رئیس جمهور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی:

فاطمه زهرا(س) برای همیشه تاریخ برترین الگوی زنان جهان است/خدمات امام (ره) به اسلام و ایران در قرن های اخیر کم نظیر است/حضور فعال زنان در عرصه های اجتماعی از افتخارات انقلاب اسلامی است/ بانوان حق بزرگی بر انقلاب و دفاع مقدس دارند/ توجه ویژه دولت تدبیر و امید به حضور زنان در عرصه های مدیریتی و اشتغال

رئیس جمهور با تبریک میلاد پربرکت حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت امام خمینی (ره) و همچنین روز زن و مادر، تاکید کرد: حضرت صدیقه طاهره(س) برای همیشه تاریخ برترین الگوی زنان جهان است.

شناسه خبر: 103363 -

سه شنبه 15 اسفند 1396 - 21:27

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه سه شنبه و در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: عشق و پیروی ملت ما از اهل بیت (ع) بزرگترین سرمایه ما در انقلاب و امروز در حفظ دستاوردهای انقلاب است.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به همزمانی سالروز ولادت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با این رویداد، گفت: حضرت امام خمینی (ره) شخصیتی ممتاز بود که خدمات ایشان به اسلام و همچنین استقلال و عزت ملت ایران؛ اگر نگوییم در قرون اخیر بی نظیر بوده، قطعا کم نظیر است.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبریک روز زن و مادر، افزود: در اسلام و آموزه های خاندان رسالت جایگاه والایی برای بانوان تبیین شده است و در 4 دهه پس از انقلاب نیز بر همین مبنا همواره به حقوق و حضور زنان توجه ویژه ای شده است.

رئیس جمهور حضور موثر زنان در تمام عرصه های سیاسی و اجتماعی، آموزشی و تحقیقاتی را از برگ های زرین انقلاب اسلامی و باطل کننده اتهاماتی دانست که برخی مدعیان حقوق بشر نسبت به جمهوری اسلامی مطرح می کنند.

دکتر روحانی نقش مادران را در تربیت جامعه و ارتقای فرهنگی غیرقابل جایگزین برشمرد و افزود: بانوان و مادران حق بزرگی بر حفظ استقلال کشور، انقلاب و دفاع مقدس دارند.

رئیس جمهور همچنین حضور 3 زن در ترکیب کابینه، 7 معاون وزیر و دهها مشاور و مدیر کل در دستگاه های اجرایی را نمادی از توجه ویژه دولت تدبیر و امید به حقوق و توانمندی های بانوان دانست و افزود: در 4 سال گذشته مجموعا بیش از 2 میلیون شغل خالص در کشور ایجاد شده که بخش قابل ملاحظه از این فرصت های شغلی به زنان اختصاص یافته است.

در ادامه این جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، بحث درباره سند تعاملات علمی بین المللی ایران با سایر کشورها به اتمام رسید.

بر این اساس و با تاکید بر اینکه ارتباطات و تعاملات بین المللی علمی جمهوری اسلامی ایران باید روز به روز افزایش و گسترش یابد، مصوب شد که اساتید و دانشمندان کشور بتوانند ارتباطات خود را در یک محیط مناسب ، در زمینه های مختلف علوم و فناوری های پیشرفته با کشورها و دانشگاههای معتبر دنیا گسترش دهند و در این زمینه دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی کشور بیش از گذشته فعال شوند.

به منظور انجام هماهنگی ها و همفکری در صحنه بین المللی و در عین حال پیشگیری از آفات یا آسیب هایی که ممکن است در این زمینه ها شکل بگیرد، سه نکته مورد توجه قرار گرفت. اول اینکه معاونت علمی ریاست جمهوری، هماهنگی و تسهیل گری لازم را برای اینکه این ارتباطات خیلی روان برقرار شود، با هماهنگی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و و سایر نهادهای علمی انجام خواهد داد.

همچنین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بر اجرای این سند نظارت داشته و گزارش نوبه ای آن را به شورا ارائه خواهد کرد. ستاد نقشه جامع علمی کشور نیز در جلساتی ضوابط و قواعد مرتبط ذیل این سند را با حضور دستگاههای مختلف عرصه دیپلماسی، از جمله وزارت امور خارجه و دستگاههای مرتبط امنیتی و مشخصا وزیر اطلاعات تهیه خواهد کرد.

موضوع دیگر این جلسه ،اعمال برخی تغییرات در مقررات مدارس سمپاد بود که به دغدغه ذهنی برخی خانواده هایی تبدیل شده که می خواهند فرزندانشان را در این مدارس ثبت نام کنند. بر این اساس مقرر شد هر گونه تغییری در این زمینه پس از کارشناسی های لازم در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث و تصویب قرار گیرد و هر تغییری پیش از تصمیم شورا در این مورد متوقف شود.

همچنین در در این جلسه دکتر همتی به عنوان رییس جدید دانشگاه علوم پزشکی ایلام و دکتر محمد رضا مغاره به عنوان رییس جدید دانشگاه هنر شیراز انتخاب و معرفی شدند.

شناسه خبر: 103363

- رئیس‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده