نشست مجمع عمومی بانک مرکزی با حضور رئیس جمهور برگزار شد

پنجاه و هفتمین مجمع عمومی بانک مرکزی روز یکشنبه با حضور رئیس جمهور برگزار شد و در آن پس از ارایه گزارشی از سیاست‌های اعتباری و پولی بانک مرکزی در سال 1395، ترازنامه این سال به تصویب رسید.

شناسه خبر: 103308 -

يکشنبه 13 اسفند 1396 - 11:52

در این جلسه، رئیس کل بانک مرکزی، گزارشی از اهم سیاست‌ها و فعالیت‌های بانک مرکزی در سال 1395 و آخرین تحولات اقتصادی در سال 96 ارایه کرد و با بیان اینکه سال 1395 سالی برجسته و ممتاز در دهه 90 محسوب می‌شود، اظهار داشت: تک رقمی شدن نرخ تورم پس از 26 سال، رشد اقتصادی دو رقمی و تراز تجاری مثبت از جمله دستاوردهای اقتصادی بانک مرکزی در سال 95 بود.

دکتر سیف، انتظام‌بخشی به بازار پول، ساماندهی فعالیت مؤسسات اعتباری غیرمجاز، کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز و افزایش سقف تسهیلات مسکن، تحقق رشد اقتصادی دو رقمی، استمرار ثبات در بازار ارز و کمک به تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط (از ابتدای اجرای این طرح در پایان سال 95، 17 هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار بیش از 24 هزار بنگاه قرار گرفت.) و اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به بیش از یک میلیون‌نفر از جمله مهم‌ترین دستاوردهای بانک مرکزی در سال 1395 قلمداد می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به تحولات اقتصادی سال 96 استمرار کنترل نرخ تورم در سطوح تک‌رقمی، ساماندهی کامل مؤسسات اعتباری غیرمجاز، تقویت تأمین مالی تولید و کمک به ایجاد اشتغال پایدار، حمایت از تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط (تا پایان بهمن ماه سال جاری به بیش از 19 هزار بنگاه کوچک و متوسط تسهیلات اعطا شده است) گسترش روابط کارگزاری با بانک‌های کشورهای اروپایی و آسیایی، تبادل مثبت رشد ارزش افزوده در تمامی بخش‌های اقتصادی و رونق بخش مسکن و ساختمان را از جمله مهم‌ترین تحولات اقتصادی در سال 1396 برشمرد.

در نشست مجمع عمومی بانک مرکزی، گزارش هیأت نظار در خصوص ترازنامه و صورت‌های مالی بانک مرکزی در سال 1395، ارایه و تصویب شد.

رئیس جمهور در این نشست راهبردها و جهت‌گیری‌های ضروری را برای بهبود و ارتقاء فعالیت‌های پولی و مالی در راستای منافع عمومی ارایه کرد.

شناسه خبر: 103308

- رئیس‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده