت و گوی کوتاه با یکی از کارگران این مجموعه در جریان فعالیت های شبانه روزی این مجموعه در تولید الکل و توزیع آن در بیمارستانها و کارخانجات تولید کننده مواد ضد عفونی کننده، قرار گرفت.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحال شدم که خداوند این توفیق را به من داد که در روزی که به ایام مبارک قدر و شب‌های قدر نزدیک می‌شویم در خدمت مسئولین محترم 2 استانی باشیم که استان‌های مرزی هستند و همیشه نقش ویژه‌ای داشتند. آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و همه استان‌های شمال غرب کشور، بار مسئولیت سنگینی را در مقاطع مختلف برعهده داشتند.

می‌خواهم توجه عزیزان را به این نکته جلب کنم که فراز و نشیب ها و حوادث بسیار زیادی در طول 42 سال گذشته و از پیروزی انقلاب تاکنون، همچون دوران جنگ تحمیلی و تحریم داشتیم و امروز با شدیدترین تحریم مواجه هستیم اما کمتر با یک حادثه‌ای مواجه بودیم که همزمان با سطح جهان قابل مقایسه باشد.

در مسأله ویروس کرونا، تقریباً همه کشورهای دنیا با این مشکل مواجه شدند. بعضی‌ها بیشتر و بعضی‌ها کمتر و کاری که در این مبارزه مردم ایران، متخصصین، مسئولین کشور و نیروهای مسلح انجام دادند، در سطح جهانی قابل مقایسه‌ است.

 دیروز مقام معظم رهبری به نکته‌ای توجه کردند که نکته خیلی مهمی بود. ایشان فرمودند که دوران دفاع مقدس که تمام شد افرادی بودند؛ آنهایی که روایت فتح را ساختند و از شهید آوینی یاد کردند که آنچه در دوران دفاع مقدس بود از شهامت‌ها، ایثارها، فداکاری‌ها و هماهنگی‌ها، آن را نقل کردند و در بسیاری از جاها به تصویر کشیدند و این خیلی مهم بود که آن افتخار بزرگی که در کشور بوده، ماندگار شود.

در این ایام هم باید افتخاری که نصیب کشور و ملت مان شده، در تاریخ ماندگار شود. ملت ایران با همه قدرت و ایثار و فداکاری از روز اول و از روز پایانی بهمن ماه که با این ویروس مواجه شدیم تا امروز و حدود 3 ماهی که با این معضل و مشکل مواجه بودیم، به صحنه آمده و فداکاری بزرگ و عجیبی از خودشان نشان دادند.

در کشورهای دیگر هم با این مشکل مواجه شدند. آنها هم کادر درمان و مردم‌شان تلاش کردند و امروز  می‌توانیم ملت ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم و نقاط قوت و ضعف را به خوبی مشاهده کنیم.

قرآن مجید به ما می‌گوید: «الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الْحَیاةَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا» که هدف اصلی‌ اساس زندگی، خلقت، حیات و مرگ این بوده که معلوم شود چه کسی بهتر عمل می‌کند. یعنی خداوند دار دنیا را برای ما یک دار رقابت و دنیای مقایسه قرار داده است.

مثل یک کلاس درسی که همه در کنار هم هستیم، درس می‌خوانیم، امتحان می‌دهیم، با هم رقابت می‌کنیم و معلوم می‌شود چه کسی بهترین شاگرد کلاس بوده و چه کسی پایین‌ترین سطح درسی را داشته است.

دنیا هم اینچنین است، دنیا صحنه رقابت است. صحنه این است که أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلا چه کسی بهتر عمل می‌کند، چه کسی زیباتر و دقیق‌تر عمل می کند، چه کسی راه بهتر را انتخاب می‌کند و من فکر می‌کنم این ایام، ایامی بود که کاملاً ملت بزرگ ایران در سطح جهانی نمود پیدا کرد.

با بسیاری از رهبران کشورهای دنیا این ایام صحبت کردم و همچنین می‌دانید در مراجع بین‌المللی از کیفیت مقابله ایران با این ویروس به خوبی تجلیل شده است. کار بزرگی انجام دادند، حالا کشورهای دیگر هم کارهای زیادی کردند، اما از روز اول، تمام پزشک‌ها، پرستارها و کادر درمانی با شجاعت به صحنه آمدند، ممکن بود همه امکانات به اندازه کافی از روز اول در بیمارستان‌ها در اختیار همه عزیزان و کادر درمانی نبوده باشد، یا پیش‌بینی برای همچون اپیدمی‌ای نشده بود، نه در ایران، بلکه در سطح دنیا همچون حالتی داشتیم.

بیماری‌هایی بسیاری داشتیم که مسری بوده است و داریم. هر ساله سرماخوردگی و آنفلوآنزا به یک صورتی مسری هستند، اما این ویروس ناشناخته و بسیار خطرناک هجوم آورد؛ آن هم یک هجوم سریع که توانست 200 کشور را تحت نفوذ خودش در بیاورد. مسأله بسیار مهمی بود، اما در این شرایط می‌بینیم که کادر درمانی ما خیلی خوب و با فداکاری عمل کردند.

این خبرهایی که در دنیا است، چقدر دقیق است. در کشورهایی به افراد مسن خیلی توجه نکردند، گفتند ما تخت به اندازه کافی نداریم که افراد مسن را روی تخت بیمارستان بخوابانیم. آنها هر چه می‌خواهند بشوند به ما ربطی ندارد ما جوان‌ها را باید بیشتر روی تخت بیمارستانی بیاوریم. یا بعضی از کشورها بودند که در جاهایی که افراد مسن نگهداری می‌شوند، خیلی به آنجاها توجه نکردند و افراد زیادی داشتیم که در آنجاها، فوت کردند و از دست رفتند.

کشورهایی بودند که متفاوت با مردم رفتار کردند، یعنی با سفیدپوست یک جور و، با سیاه پوست یک جور رفتار کردند. با آنهایی که اهل آن کشور بودند و با آنهایی که از کشورهای دیگر آمده بودند، آنجا ساکن شده بودند، متفاوت از هم رفتار کردند. در ایران در همه زمینه‌ها ما پیروزمند این صحنه بودیم.

هیچ‌وقت نگاه نکردیم کسی که وارد بیمارستان می‌شود، اهل کدام شهر، دارای چه زبانی، از کدام قومیت، از کدام طایفه، سنش چه مقدار، پولدار یا فقیر است، همه را در سراسر کشور به صورت مجانی و بدون اینکه پولی خرج کنند، رسیدگی کردیم. این کار، کار عظیم و بزرگی بود. از هیچ‌کس پول نگرفتیم، در تست‌هایی که در بیمارستان‌های کشور انجام گرفت، این تستی که برای تشخیص انجام دادیم، پول زیادی برای اینها خرج کردیم، یا اخیراً از تست آنتی‌بادی هم استفاده می‌کنیم، ولی به هیچ‌عنوان از کسی در بیمارستان‌های دولتی پول نگرفتیم. ممکن است آزمایشگاه‌های خصوصی که فعال بودند، آنها خصوصی هستند، ولی دولت در این زمینه آمد مجانی انجام داد و برایش فرق نمی‌کرد. گفت هر کس در ایران است و بیمار شده چه ایرانی، چه غیرایرانی، اتباع کشورهای دیگر را هم مجانی در کشورمان معالجه کردیم.

این نقطه بسیار شاخص و روشنی بود که در کشورمان مشاهده کردیم.

یا در روزهای اولیه، در ایران هم وسایل ضدعفونی، وسایل بهداشتی، ماسک و دستکش روزهایی بود که کم داشتیم، اما به آن صورتی که در بعضی از کشورها دیدیم، هجوم آوردند، در فروشگاه‌ها هجمه کردند، از دست هم قاپیدند، یا در کشورهایی که در هوا قاپیدند، هواپیمایی که داشت ماسک را برای کشور دیگر می‌برد، پول بیشتر دادند آن هواپیما را به کشور خودشان هدایت کردند. یک همچون وضعی را در ایران مشاهده نکردیم.

از روز اول همه آنهایی که بنا بود، در این زمینه خدمت کنند، وارد عمل شدند. یک نمونه‌اش یک کارخانه را الان با آنها صحبت کردیم، از روز اول به صحنه آمدند، آنچه ذخیره داشتند عرضه کرده و بعد هم تولید کردند. روز تعطیل نداشتند، بعضی از مراکز بودند شبانه‌روز کار کردند.

مسجدها، بنگاه‌های خیریه، بسیج، سپاه و ارتش کار کردند و برای ضدعفونی و ساخت وسایل و تجهیزات همه به صحنه آمدند. این کاملاً قابل مقایسه است. می‌توانیم کشورمان را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم چه آنهایی که ادعای تمدن غربی، شرقی دارند و آنهایی که خودشان را صنعتی می‌دانند و صنعتی هم هستند و آنهایی که وضع اقتصادی‌شان بسیار خوب است و ما بعنوان کشوری در شرایط تحریم شدید بودیم در چنین شرایطی ایستادگی کردیم و بیمارمان را بطور رایگان معالجه کردیم.

شاید این هم نظر حق و خداوند بود که از سال 93 با طرح تحول سلامت یک کار ویژه‌ای را برای تخت درمانی و بیمارستانی و توسعه بهداشت و درمان شروع کردیم. این همه گستردگی که در مراکز مختلف بهداشتی در سراسر کشور ایجاد شده، غربالگری را با این وسعت انجام دادیم. ببینید کدام کشور توانسته این کار را انجام دهد.

در مرحله اول، 78 میلیون نفر را در کشور غربالگری کردیم و در غربالگری دوم بیش از 30 میلیون نفر غربالگری شدند و این روند ادامه دارد. این کار، کاری است که أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا می‌توانیم ملت‌مان را با سایر ملت‌ها مقایسه کنیم.

به نظر من ملت بزرگ ایران، ملت پیروز این صحنه بود. نیروهای مسلح، بنگاه‌ها، خیریه‌ها و مراکز عمومی غیردولتی، همه به صحنه آمدند و تلاش کردند. این کار، کار بسیار مهم و ارزشمندی بود که انجام گرفت. کار دیگری که انجام گرفت شیوه برخوردمان با این ویروس بود که تقریباً  با دیگران متفاوت بوده و هست.

بهداشت جهانی با شیوه‌ای که کشورهای دیگر در این مسیر بکار گرفتند، به خوبی کشورها را مقایسه کند. ما نه راهی را انتخاب کردیم که بگوییم این بیماری را باید آزاد بگذاریم و این واگیر باید باشد. در همین ستاد ملی کرونا در هفته گذشته، توضیح داده شد که کشورهایی در اروپا هستند که آنجا می‌گویند باید همه این ویروس را به صورت اپیدمی عمومی یا رمه‌ای به اصطلاح خودشان، بگیرند تا عده‌ای فوت کنند، عده‌ای مقاوم بشوند تا بیماری تمام شود.

کشورهایی هم بودند که سخت‌ترین عملیات را شروع کردند ارتش را به صحنه آوردند خیابان‌ها و مغازه‌ها و حتی خانه‌ها را بستند و اجازه ندادند کسی از خانه خارج شود و یک مقدار مواد غذایی را برای 24 ساعت به داخل خانه پرتاب می‌کردند. ما نه این راه را و نه آن راه را انتخاب کردیم. یک راه میانه، معتدل و متعادلی را انتخاب کردیم و کاملاً مسیر، مسیر درستی بوده است. در شدت عمل‌هایمان، پلکانی به جلو رفتیم، بازگشایی‌ها را هم به صورت پلکانی ایجاد کردیم. هنوز هم بعضی از مشاغل گشایش پیدا نکرده است و می خواهیم بعد از اردیبهشت و وقتی وارد خرداد می‌شویم برخی از مشاغل را باز کنیم. حتی در خرداد هم شاید بازگشایی بعضی از مشاغل بخاطر سلامت مردم عقب بیفتد چرا که می خواهیم حساب‌شده عمل کنیم. البته  نمی‌خواهم الان اینها را قضاوت کنم اما بهداشت و درمان و دولت و نیروهای مسلح و مدیران کشور و مردم و بنگاه‌های تولیدی و شرکت‌های دانش‌بنیان کار خود را بخوبی انجام دادند.

الان در کیت تشخیص روی پای خود ایستادیم. کیت تشخیص پی‌سی‌آر و کیت تشخیصی پادتن را خودمان می‌سازیم . حتی دیروز نامه وزارت بهداشت و درمان را دیدم که در برخی از کیت‌ها به تولیدکنندگان اجازه دادیم محصول‌شان را به خارج صادر کنند.

در ضدعفونی هم اعلام کرده بودیم که در جاهایی که نیاز نیست، حق صادرات دارند. در کیت‌‌های تشخیص هم همین طور است و در ماسک و بقیه نیازمندی‌ها هم در آینده این چنین خواهد بود. ان‌شاء الله امیدوارم در زمینه درمان و واکسن هم بتوانیم حرکت و پیشرفت خوبی داشته باشیم. البته اینجا هم صحنه رقابت است همه کشورها دنبال این هستند که زودتر بتوانند واکسن ویروس را کشف کنند و در بازار بفروشند.

در مجموع می‌خواهم بگویم تا امروز کار بزرگی انجام گرفته است. این کمک‌های مردمی که تا الان بیان شد، در کمتر کشوری سراغ داریم که این همه بسته‌های کمکی برای مردم آماده شود. البته دولت در حد توان و امکان خودش کمک کرد. چه وامی که در اختیار مردم گذاشت، 23 میلیون خانواده وام یک میلیونی دریافت کردند و چه 4 میلیون خانواده که وام 1.5 تا 2 میلیونی دریافت کردند و کمکی که به کسب و کارها کردیم. همان رقم 75 هزار میلیارد تومانی که با تسهیلات ارزان قیمت در اختیار گذاشتیم. چه وام بیمه بیکاری یا اصلاً پول بیمه بیکاری که به کارگرانی که دچار مشکل شدند، پرداخت شد. در حد توان دولت با همه قدرت به پیش آمد.

اخیراً هم مقام معظم رهبری آن نامه‌ای را که خدمت‌شان فرستادم و موافقت کردند برای فروش سهام عدالت، این هم به زودی مسیرش هموار می‌شود و آن عده از مردم که علاقمند هستند می‌توانند سهام‌شان را بفروشند یا نگه دارند و این برای خانواده‌هایی که الان در عسرت و سختی هستند، کمک خوبی خواهد شد.

نمی‌دانیم پایان این ویروس چه روزی است، این هم الان جزو غیب است، برای همه بشر پنهان است که از این بیماری چه روزی و چه ماهی و چه هفته‌ای خلاص می‌شویم. جزو تعبیراتی است که قرآن مجید می‌گوید آدم نمی‌داند "وَمَا تَدْرِی نَفْسٌ بِأَیِّ أَرْضٍ تَمُوتُ". آدم نمی‌داند پایان زندگی‌اش کجاست و کجا از دنیا می‌رود، فردا چه وضعی برایش بوجود می‌آید. اصلاً نمی‌دانیم فردا چه وضعی برای ما بوجود می‌آید.

این ویروس هم از آنهایی است که برای ما پنهان است. هم خودش و هم عمرش برای ما پنهان است. پیش‌بینی‌ها مختلف است، نمی‌دانیم تا چند هفته، چند ماه دیگر، به هر حال دارویش یا واکسن‌اش در اختیار قرار بگیرد. البته فراز و نشیب دارد، این روزها، روزهای شدت و حدت دارند. این ویروس هم از همان‌ها خواهد بود، نامشخص است. در پایان کار می‌شود یک قضاوت خوبی انجام داد.

می‌توانم بگویم ملت ایران، یک ملت پیروزی در این صحنه بوده و برای همه ملت‌ها قابل مقایسه خواهد بود. کار بزرگی که انجام داد.

چرا ملت ما اینچنین به صحنه آمده و اینچنین فداکاری می‌کند. ما درس ایثار و فداکاری را از خاندان رسالت و پیامبر(ص) و از مولای‌مان امیرالمؤمنین(ع) و امام مجتبی(ع) که این ایام به نام آن عزیزان و به نام آن بزرگان است، فرا گرفته‌ایم. نکته‌ای که اشاره کردند از بیان امیرالمؤمنین(ع) که امیر المؤمنین امامی بود که گفت من نمی‌توانم در برابر مشکل دیگران چشم بپوشم و ساکت بمانم و دست روی دست بگذارم و بگویم من امام و امیر المؤمنین هستم، اما در گرفتاری مردم شریک و سهیم نباشم.

مردم ایران از همان مکتب مولای‌شان امیر المؤمنین(ع) یاد گرفتند و آموختند که چه جور باید دست همدیگر را بگیریم. در این حادثه مردم دست همدیگر را گرفتند و همدیگر را یاری کردند. پرستارها، پزشک‌ها، آزمایشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان، کارگاه‌ها، کارخانه‌ها همه کار کردند.

یک وقتی در یک سخنرانی گفتم بعضی چیزها از نظر مخفی می‌ماند مثلاً آن کادر هواپیمایی که در روزهای سخت پرواز کردند، رفتند و وسایل و آنچه مورد نیاز بود، برداشتند آوردند. راننده‌های کامیونی که شبانه‌روز کار می‌کنند و کالا و وسایل لازم را از بندرگاهها می‌رسانند. بعضی چیزها یادمان می‌رود و کمتر به آن توجه می‌کنیم. آنهایی که برای اینکه برق، بنزین، گاز، مواد غذایی، نان و آرد در اختیار مردم باشد، شبانه‌‌روز کار می‌کنند.

کشاورزانی که در مزارع کار می‌کنند تا کشور را خودکفا کنند، کارگرانی که در کارخانه‌ها کار می‌کنند، واقعاً یک ملت است که می‌جوشد و تلاش می‌کند. آنهایی که در نیروگاه‌ها تلاش می‌کنند اگر یک لحظه کارشان رها کنند و در کشور برق نداشته باشیم چه وضعی برای بیمارستان‌ها و مردم پیش می‌آید؟ ملتی موفق است که همه دست به دست هم بدهند و همه تلاش کنند.

 الحمدالله مردم با رعایت فاصله اجتماعی و فاصله هوشمند خیلی کمک و همراهی کردند. گزارشی که وزارت بهداشت و درمان داد که مردم در این ایام 83 درصد به طور متوسط به دستورالعمل‌ها عمل کردند خیلی دلگرم کننده است. اگر مردم عمل نمی‌کردند ما موفق نبودیم حتی اگر همه بیمارستان‌ها و همه پزشک‌ها و پرستاران بودند، ولی مردم همکاری نمی‌کردند، به جایی نمی‌رسیدیم. امروز برای اینکه بتوانیم از این ویروس فاصله بگیریم و کشور را از لحاظ سلامت امن کنیم، باید دستورالعمل‌های پزشکی و پروتکل‌ها ‌ را رعایت کنیم.

اینکه امروز آنجاهایی که مردم  مسجد می‌روند و نماز جمعه برقرار می‌شود، مردم فاصله را رعایت می‌کنند، ماسک می‌زنند، در شب قدر مجالسی که برپا می‌شود، مردم فاصله‌های اجتماعی را رعایت می‌کنند. اگر مردم مراعات نمی‌کردند، اگر علما همه به صحنه نمی‌آمدند و اگر کمک نمی‌کردند، امروز در این وضعیت نبودیم. روزهای اول دیدید که نزدیک بود، اختلاف‌نظرهایی ایجاد شود اما علما، اندیشمندان، ائمه جمعه، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها همه به صحنه آمدند.

باید قدردان همه آنهایی باشیم که در طول این مدت برای کشور تلاش و فداکاری کردند و مخصوصاً این شب‌ها که به شب‌های قدر نزدیک می‌شویم. در شب قدر بزرگترین درس این است که خداوند به انسان‌ها می‌گوید که همه زمان‌ها و همه مکان‌ها یکسان نیست. قدر زمان و مکان را باید بدانیم، همه زمین خداست. ولله المشرق و المغرب. اما کعبه یک جای خاص دارد. همه جا عبادت خدا ارزشمند است، اما مسجد یک جایگاه خاصی دارد، یک اجر خاص دارد. همه زمان‌ها برای خداست، اما جمعه، سحر، شب قدر یک جایگاه خاص دارد.

و خداوند می‌خواهد به بشر بگوید که از زمان‌ها و مکان‌ها بهترین استفاده‌ها را بکنید و مخصوصاً ساعات و شب‌هایی که شب‌های قدر است، یعنی سرنوشت انسان با او تعیین می‌شود. ممکن است یک جوانی در یک لحظه‌ای با یک تصمیمی آن لحظه را برای خودش لحظه قدر قرار بدهد و ان‌شاء الله امیدواریم در این شب‌های قدر بهترین بهره را از خداوند بزرگ برگیریم. رحمت خداوند بزرگ ملت ایران که ملت پیروز و موفقی در صحنه‌ها بوده در بر بگیرد و در این صحنه هم خداوند توفیق پیروزی و فتح را به ملت ایران عنایت کند. از همه مردم، از همه استان‌ها، بویژه 2 استانی که الان مخاطب این نشست هستند، تشکر و سپاسگزاری می‌کنم. از همه علما و اندیشمندان، از همه مدیران از همه مدیران نیروهای مسلح و کارگران و بویژه از کادر پزشکی و درمانی که بار بسیار سخت و سنگینی را بر دوش داشتند، سپاسگذاری می‌کنم.

خداوند به همه ان‌شاء الله توفیق دهد و پایان خوبی را برای ملت و امت ایران مقرر کند. ان‌شاء الله.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شناسه خبر: 115264

- رئیس‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده