دکتر واعظی در جمع خبرنگاران:

حافظان امنیت مردم، در برخورد با اغتشاشات اخیر بسیار خویشتنداری کردند/ دستور رییس جمهور برای پیگیری وضعیت خانواده شهدا و زخمی های اغتشاشات اخیر/ همه تلاش خود را برای تامین امنیت و آرامش خاطر مردم در سفرهای نوروزی به کار می گیریم

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار داشت: مجموعه نیروهای حافظ امنیت مردم و کشور در اغتشاشات اخیر در خیابان پاسداران تهران عملکرد بسیار خوبی داشتند و با وجود تقدیم 5 شهید و شماری زخمی، بسیار با خویشتنداری و مدارا عمل کردند.

شناسه خبر: 103129 -

چهارشنبه 2 اسفند 1396 - 14:46

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در پایان جلسه هیات دولت درباره مباحث مطرح در این جلسه گفت: امروز به دلیل عملکرد بسیار خوب وزیر و مجموعه وزارت کشور، وزارت اطلاعات و نیروهای انتظامی و بسیج در اغتشاشات اتفاق افتاده در خیابان پاسداران تهران، از این عزیزان تقدیر شد.

وی افزود: هم رییس جمهور و هم اعضای دولت از همه نیروهای انتظامی و نیروهای بسیج و به ویژه فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ تشکر و قدردانی داشتند. از سوی دیگر رییس جمهور با خانواده این 5 شهید ابراز همدردی کرده و دستور رسیدگی به زخمی ها را هم دادند.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار داشت: در این جلسه همچنین بحث هواپیمایی که اخیر سقوط کرده نیز مجددا مطرح شد و گزارشی ارائه شد. آقای رییس جمهور دستور دادند به خانواده هایی که عزیزانشان از دست رفته حتما سرکشی و رسیدگی شود و تلاش بیشتری شود تا در آینده تا آنجا که به حیطه انسانی مربوط می شود و تا آنجا که امکان پیش بینی و پیشگیری است، مراقبت شود تا این قبیل رخدادها برای هموطنان عزیزمان تکرار نشود.

دکتر واعظی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای تنظیم بازار در آستانه سال جدید گفت: ابتدا پیشنهاد می کنم این سوال را از آقای شریعتمداری بپرسید چرا که ایشان کمیته ذیربط با این مساله را مرتب تشکیل می دهند. بنای دولت بر این است که کالاهای مورد نیاز مردم به اندازه کافی تامین شود. کالاهایی که از داخل قرار است تهیه شود، خریداری شود و آنچه باید از خارج تامین شود هم وارد شود تا مردم در ایام عید مشکلی نداشته باشند و با افزایش قیمت هم مواجه نشویم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه با توجه به بالا گرفتن اعتراضات به وزیر راه و شهرسازی و پیگیری طرح استیضاح وی در مجلس، آیا احتمال دارد که ایشان استعفا دهد، اظهار داشت: بحث بررسی چرایی سقوط هواپیما یک روال فنی دارد که در حال حاضر با جدیت در حال پیگیری است و به دنبال یافتن جعبه سیاه هواپیما نیز هستند. گروه 7 نفره ای هم از فرانسه به ایران سفر کرده اند که اطلاعات جعبه سیاه را بررسی کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه الان وقت مناسبی برای پیش بینی درباره دلایل اتفاقی مثل سقوط یک هواپیما نیست، اضافه کرد: باید از لحاظ فنی و با اتکا به مستندات مساله دقیقا بررسی شود. تردید نکنید که به طور قطع اگر کسی در این ماجرا مقصر باشد و اگر اشکالی وجود داشته باشد بر اساس همان دستوری که روز اول آقای رییس جمهور صادر کردند، با آنها حتما برخورد خواهد شد.

دکتر واعظی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه دولت چه برنامه ای برای تامین امنیت سفر شهروندان در آستانه تعطیلات آغاز سال نو دارد؟ تصریح کرد: قطعا این یکی از دغدغه های جدی دولت و نظام این است که مردم در طول سال امنیت داشته باشند؛ هم در سفر و هم در هر فعالیت دیگری که انجام می دهند و این جزو ماموریت های اصلی نظام و دولت است. امسال از نظر رخدادهایی مثل سیل، زلزله، خشکسالی و حوادث مختلف، سال خوبی نبود و ما همه با هم نگران و غمگین هستیم. باید دعا کنیم که این اتفاقات کم شود.

وی خاطرنشان کرد: در هر حال برای تامین امنیت و آرامش مردم به ویژه در سفرهای نوروزی، دستورات لازم صادر شده و خواهد شد و به همین دلیل هم در جلسه امروز دولت در این باره مفصل بحث شد و کمیته ای هم مامور شد که این مسائل را پیگیری کند. دولت برای آسایش و رفاه مردم تلاش خواهد کرد و مردم هم مطمئن باشند هر آنچه به ارگانها و دستگاههای مسئول مربوط است با تلاش و جدیت پیگیری خواهد شد تا مردم تعطیلات خوبی داشته و با آرامش به سفر بروند و بازگردند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد طرح جدید ترافیک بیشتر به دنبال افزایش درآمد شهرداری است تا حل مشکل مردم تهران، دولت چه برنامه ای برای رفع این نگرانی دارد؟، گفت: به طور کلی می گویم که دغدغه مردم، دغدغه دولت است. دولت حتما تلاش خواهد کرد که نگرانی های مردم کمتر و آرامش آنها بیشتر شود.

دکتر واعظی اظهار داشت: در راستای همین رویکرد آقای رییس جمهور در جلسه ای که در وزارت کشور با استانداران داشتند، از استانداران، فرمانداران و بخشداران خواستند که با مردم ارتباط نزدیک تری داشته باشند. فکر می کنم این هم دغدغه ای است که می توان آن را حل کرد. البته درباره این مساله نیز  باید از آقای نجفی شهردار تهران سوال شود.

شناسه خبر: 103129

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده